Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

"Trybut aż po Wartę"

Recommended Posts

Tofik   

No właśnie - co wg Was znaczyło to zdanie? Tzn. z jakiego obszaru Mieszko płacił owy trybut? Dokładnie nie wiadomo, gdzie leżało terytorium, z którego Mieszko płacił haracz - na prawym czy na lewym brzegu. Niemieccy badacze w większości skłaniali się ku hipotezie z lewym brzegiem, wśród polskich naukowców popierających tą opcję znalazł się m.in. Pohorecki. Małecki uważał, że chodzi o lewy brzeg Warty, ale tylko w jej dolnym biegu od ujścia Noteci do Odry. Zakrzewski wymyślił teorię o terytorium na lewym brzegu Odry naprzeciw ujścia Warty. M.in. Arnold i Labuda szukają tego terenu na lewym brzegu Warty na ziemi, gdzie państwo polskie stykało się z płynną granicą Niemiec i chodzi tutaj głównie o ziemię lubuską. Po drugiej stronie stoją historycy twierdzący, że trybutarna ziemia znajdowała się na prawym brzegu rzeki. Widajewicz uważa, że znajdowało się ono (terytorium) na południu Pomorza Zachodniego, na terenach zamieszkiwanych przez Licikawików. Wojciechowski zgadza się z tą opinią, jednak sądzi, że trybutarna ziemia obejmowała całe Pomorze Zachodnie.

Ważna jest też druga kwestia - czy trybut oznaczał zależność księcia polskiego od cesarza. Jedlicki wysunął IMHO ciekawą hipotezę mówiącą o tym, że cesarz Otton I zrzekł się praw do Pomorza Zachodniego w zamian za trybut. Gerard Labuda uważa podobnie. jednak "zamienia" on Pomorze na ziemię lubuską. Moim zdaniem zdecydowanie najciekawszą hipotezę jeśli chodzi o ten temat wysunął Łowmiański, który pisze, że Mieszko płacił trybut nie cesarzowi, a... arcybiskupowi magdeburskiego (z ziem na lewym brzegu Warty).

Można by powiedzieć - ilu historyków tyle hipotez.

Jakie tereny wg Was obejmowało terytorium trybutarne? Czy trybut był rekompensatą za rezygnację cesarza z jakiejś ziemi? Komu trybut płacił Mieszko (a czasowo też i Bolesław Chrobry)? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Moim zdaniem (jak i większości historyków) trybut związany był z ziemią lubuską, czyli lewą "stroną" Warty. Prawdopodobnie ziemie "podlegające" Mieszkowi należały do cesarza. Wykraczały one poza lewy brzeg Odry, dlatego właśnie, aby "zrekompensować" straty niemieckie, władca polański zobowiązał się płacić trybut. A może naszym sąsiadom było za mało, więc chcieli więcej i zażądali opłaty nie tylko za "stracone" ziemie, ale aż po tę rzekę Wartę?

Jednak nie wszyscy naukowcy chcą w to wierzyć, wielu z nich powoływało się na tereny Pomorza, rozdzielali nawet Polskę na tereny zależne Mieszkowi i jego bratu - Czciborowi. xD

Sprawa w tej kwestii jest bardzo tajemniczna i niejednoznaczna. Istnieje jeszcze inne podejrzenie - określenia kronikarskie pomyliły rzeki. Niektórzy historycy powołują Noteć zamiast Warty. Ciekawe czy kiedykolwiek na 100% dowiemy się jak to było...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Nareszcie ktoś odgrzał tego kotleta :)

Moim zdaniem (jak i większości historyków) trybut związany był z ziemią lubuską, czyli lewą "stroną" Warty.

Przyznam, że zgodzę się z Labudą, Arnoldem i Rochalą w tej kwestii. Wprawdzie status ziemi lubuskiej u progu panowania Mieszka I nie jest oczywisty i pewny (niektórzy twierdzą, że tą ziemię zdobyto już przed panowaniem Mieszka), ale jeśli założymy, że Lubuszanie są suwerennym i niezależnym plemieniem (a nie zależnym od Polan) to powoli wszystko układa się w jedną całość, czyli:

- Mieszko układa się z Geronem,

- Geron może spokojnie zdobywać Łużyce,

- Mieszko może zdobyć dla siebie ziemię lubuską, ale pod warunkiem, że będzie z niej płacił trybut (bo Geron na pewno chciał mieć ten obszar pod własnymi rządami).

Nie jestem przekonany co do teorii z prawym brzegiem. Łączenie Warty z Pomorzem wydaje mi się nielogiczne (bo Warta z Pomorzem się nie kojarzy ;) ), do tego Geron raczej nie myślał poważnie o Pomorzu Zachodnim, bo musiał przede wszystkim uporać się z Łużyczanami i Połabiem. Do tego, Thietmar może napisałby, że chodzi o Pomorze, a nie jakieś niedokładnie "opisane" tereny?

Jednak nie wszyscy naukowcy chcą w to wierzyć, wielu z nich powoływało się na tereny Pomorza, rozdzielali nawet Polskę na tereny zależne Mieszkowi i jego bratu - Czciborowi. xD

Teoria ciekawa, nie powiem. Ale gdyby była to prawda to Thietmar na pewno by napisał, że na terytoriach trybutarnych panował mieszkowy brat. Był to szczegół wart odnotowania. A może nie... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Zgadza się, wszystko układa się w jedną całość, lecz niekiedy brak odpowiednich notek w źródłach, które by pozytywnie "oddziaływały" (XD) z naszymi hipotezami. Tyle w tym względzie najznamienitszych teorii, ale jak było naprawdę? Mam nadzieje, że w ziemi kryje się jeszcze bardzo dużo źródeł mogących jednoznacznie wyjaśnić tę sprawę.

Jeszcze na chwilę wrócimy do tematu. Z tym Pomorzem wiąże się własnie obszar biegu Noteci, która ponoć rozdzielała Pomorze Zachodnie od Wschodniego. Badacze (chcąc teze tą znowu ożywić) odwołują się do czasów panowania Karola Wielkiego, kiedy to dzisiejsze tereny północno-zachodnie naszego kraju porastały lasami. W tamtych czsach ten obszar uważany był za podległy Karolowi. Z biegiem lat cesarstwo przekształcało się i później ubiegania się Niemców o wspomniane terytoria wydają się jak najbardziej uzasadnione (oczywiście do wspomnianej wyżej rzeki).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.