Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

20 września 1792 r. - Valmy

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jak oceniacię tę bitwę? Jak wyglądała? Dlaczego Francuzi zwyciężyli? Jakie miała konsekwencje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Nareszcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! miałem zrobić taki temat , ale zapomniałem czy coś i wreszcie dzięki naszej lwicy.

Otóż można rzec , że uratowała ta bitwa Francję i rewolucję. Aczkolwiek przypisuje sie jej małe znaczenie i propaganda przesadza w skutkach zwycięstwa. Jednak coś tak dziwnego jak zatrzymanie Pruskich maszyn do zabijania i musztry oraz sankiulockie twarde "stanie" pod młynem Valmy jest bardzo chwalebnym i przykuwającym uwagę wydarzeniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
wreszcie dzięki naszej lwicy

A jak! :arrow:

Jednak coś tak dziwnego jak zatrzymanie Pruskich maszyn do zabijania i musztry

Otóż to! To było przede wszystkim moralne zwycięstwo Francuzów. Starą armię pokonały dzieci rewolucji. To Prusacy i Austriacy cofnęli się.

Macdonell ciekawie pisze o tej bitwie: "Jako bitwa, kanonada pod Valmy zakrwawała na kpiny, jako zdarzenie, mało miała sobie równych."

Trzeba podkreslić fakt, że Francuzami dowodził gen. Dumouriez. Wykazał się wielką odwagą zajmując stanowisko pod młynem. Jak zawsze skromny :arrow: Bonaparte tak to skomentował: "Sądze, że ja, chociaż byłem najśmielszym ze wszystkich wodzów, nie ośmieliłbym się zająć tego stanowiska.".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Bonaparte tak to skomentował: "Sądze, że ja, chociaż byłem najśmielszym ze wszystkich wodzów, nie ośmieliłbym się zająć tego stanowiska.".

Jakież samochwalstwo i przeczenie faktom zarazem - a Arcole?

Oczywiście moralne zwycięstwo, symbol, który uratował rewolucję. Jak wiadomo jednak największym wrogiem pruskim i austriackim była czerwonka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jakież samochwalstwo i przeczenie faktom zarazem - a Arcole?

Arcole pół biedy. Wielka Przełęcz Św. Bernarda...

Oczywiście moralne zwycięstwo, symbol, który uratował rewolucję.

Valmy- czyli zwycięstwa na froncie + zwycięstwo jakobinów wyborach w 1792 = sprawa monarchii przesądzona :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Trzeba podkreslić fakt, że Francuzami dowodził gen. Dumouriez. Wykazał się wielką odwagą zajmując stanowisko pod młynem. Jak zawsze skromny :arrow: Bonaparte tak to skomentował: "Sądze, że ja, chociaż byłem najśmielszym ze wszystkich wodzów, nie ośmieliłbym się zająć tego stanowiska.".

Albo moja pamięć zawodzi , albo to Kellerman stary chciał właśnie takiej pozycji. Może się mylę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.