Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Operacja "Sturmwind I"

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Niemiecka akcja przeciwpartyzancka prowadzona w dniach 10-15 czerwca '44 w Lasach Lipskich i Lasach Janowskich. Do jej przeprowadzenia niemieckie Naczelne Dowództwo desygnowało trzy dywizje: 154. Rezerwową DP gen. Altrichtera, 174. Rezerwową DP gen Eberhardta oraz 213. Dywizję Ochronną gen. Goeschena. Do tego pułk Kozaków i polowy pułk szkoleniowy. Razem około 30 tys. żołnierzy. Dowództwo nad całością sił objął gen. Siegfried Haenicke.

Siły partyzanckie liczyły około 3 tys. ludzi. W ich skład wchodziły zarówno oddziały AK, AL jak i BCh oraz oddziały sowieckie. Mimo dziesięciokrotnej przewagi w ludziach, operacja zakończyła się niepowodzeniem Niemców.

Jak oceniacie przebieg walk podczas operacji "Sturmwind I"? Czy jej zakończenie można uznać za sukces oddziałów partyzanckich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Niemiecka akcja przeciwpartyzancka prowadzona w dniach 10-15 czerwca '44 w Lasach Lipskich i Lasach Janowskich. Do jej przeprowadzenia niemieckie Naczelne Dowództwo desygnowało trzy dywizje: 154. Rezerwową DP gen. Altrichtera, 174. Rezerwową DP gen Eberhardta oraz 213. Dywizję Ochronną gen. Goeschena.

Plus pomniejsze oddziały

Do tego pułk Kozaków

Korpus Kałmucki Dolla-Kozaków nie było

i polowy pułk szkoleniowy. Razem około 30 tys. żołnierzy. Dowództwo nad całością sił

objął gen. Siegfried Haenicke.

Dowódca okregu wojskowego GG[/b

]Siły partyzanckie liczyły około 3 tys. ludzi. W ich skład wchodziły zarówno oddziały AK, AL jak i BCh oraz oddziały sowieckie.

Oddziały sowieckie stanowiły wiekszość -było jeszcze AL ,BCh i 100osobowy oddział AKowców dowodzony przez "Konara"

Mimo dziesięciokrotnej przewagi w ludziach, operacja zakończyła się niepowodzeniem Niemców.

Jak oceniacie przebieg walk podczas operacji "Sturmwind I"?

Czy jej zakończenie można uznać za sukces oddziałów partyzanckich?

Zdecydowanie tak-sukces partyzantów,znaczne straty niemieckie i udane wyjście głównych sił z okrązenia-zniszczeniu uległy tylko 2 oddziały(majora Czepigi i kapitana Wasilienko które wbrew rozkazom dowództwa zgrupowania szukały własnej drogi wyjścia z okrążenia i odłączyły się od sił głównych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Korpus Kałmucki Dolla

Czy jesteś w stanie podać siłę tego oddziału, bo ja spotkałem się już z danymi mówiącymi o liczbie od 4 000 do 6 000.

niszczeniu uległy tylko 2 oddziały(majora Czepigi i kapitana Wasilienko które wbrew rozkazom dowództwa zgrupowania szukały własnej drogi wyjścia z okrążenia i odłączyły się od sił głównych

Jednak to chyba nie tylko one odłączyły się i szukały drogi wyjścia na własną rękę? Przecież oddział por. "Konara" także odłączył się kierując się na północ, dzięki czemu wydostał się z okrążenia. Podobnie ppłk "Galicki" ze swoimi ludźmi. Więc można uznać, że Czepiga i Wasilienko mieli pecha, skoro innym się udało a im nie. Tak a propo, jak silne były ich oddziały?

było jeszcze AL

Chodzi o Brygadę AL im. Ziemi Lubelskiej i Brygadę AL im. W. Wasilewskiej, czy jeszcze jakieś były?

BCh

Czy poza oddziałem "Lipy" był jeszcze jakiś?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wolf-nie masz racji-oddział AK liczył 600 ludzi i był dowodzony przez mjra Edwarda Markiewicza pseudonim ''Kalina, oprócz tego:

-600 ludzi z BCh

-ok. 300-400 z AL

-ok. 1500 z ACz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
dowodzony przez mjra Edwarda Markiewicza pseudonim ''Kalina,

A czy "Kalina" to jednak nie dopiero "Sturmwind II"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Wolf-nie masz racji-oddział AK liczył 600 ludzi i był dowodzony przez mjra Edwarda Markiewicza pseudonim ''Kalina' date='

[b']Podajesz dane ze Sturmwind II.

Ja pisałem o Sturmwind I gdy siły AK reprezentował 100osobowy oddział porucznika "Konara"(Usowa).To był pododział zgrupowania AK-NOW "Ojca Jana"[/b]

Zgrupowanie AK-BCh w Sturmwind II liczyło maksymalnie do 1200 ludzi.A są też dane o 900.

oprócz tego:

-600 ludzi z BCh

Byli Połączeni ze zgrupowaniem AK -

ok. 300-400 z AL

Więcej.

Część wychodziła z okrążenia razem z partyzantką radziecką a nie głównym zgrupowaniem AL .

-ok. 1500 z ACz.

Partyzantów radzieckich w Sturmwind II było powyżej 2 tysięcy.

[ Dodano: 2008-01-06, 08:40 ]

Korpus Kałmucki Dolla

Czy jesteś w stanie podać siłę tego oddziału' date=' bo ja spotkałem się już z danymi mówiącymi o liczbie od 4 000 do 6 000.

Najprawdopodobniej -poniżej 5 tysięcy ludzi .

niszczeniu uległy tylko 2 oddziały(majora Czepigi i kapitana Wasilienko które wbrew rozkazom dowództwa zgrupowania szukały własnej drogi wyjścia z okrążenia i odłączyły się od sił głównych

Jednak to chyba nie tylko one odłączyły się i szukały drogi wyjścia na własną rękę? Przecież oddział por. "Konara" także odłączył się kierując się na północ, dzięki czemu wydostał się z okrążenia. Podobnie ppłk "Galicki" ze swoimi ludźmi. Więc można uznać, że Czepiga i Wasilienko mieli pecha, skoro innym się udało a im nie. Tak a propo, jak silne były ich oddziały?

Dokladne O.D.B było w tomiku tygrysa Operacja Sturmwind.Tak z pamięci to oddziały Czepigi i Wasilienki liczyły ogółem paruset ludzi.

było jeszcze AL

Chodzi o Brygadę AL im. Ziemi Lubelskiej i Brygadę AL im. W. Wasilewskiej, czy jeszcze jakieś były?

Jakies drobne grupy.

Z Brygady AL im.ziemi lubelskiej była tylko część.

BCh

Czy poza oddziałem "Lipy" był jeszcze jakiś?

W Sturmwind I?Był oddział Bielaka"Dobrego" ale czy jeszcze jakieś -nie pamiętam .Dokladne ODB zgrupowania było w "Operacja Sturmwind"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.