Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Operacja "Bagration"

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Rozpoczęta 22 czerwca 1944 roku ofensywa trzech radzieckich frontów zmiażdżyła wręcz niemiecką Grupę Armii "Środek", który w ciągu kilku dni poszła całkowicie w rozsypkę. Jestem ciekaw, jak oceniacie tą ofensywę? Czy można zaliczyć ją do największych klęsk III Rzeszy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Według mnie, ofensywa ta jest porównywalna do operacji ''Overlord'' lub ''Husky'', zaangażowano tam ogromne środki.Efektem tego było wypchnięcie Niemców z terytorium Białorusi i dojście do linii Wisły.Większość sił niemieckich zostało zniszczonych lub zmuszonych do odwrotu.Jedynie w Kurlandii 32 dywizje niemieckie ostały się.Dzięki tej operacji Niemcy musieli przerzucić znaczne siły z frontu zachodniego.''Wyzwolono'' Litwę, Białoruś, Łotwę i 60 % przedwojennej Polski.Ta operacja według mnie była kolejnym ''czarnym dniem armii niemieckiej'', powtórką z roku 1918.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Według mnie, ofensywa ta jest porównywalna do operacji ''Overlord'' lub ''Husky'', zaangażowano tam ogromne środki.

Chociaż, być może, bolała ona Niemców bardziej niż te operacje desantowe. Trzy radzieckie fronty wyrwały wielkie dziury we froncie 3. APanc, 4. Armii i 9. Armii, wdzierając się z pełnym impetem w wybite luki i przystępując do okrążania kolejnych jednostek niemieckich. Skutki były piorunujące. Gen. von Vormann, który 28 czerwca objął dowodzenie 9. Armią napisał: "Armia praktycznie przestała istnieć jako siła bojowa. Nie ma ani jednego ugrupowania zdolnego do walki". Na domiar złego rozkaz do odwrotu za Berezynę, który przyszedł dopiero 28 czerwca po południu, a więc 6 dni po rozpoczęciu radzieckiej ofensywy, przybył za późno.

I znowu wezwany został w celu uratowania sytuacji feldmarszałek Model, "strażak Hitlera". Sam Hitler przyznaj, że gdy przybył on do kwatery głównej GA "Środek" z zadaniem przejęcia dowodzenia 28 czerwca "Grupa Armii Środek była dziurawa jak sito".

Model nie był cudotwórcą i frontu nie odbudował, ale zręcznie oddał teren i powstrzymał napór Armii Czerwonej tymi skąpymi odwodami, które posiadał. A odwody te pozyskał z 1. APanc (z GA "Północna Ukraina") i 2. Armii. Dodatkowo musiał przez cały czas walczyć z Hitlerem, który nie chciał się zgodzić na kolejny odwrót. Pomimo to straty były przerażające, 9. Armię Model defacto spisał na straty już na samym początku, uznając, że nie zdoła się ona przebić do linii niemieckich o własnych siłach.

Dzięki tej operacji Niemcy musieli przerzucić znaczne siły z frontu zachodniego.

Prawdę mówiąc nie wiem o żadnych dywizjach, które po 22 czerwca zostały wycofane z frontu zachodniego i osłabiły niemiecki front w Normandii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Klasyczny manewr kaneneński w wykonaniu Rosjan. Efekt - skala klęski Niemców i jej skutki dla III Rzeszy o wiele poważniejsze niż w przypadku Stalingradu rok wcześniej :!:

PS Rzadko się pamięta, że ponad 50 procent strat Niemców na frontach II wojny światowej przypada na ostatni rok zmagań III Rzeszy z Aliantami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Racja. Najkrwawsze dla Rzeszy były pierwsze miesiące '45, gdy Rosjanie wdarli się na terytorium Rzeszy.; Oczywiście wyłączając operację 'Bagration'. Straszliwe były to straty, zwłaszcza, że nie było czym załatać dziur po tych dywizjach. Potem jeszcze opuszczenie przez Finlandię, Rumunię i Bułgarie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Klasyczny manewr kaneneński w wykonaniu Rosjan. Efekt - skala klęski Niemców i jej skutki dla III Rzeszy o wiele poważniejsze niż w przypadku Stalingradu rok wcześniej :!:

300 000 żołnierzy plus uzbrojenie, zaopatrzenie i sprzęt- to straty Niemców z GA "Środek" poniesione od 22 czerwca do 15 lipca- podaje S. Newton. Gdy 28 czerwca '44 gen. von Vormann obejmował dowodzenie 9. Armią, zapisał w dzienniku wojennym: "Armia praktycznie przestała istnieć jako siła bojowa. Nie ma ani jednego ugrupowania zdolnego do walki". Dodatkowo prędki odwrót aż do Mińska, którego powstrzymania nie mógł wymagać nawet Hitler.

Jestem ciekaw, jak oceniacie dowodzenie GA "Środek" feldmarszałka Modela, który objął stanowisko 28 czerwca?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Czy ja zmyślam, czy operację "Bagration" zaplanował Rokossowski?

Bardzo dawno temu czytałem jego wspomnienia. I właśnie coś mi mi się kołacze. Sytuacja była taka, że nie zgodził się na plan pierwotny, dając swój. Dano mu czas do namysłu, ale się nie ugiął. I w rezultacie przeprowadzono operację według planu Rokossowskiego.

Ale naprawdę nie daję głowy, która to była operacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja przeczytałem u F. Kurowskiego, że było to 398 tys. żołnierzy z 26 dywizji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

widiowy z tego co wiem masz całkiem niezłe informacje, też słyszałem o tym, że gdy Rokossowski przedstawił plan operacji "Bagration" m.in Stalin nalegał na zmianę planów, lecz R. się nie ugiął i powiedział dlaczego tak ma być. Stalin wyraził zgodę na jego propozycję, naciskając ponoć tylko na słowo "pewny" w kwestii sukcesu...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Rozpoczęta 22 czerwca 1944 roku ofensywa trzech radzieckich frontów zmiażdżyła wręcz niemiecką Grupę Armii "Środek", który w ciągu kilku dni poszła całkowicie w rozsypkę. Jestem ciekaw, jak oceniacie tą ofensywę? Czy można zaliczyć ją do największych klęsk III Rzeszy?

Operacja "Bagration"zaplanowana przez Rokossowskiego to najbardziej efektywna antyhitlerowska ofensywa aliancka w czasie II wojny światowej.

Do operacji desantowej "Husky" nie ma jej nawet co porównywać-nie ta skala i skutki.

Zaś straty hitlerowskie w wyniku operacji "Bagration" i negatywne konsekwencje dla Wehrmachtu-były większe niż te spod Stalingradu-rozbito i zniszczono kilka armii niemieckich ......

Zgadzają sie z tym także niektórzy historycy niemieccy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

w kwestii samego Rokossowskiego: jest anegdota która twierdzi, że pierwszego Bohatera ZSRR dostał za sprzeciw wobec Stalina, drugiego - za to że Bagration się udala.

Wolf: tak naprawdę w konsekwencji operacji Bagration Niemcy odbudowali front ale:

- RKKA znalazła się na linii Wisła - San [mniej więcej]

- Wehrmacht został odcięty w Pribałtyce od głównych sil niemieckich [jak mnie pamięć nie myli G.A. Północ]

- Niemcy stracili źródła ropy naftowej w Rumunii a przy okazji Bałkany zrobiły w kwestiach sojuszu rewoltę i gremialnuie stwierdziły że teraz największym przyjacielem jest ZSRR...

Oznaczało to tyle, że wszelkie ekonomiczne podstawy prowadzenia wojny przez Niemcy legły w gruzach, a podstawy jakie RKKA osięgnęła do kolejnego natarcia sprawiały, że po kolejnej porażce Berlin znajdzie się niemalże na linii frontu [kolejna wielka przeszkoda wodna to Odra... odległa w linii prostej o coś koło 300 - 350 km...], a zagrożony jest G. Śląsk i jego produkcja [huty i kopalnie] pełną parą pracująca na potrzeby W.H.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kryptonim nie jest dziwny.

Nawiązano do nazwiska znanego rosyjskiego generała piechoty, ucznia generałów: Aleksandra Suworowa i Michaiła Kutuzowa. Bohater I wojny ojczyźnianej 1812.

Pochodził z książęcej rodziny gruzińskiej – Bagratydów, która na przełomie I i II tysiąclecia po Chrystusie panowała nad Gruzją i częścią Armenii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.