Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Astronomia czyli wieści z nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   
że to gwiazdy spadają-

I miała rację, to spadają różnego rodzaju resztki komet, asteroid czyli kosmiczny gruz. Średnia wielkość takiego odłamka, który spala się w atmosferze ziemskiej wynosi około 1 cm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
że to gwiazdy spadają-

I miała rację, to spadają różnego rodzaju resztki komet, asteroid czyli kosmiczny gruz. Średnia wielkość takiego odłamka, który spala się w atmosferze ziemskiej wynosi około 1 cm.

Czasem się jeszcze trafi jakaś śruba czy coś podobnego - a czasem całe satelity i stacje kosmiczne :)

Odłamek ze stacji Skylab, która spłonęła w atmosferze skosił krowę w Australii :lol:

BTW, Pancerny => uzywasz jakiegoś sprzęta, czy obserwujesz okiem nieuzbrojonym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I miała rację, to spadają różnego rodzaju resztki komet, asteroid czyli kosmiczny gruz. Średnia wielkość takiego odłamka, który spala się w atmosferze ziemskiej wynosi około 1 cm.

A to ja się nie znam na astronomii, to co spada z nieba jest dla mnie po prostu spadającą gwiazdą, chyba, że wcześniej coś już o tym wiedziałem/przeczytałem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

U ja to mam raczej coś nieprzeznaczonego, by widzieć piękne gwiazdeczki na niebie lekkim wieczorem - zawsze kiedy sobie przypomnę o nich, patrzę przez okno a tam chmury. Czy to oznacza, że już dla mnie nie przwidziano świetlanej przyszłości?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

W nocy dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca. Rozpocznie się już po 20:00 wejściem Księżyca w półcień - ta część zjawiska będzie jednak trudno dostrzegalna. Nieco ponad godzinę później Księżyc zacznie pogrążać się w cieniu Ziemi. Dokładnie o 23:10 nastąpi maksymalna faza zaćmienia. Ponad 80% księżycowej tarczy schowa się w cieniu Ziemi.

Wychodzenie z cienia potrwa około półtorej godziny. Po 1:00 Księżyc całkowicie wynurzy się z półcienia. - Wirtualna Polska

Nie wiem, czy ktoś będzie miał okazję to dzisiaj zobaczyć, w tak zachmurzoną Polskę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Od od 10 do 23 listopada, możemy oglądać niezwykle ciekawy rój meteorów Leonidy, którego maksimum przypada na 17/18 listopada każdego roku. Leonidy są drobinami materii wyrzuconymi z komety i w ciągu godziny będzie można zobaczyć 100, a może nawet 200 pięknych meteorów!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
G@wron   

Wczoraj można było zaobserwować przeloty stacji ISS i promu Endeavour (było jaśniutko).

Zdjęcia z tego niecodziennego wydarzenia tutaj. Są również zdjęcia z dokowania ATV do ISS i wiele innych obiektów kosmicznych ;)

Ps, nie chwaląc się dorzucam swojego Jowisza z sierpnia 8)

jowisz.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Wczoraj można było zaobserwować przeloty stacji ISS i promu Endeavour (było jaśniutko).

Fotki są naprawdę super, niestety ja również nie widziałem... .

Ps, nie chwaląc się dorzucam swojego Jowisza z sierpnia

Super zdjęcie, teraz Jowisz i Wenus, są bardzo blisko siebie, nie Masz ochoty je z fotografować?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
G@wron   
Super zdjęcie, teraz Jowisz i Wenus, są bardzo blisko siebie, nie Masz ochoty je z fotografować?

Trochę chorowity siedzę, a i teleskop nie skolimowany stoi ;)

[ Dodano: 2008-12-01, 14:56 ]

Zakrycie Wenus przez Księżyc

Zapraszam do obejrzenia, po 15 był już widoczny "łysy" i jasny Wenus (-4mag).

[ Dodano: 2008-12-12, 21:54 ]

z dziś, niestety pogoda nie rozpieszcza

th_k2.jpg th_k1.jpg

i stare z kwietnia

http://i195.photobucket.com/albums/z281/ga.../14-04-2008.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Super foty G@wron, poza czasopismami jeszcze takich nie widziałem :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.