Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

"Manifest komunistyczny"

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Wydany przez Marksa i Engelsa (nurt- socjalizm naukowy) w 1848 roku "Mnaifest komunistyczny" był niezwykle popoularny. Stał się programem Związku Komunistów (Londyn, niemieccy emigranci). Jakie poglądy w nim zaprezentowali Marks i Engels? Czy czytaliście ot dzieło? Co myślicie o tym fragmencie: "Historia wszystkich dotychczasowych społeczeństw jest historią walk kalsowych." ?

Ja uważam za całkiem ciekawe zdanie z tego dzieła: "Widmo krąży po Europie-widmo komunizmu". Czy tak nie było?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Wydany przez Marksa i Engelsa (nurt- socjalizm naukowy) w 1848 roku "Mnaifest komunistyczny" był niezwykle popoularny. Stał się programem Związku Komunistów (Londyn, niemieccy emigranci). Jakie poglądy w nim zaprezentowali Marks i Engels? Czy czytaliście ot dzieło? Co myślicie o tym fragmencie: "Historia wszystkich dotychczasowych społeczeństw jest historią walk kalsowych." ?

Ja uważam za całkiem ciekawe zdanie z tego dzieła: "Widmo krąży po Europie-widmo komunizmu". Czy tak nie było?

Walki klasowe , największe zagrożenie dla Europy i świata, to rozpoczynało nienawiść pomiędzy klasami, zamiast porządek i harmonię , ale grzech niszczy wszystko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Mam przed sobą książeczke, która się rozlatuje, rok 1949 "Wstęp do teorii marksizmu" Adam Schaff.

Zacytuje: "Marskizm jest systemem poglądów Marksa i Engelsa. System ten został rozwinięty i pogłębiony przez lenina i Stalina. W podstawy marskistowskiego systemu wchodzą: filozofia marskistowska- materializm dialektyczny i historyczny, ekonomia polityczna oraz nauka o strategii i taktyce walki proletariatu."

Dalej w tej mądrej książce czytamy o czasie rozwoju tego nurtu: "Jest to okres pełnego rozkwitu kapitalizmu, ale jednocześnie okres, w którym ujawniły się już i wystąpiły na zewnątrz zawarte w kapitaliźmie sprzeczności, a walka klasowa proletariatu zaczyna nabierać świadomego charakteru.".

Schaff pisze, że marksizm skupił tzw. siły "stanu trzeciego" z feudalizmem.

To tylko fragmenty początku tej książki, a ile można się dowiedzieć- tylko jedna strona :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Wydany przez Marksa i Engelsa (nurt- socjalizm naukowy) w 1848 roku "Mnaifest komunistyczny" był niezwykle popoularny. Stał się programem Związku Komunistów (Londyn, niemieccy emigranci). Jakie poglądy w nim zaprezentowali Marks i Engels? Czy czytaliście ot dzieło? Co myślicie o tym fragmencie: "Historia wszystkich dotychczasowych społeczeństw jest historią walk kalsowych." ?

Ja uważam za całkiem ciekawe zdanie z tego dzieła: "Widmo krąży po Europie-widmo komunizmu". Czy tak nie było?

No i jeszcze "Proletariusze wszystkich narodów łączcie się" w PRL-u zmienione na "Gołodupki chop do kupki", taka mała dygresja, ale wracając do samego Manifestu to jest to jedna z tych książek, które zmieniły historię. Jak dla mnie Manifest przyniósł wiele dobrego, był on swego rodzaju katalizatorem zmian, które ogarnęły Europę (a i w pewnym stopniu i resztę świata czyli USA), to dzięki niemu powstał ruch socjalistyczny (komunistyczny niestety też), nie można zapominać, że to właśnie partie robotnicze walczyły o poprawę bytu robotników, to w dużej mierze dzięki socjalistom Polska odzyskała niepodległości (jeżeli prześledzić życiorysu polityków II RP to wielu z tzw. centrum a nawet prawicy miało kontakt z ruchem socjalistyczny). Oczywiście nie można zapomnieć o "ciemnej stronie mocy" Manifest oraz kolejne dzieła Marksa i Engelsa doprowadziły do powstania ideologi zwanej komunizmem, która w założeniach piękna i szlachetna okazała się potworem pożerającym miliony ludzie (oblicza sie, że w samej Rosji zginęło 100 mln ludzi). No ale cóż jak wszystkie rodzaju działa (książki zmieniające świat) musiała prowadzić do wielkich zmian ale i wielkich ofiar (cóż idee porywające tłumy zawsze niosą ze sobą ofiary. Żeby wszystko było jasne jestem zdeklarowanym przeciwnikiem komunizmu ale nie mogę nie doceniać tego, że Manifest spowodował sporo dobrego, jednak i wiele (może i więcej) złego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Ciężki los robotnika porawił rozwój cywilizacji i postep technologiczny. Skąd sie brali ci robotnicy? Przenoslili się przecież ze wsi do miast. Czy przenosliliby się gdyby miasto i praca w fabrykach oferowały im gorsze warunki niz mieli do tej pory? A czy robotnikom "wyzyskiwanym" przez Henrego Forda było naprawde tak strasznie źle?

W czasie rewoluci przemysłowej po paru latach pracy kazdego robotnika było stać na własny domek czy samochód. Czy dziś polskich robotników dzieki tym wszystkim zdobyczom manifestu komunistycznego i socjalizmu na to stać ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Wracając do samej treści Manifestu- niektóre ideologie Marksa i Engels zaczerpnęli z poglądów Babeufa (1796 rok- Francja- działają komuniści!!!).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Ciężki los robotnika porawił rozwój cywilizacji i postep technologiczny. Skąd sie brali ci robotnicy? Przenoslili się przecież ze wsi do miast. Czy przenosliliby się gdyby miasto i praca w fabrykach oferowały im gorsze warunki niz mieli do tej pory? A czy robotnikom "wyzyskiwanym" przez Henrego Forda było naprawde tak strasznie źle?

W czasie rewoluci przemysłowej po paru latach pracy kazdego robotnika było stać na własny domek czy samochód. Czy dziś polskich robotników dzieki tym wszystkim zdobyczom manifestu komunistycznego i socjalizmu na to stać ?

A czy ja napisałem, że warunki na wsi były lepsze, a co do warunków pracy w fabrykach to czy 14-16 godzinny czas pracy to według Ciebie dobre warunki pracy?, i tu widzę pozytywny aspekt socjalizmu, który powodował, że robotnicy domagali się prawa do godnego życia, a co do Forda to urodził się On w roku założeniu I międzynarodówki a interesami zajął się dopiero na przełomie XIX i XX w. a wtedy sytuacja były już zupełnie inna. A co do polskich robotników to są oni ofiarą komunizmu, tam gdzie go nie było a był tylko socjalizm jakoś nie jest źle (Anglia, Niemcy, Francja), wiem nie na temat ale chciałem wyjaśnić o co mi chodziło. A jeszcze mała uwaga w czasie rewolucji przemysłowej nie było jeszcze samochodów, co najwyżej dorożki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
a co do warunków pracy w fabrykach to czy 14-16 godzinny czas pracy to według Ciebie dobre warunki pracy?

A na wsi to po ile godzin pracowali?

Sytuacja poprawiała się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i bogaceniem się społeczeństwa, a ine z powodu jakis "manifestów".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
A na wsi to po ile godzin pracowali?

Sytuacja poprawiała się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i bogaceniem się społeczeństwa, a ine z powodu jakis "manifestów".

Nie będę starał się udowodnić Ci, że było inaczej bo wiem, że i tak Cię nie przekonam, takie jest moje zdanie, Ty masz inne i na tym zakończmy ten off top.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Komuniści nie stanowią żadnej odrębnej partii w stosunku do innych partii robotniczych"... aż dziw jak im się zatem wykluły wszelkie rewizjonizmy.

I mam takie pytanie do ideowców:

czy w ramach czystości swych poglądów rezygnujecie z dziedziczenia majątku po rodzicach, czy tu akurat ideowość nie jest już tak żarliwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Komuniści nie stanowią żadnej odrębnej partii w stosunku do innych partii robotniczych"... aż dziw jak im się zatem wykluły wszelkie rewizjonizmy.

I mam takie pytanie do ideowców:

czy w ramach czystości swych poglądów rezygnujecie z dziedziczenia majątku po rodzicach, czy tu akurat ideowość nie jest już tak żarliwa?

Spotkałem już raz (bodaj na Historykach) takiego jednego typka, z tym że anarchistę, a nie komucha (chociaż to taka sama zaraza), który przekonywał, że jedynym sposobem na drodze do osiągnięcia ogólnoświatowego szczęścia jest wyłącznie warunek wyzbycia się przez wszystkich praw dziedziczenia. :lol:

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem, że warunki na wsi były lepsze, a co do warunków pracy w fabrykach to czy 14-16 godzinny czas pracy to według Ciebie dobre warunki pracy?, i tu widzę pozytywny aspekt socjalizmu, który powodował, że robotnicy domagali się prawa do godnego życia, a co do Forda to urodził się On w roku założeniu I międzynarodówki a interesami zajął się dopiero na przełomie XIX i XX w. a wtedy sytuacja były już zupełnie inna. A co do polskich robotników to są oni ofiarą komunizmu, tam gdzie go nie było a był tylko socjalizm jakoś nie jest źle (Anglia, Niemcy, Francja), wiem nie na temat ale chciałem wyjaśnić o co mi chodziło. A jeszcze mała uwaga w czasie rewolucji przemysłowej nie było jeszcze samochodów, co najwyżej dorożki.

Polecam Ci najpierw to (można ściągnąć albo obejrzeć gdzie indziej w necie): http://chomikuj.pl/Camillus2/Polityka/ekonomia/Najwi*c4*99ksze+mity+ameryka*c5*84skiej+historii+okiem+ekonomisty.+Tho,1530108808.mp4

chyba w pierwszych 10 minutach historyk gospodarki tłumaczy ile zdziałaliby ci wszyscy aktywiści gdyby ludzie nie produkowali więcej dzięki maszynom.

Po drugie co ciekawe od czasu powstania IRS bezpieczeństwo robotników wcale się nie poprawiło, co działo się w czasach krwiożerczego kapitalizmu.

Widze także, że nie rozumiesz, o co chodzi z wzrostem produktywności. załóżmy, że żeby przeżyć 3 osobowa rodzina potrzebuje dziennie 32 ziemniaków. Na godzinę cała rodzina dzięki motykom jest w stanie wykopać 2 ziemniaki. Jeżeli będą pracowali 16 godzin*2 ziemniaki to wyjdzie im akurat 32 ziemniaki dziennie. Tyle, aby przeżyć.

A teraz wyobraźmy sobie, że przychodzi taki socjalista z manifestem i mówi tym chłopom.: Słuchajcie. Walczymy, o wasze godne życie. Powinnieście pracowac tylko 10 godzin, a nie 16." Teraz pytanie. Ile taki manifest i walka dałyby? Niewiele

A właśnie taka była produktywność ówczesnych ludzi do XIX wieku. co ciekawe dopiero od czasów krwiożerczego kapitalizmu ludzie przestali przymierać głodem w czasach nieurodzaju.

Natomiast dzięki postepowi technicznemu i kapitalistom, którzy gromadzili kapitał i kupowali koparki, ludzie mogli pracować 10 godzin, bo prymitywne koparki były w stanie wykopac te 32 ziemniaki w 10 godzin, a nie 16. I od tego momentu socjalisci mogli coś zdziałać. :)

Oczywiście, można powiedzieć, że poprawa sytuacji chłopów i robotników mogła nastąpić przez okradanie bogatych Jednak jest to kolejny mit, z którym rozprawia się mówca w linku który dałem powyżej.

W swoim strzeszczeniu raportu wyjaśniłem także dlaczego ziwązkowcy i socjalisci "walczyli o prawa" dzieci pracujących w fabrykach, a nie w rolnictwie. Chociaż tam praca była tak samo cięzka jak w fabryce.

https://docs.google.com/open?id=0B9vYr8Oed-EyU0ZaUS1pdmFGRGc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W jednym ze swych listów Engels pisał do Marksa (w sierpniu 1852 r.), że w "Manifeście" nie przewidziano dwóch przypadków "tworzenia nowych wielkich rynków z niczego". O jakich rynkach pisał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.