Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kto według ciebie był najwybitniejszym cesarzem?

Najwybitniejszy Cesarz rzymski to:  

162 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Oktawian August
      43
    • Wespazjan
      0
    • Dioklecjan
      3
    • Trajan
      11
    • Hadrian
      4
    • Konstantyn Wielki
      7
    • Teodozjusz Wielki
      1
    • Marek Aureliusz
      14
    • Septymiusz Sewer
      0
    • Nerwa
      0
    • Tytus
      1
    • Klaudiusz
      3
    • Inny jaki?
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Explore   

Oktawian August (zasługi już wymienione) i Marek Aureliusz- cenie go za utrzymanie limesu na Renie i Dunaju

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adamo   

Zdecydowanie Dioklecjan za reorganizację państwa i Konstantyn Wielki za rozdział władzy cywilnej od wojskowej, reformy finansowe i administracyjne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie brakuje mi tu Aureliana. Załatwił on bardzo sprawnie sprawę z Imperium Galijskim , no i uporał sie w Arabii ( wtajemniczeni wiedzą jak:) ) Nie zapominajmy o zjednczeniu ideologicznym państwa - Sol invictus. Zagłosowałem na niego troche na przekór, non stop tylko Oktawian August, który nomen omen nie był cesarzem, lecz princepsem. Ave!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Jak to nie był cesarzem? Tytuł Augusta otrzymał w 27 r. p.n.e. i od tej daty rozpoczyna się oficjalnie cesarstwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ave! Najlepszym cesarzem był Oktawian August, za wszystkie wymienione już zasługi. Drugi jest Konstantyn Wielki za jego tolerancję wobec chrześcijan i kościoły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Antoninus Pius

Uzasadnienie? Hmm zajrzyjcie do Gibbona on kapitalnie w kilku zdaniach podsumował rządy tego cesarza. Lepiej nie potrafię.

Ja tylko napiszę, że gdybym miał żyć w Starożytnym Rzymie to tylko w jego czasach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polecam sobie sprawdzić, kto to był Marek Wipsaniusz Agrypa, a się może okazać że najwięszą zasługa Oktaviana Augusta było słuchanie rad i ufanie genialnemu wodzowi. Owszem historia chwali cesarzy ale bitwy wygrywają dowódcy. Posiadać dobrego dowódcę to szczęście, zaufać mu, to roztropność. Ale nie wybitność...

Wybitny dla mnie jest Konstantyn Wielki, jednoczy Cesarstwo podzielone przez system tetrarchii , tcząc kolejno wojny z Maksencjuszem, potem Licyniszem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gajusz   

Zdecydowanie August, lecz należy tu spojrzeć na Liwię, czyż nie ona Augustem rządziła?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domicjan   

Widzę że zdecydowana większość stawia na Augusta :rolleyes: Ja podziwiam wielu cesarzy i nie jestem w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi. Sądze że najlepiej zwykłemu obywatelowi żyło się w spokojnych czasach Hadriana i Antonina Piusa. Świetnym władcą był oczywiście Marek Aureliusz. Ktoś już wspomniał wcześniej że wiele zrobił też Aurelian - zgadzam sie z tym. Konstantyn, Dioklecjan? według mnie raczej na dalszych miejscach ale zdecydowanie w czołówce. Trajan? podboje podbojami ale tu przeciętny obywatel żył raczej w nerwach. Cenię też trzech Flawiuszy(no Domicjan na pewno nie nada się na najlepszego władcę, to pewne :rolleyes: )Mało kto wspomnia Klaudiusza jako dobrego władcę(zarzuca mu się zależność od żon, ale czy i u Augusta nie mamy po części analogicznej sytuacji?) Nie dam jednoznacznej odpowiedzi <_<

Edytowane przez Domicjan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz był najlepszym cesarzem. Choćby dla tego, że ogarnął burdel po "Buciku".

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.