Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Mokotów- przebieg walk i jego rola w dalszym przebiegu PW

Recommended Posts

Albinos   

Czas na Mokotów. Początkowo to tutaj miała znajdować się kwatera KG AK a wraz z nią Zgrupowanie "Radosław", co w połączeniu z Pułkiem AK "Baszta" stanowiłoby naprawdę poważną siłę bojową jak na możliwości powstańców. Jednak stało się inaczej.

Po ciężkich walkach 1 sierpnia spora część oddziałów z Mokotowa wycofała się do Lasów Kabackich. Pozostała tylko "Baszta", która ulokowała się w obszarze pomiędzy ulicami Odyńca, Goszczyńskiego, Puławską i aleją Niepodległości. Walki trwają niemalże do końca września.

Jak oceniacie wpływa walk na Mokotowie na przebieg całego powstania? Jak należy ocenić decyzję ppłk "Przegonii" o wyjściu do Lasów Kabackich? Jak oceniacie same walki na Mokotowie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Jeśli chodzi o Mokotów to tragiczny jest koniec walk tam. Pomyłka przy wyjściu z kanałów i wylądowanie po stronie niemieckiej :/ Rozstrzelano ponad sto osób.

W jednym z reportaży słyszałam wypowiedź dowódcy jakiejś kompanii czy plutonu, sama nie wiem, który mówił, że wprowadził do kanału 70 ludzi, a wyszedł z trzema. Aż mu się łzy w oczach zaświeciły jak o tym mówił. Dodał jeszcze, że potem wrócił do kanału szukać swoich żołnierzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   
Początkowo to tutaj miała znajdować się kwatera KG AK

Zmiana tej decyzji chyba strasznie zbulwersowała Rzepeckiego, który już wszystko przygotował na Mokotowie?

A czy są jakieś obiekty mokotowskie, które są sztandarowymi przykładami walk powstańczych (typu Gęsiówka, PWPW)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
A czy są jakieś obiekty mokotowskie, które są sztandarowymi przykładami walk powstańczych (typu Gęsiówka, PWPW)?

Pierwsze co mi przychodzi na myśl, to walki o park Dreszera i pałac Szustra, ale żeby nie było, na Mokotowie znam się ledwo co.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.