Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

28 czerwiec 1914- wielkie niewiadome zamachu

Recommended Posts

Estera   

Wokół zamchu dokonanego w Sarajewie (Bośnia) na arcyksieciu Franciszku Ferdynandzie pozostaje wiele niewyjaśnionych kwestii- co do genezy zamachu, jego przebiegu, organizacji. Wielką niewiadomą jest udział Rosji, spojrzenie Rosji na ten zamach. Czy wywiad rosyjski wiedział o planowanym zamachu? Jakie stanowisko zajmowała w tej kwestii Rosja? Jakie jeszcze tajemnice skrywa ta historia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Pierwsza próba zamachu nie udała się.Dopiero gdy arcyksiążę udał się do szpitala,aby odwiedzić żołnierzy rannych w tej pierwszej nieudanej próbie miał pecha. Zatrzymał się akurat koło tej kawiarni,gdzie zamachowcy obgadywali szczegóły porażki.Gawriło Princip jednak wykorzystał okazję,wyskoczył z budynku i zastrzelił franciszka Ferdynanda i jego małżonkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Pierwsza próba przweidywała wrzcenie bomby do samochodu przez niejakiego Nedeljko Gabrinowicza, lecz chybił(inne źródła twierdzą, że arcyksiążę odrzucił bomobę). Natomiast kiedy jechał do szpitala, by odwiedzic rannych 8 ludzi. Pech chciał, ze szofer pomylił trasę i wówczas Princip wypalił z Browninga M1910, kaliber 7, 65 mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Wielką niewiadomą jest udział Rosji, spojrzenie Rosji na ten zamach. Czy wywiad rosyjski wiedział o planowanym zamachu? Jakie stanowisko zajmowała w tej kwestii Rosja?

Na działanie Rosji w tej materii nie ma jasnych dowodów. Z drugiej strony wydaje się nieprawdopodobne, że car przynajmniej nie popierał po cichu zamachu (jeśli o nim coś wiedział, a są to dowody tylko na to, że coś wiedział rząd serbski i nawet próbował uprzedzić Austriaków). Przecież Serbia była pierwszą przeszkodą dla Austro - Węgier w rozprzestrzenianiu się na Bałkany. Rozrost wielonarodowej monarchii był zarówno groźny dla Serbii jak i Rosji. Rysunek z tamtego okresu, przedstawiający orła austriackiego szykującego się do ataku na serbskiego koguta. Wszystkiemu przygląda się rosyjski niedźwiedź, który chętnie udzieliłby pomocy kogutowi.

Zatrzymał się akurat koło tej kawiarni,gdzie zamachowcy obgadywali szczegóły porażki.Gawriło Princip jednak wykorzystał okazję,wyskoczył z budynku i zastrzelił franciszka Ferdynanda i jego małżonkę.

Jest jeszcze inna wersja - Princip stał kilka godzin w tłumie i czekał. Nie dowiedział się o pierwszej próbie zamachu (czyli nie usłyszał wybuchu bomby).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Jest kilka różnych wersji zdarzenia. W pierwszej brzmi to mniej więcej tak: Princip siedzi w kawiarni po nieudanej próbie zamachu Gabrinowicza i w milczeniu przełyka porażkę. Nagle widzi samochód arcyksięcia, porywa pistolet, wybiega i strzela. Wersja p. Piekałkiewicza brzmi, że Princip stał w tłumie i czekał, aż auto podjedzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.