Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Henryk VIII

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jakim był władcą? Jakim był człowiekiem? Czy uważacie go za szaleńca?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Szaleniec? Na pewno nie, w kwestii dążenia do posiadania męskiego potomka był podobny do naszego Kazia Wielkiego. A jak wiadomo, anglikanizm wyszedł Anglii na dobre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Nie uważam, żeby ta obsesja posiadania meskiego potomka była normalna...Przez to kobiety ginęły przecież...A to nie ich wina...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie uważam, żeby ta obsesja posiadania meskiego potomka była normalna...

Wtedy to nie było takie oczywiste. Taką obsesję miał np. Kazimierz Wielki i wielu innych władców. Posiadanie męskiego potomka było warunkiem utrzymania dynastii, ostatnim ratunkiem były jeszcze przywileje na rzecz rycerstwa/szlachty (to zależy od okresu), za które ten stan uznałby prawa córki władcy do tronu. Henryk nie chciał ustępować i wolał starać się o syna. Posiadanie syna przez ojca było również korzystne dla państwa.

Przez to kobiety ginęły przecież...A to nie ich wina...

Jakie to miało znaczenie dla państwa? Praktycznie żadne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Wtedy to nie było takie oczywiste. Taką obsesję miał np. Kazimierz Wielki i wielu innych władców. Posiadanie męskiego potomka było warunkiem utrzymania dynastii, ostatnim ratunkiem były jeszcze przywileje na rzecz rycerstwa/szlachty (to zależy od okresu), za które ten stan uznałby prawa córki władcy do tronu.

Nie musisz mi tego tłumczyć, bo o tym wiem.

Jakie to miało znaczenie dla państwa? Praktycznie żadne.

Owszem, ale musiały ginąć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Owszem, ale musiały ginąć?

Skoro nie umiał z tą, to próbował z inną. Mógł się rozwieść, ale zabijając ją nie musiał bać się zemsty jego byłej żony (a krewnych dało się utemperować).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
zabijając ją nie musiał bać się zemsty jego byłej żony

Król bał się zmesty byłej żony? Mordując je robił z nich-moim zdaniem- męczennice.

Ty możesz się powołać na jakieś źródła, jakiegoś historyka w sprawie tych morderstw- konkretnie co do ich uzasadnienia? Bo to ciekawe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Król bał się zmesty byłej żony? Mordując je robił z nich-moim zdaniem- męczennice.

... i zdrajczynię.

Co do historyka - nie, jest to moja prywatna opinia. To chyba była jednak sprawa drugorzędna, bo np. taka Anna Boleyn zginęła przez cudzołożenie i zdradę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Jakim był władcą? Jakim był człowiekiem? Czy uważacie go za szaleńca?

Każdy go zna szczególnie z anglikanizmu. :wink:

Wiadomo o nim o wiele więcej, lecz ja go szanuję najbardziej za odwagę w refornie religijnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
lecz ja go szanuję najbardziej za odwagę w reformie religijnej.

Owszem-tu mu nie brakowało odwagi. Był odważny, potężny na tym polu.

Ale z drugiej strony- bał sie zemsty kobiety? Tofik-to ciekawe z tą zemstą-jak ona by wyglądała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale z drugiej strony- bał sie zemsty kobiety? Tofik-to ciekawe z tą zemstą-jak ona by wyglądała?

Heheh, ja mam wiedzieć? :wink:

Wiadomo, że taka Anna Boleyn miała swój ród (a właściwie - ród miał ją), który mógł się stać gorącymi wrogami króla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Warto także wspomnieć o tym, że Henryk VIII miał zapędy by panować także nad sumieniami, by być panem wszystkich spraw swoich poddanych zarówno doczesnych jak i tych wiekuistych. W Polsce kultura polityczna w tym czasie była inna ("nie chcę być królem cudzych sumień").

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Henryk był po prostu "angielskim papieżem", a każdy papież ( :roll: ) chce by jego religia ( :roll: ) miała dużo wyznawców. Zygmunt II August papieżem nie był, ale wolał mieć spokój w kraju, więc poparł tolerancję religijną. Henryk wolał ujednolicić swój kraj pod względem religijnym, a przy tym uzyskać co nieco pieniędzy (z dóbr kościelnych rzecz oczywista). Taki wstęp do absolutyzmu w sumie. Wiadomo, że tolerancja religijna jest dobra, jednak zawsze dojdzie do tarć na tym tle pomiędzy prostym ludem - w przypadku jedności religijnej jeden powód do bójki wypada :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Henryk był po prostu "angielskim papieżem",

Twoje określenie czy z jakiejś książki?

To po prostu głowa kościoła anglikańskiego- tak bym to określiła.

A jak na decyzję Henryka VIII zareagowali poddani?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Twoje określenie czy z jakiejś książki?

Moje - choć nie sądzę, by mijało się z prawą.

To po prostu głowa kościoła anglikańskiego- tak bym to określiła.

Czyli anglikański odpowiednik papieża. Jak go więc "można" nazwać? "Anglikański papież" (lub angielski, ale "anglikański" bardziej pasuje do religii).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.