Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

segovia   

Chciałbym o wyjaśnienie co do żandarmeri poprosić kolege FSO .

Według pojej wiedzy to orpo do byla żandarmeria przed wojną zwana zieloną popicją . Jej odłam to policja drogowa która miaała taki sam mundur i naszywke i stopnie tylko różniła się metalową blażką ma klace piersiowej a główną policją to było SS .

// Kolejny post pisany w taki sposób [ortografia -> blaszka! - nie blażka!. Przy okazji mala blaga to [choć nieco nie po polsku] wlaśnie blażka...] zaowocuje kolejnym ostrzeżeniem!!! F.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   
To nie wytykanie... a raczej z nadmiernej prędkości i niefrasobliwości mojej edycji cytatów - wybacz.

Przepraszam FSO za ten okrutny off-top. Nie ma za co Secesjonisto. :) Moje pierwotne zdanie dot. zależności między OrPo a Gendarmerie było tak skonstruowane, że trudno było wywnioskować, o co mi dokładnie chodziło. :)Mea culpa.

Według pojej wiedzy to orpo do byla żandarmeria przed wojną zwana zieloną popicją . Jej odłam to policja drogowa która miaała taki sam mundur i naszywke i stopnie tylko różniła się metalową blażką ma klace piersiowej a główną policją to było SS .

A tak z ciekawości, na czym opierasz swoją wiedzę? Skąd czerpiesz wiadomości? Może Ty i FSO korzystacie z innych źródeł...

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

segovia: jak mawiają nasi sąsiedzi zza Odry: langsam, aber sicher. Czyli powoli...

1. W czasie wojny istnial podzial na teren Wielkiej Rzeszy, gdzie w różnym czasie wchodzilo w życie prawo jakie obowiązywalo w III Rzeszy. Z terenów II R.P. w jej sklad weszla Wielkopolska [Warthegau], Pomorze [bodajże określone jako Gdańskie] i Górny Śląsk [rozumiany szeroko bo na pewno z Jaworznem i Chrzanowem wląćznie -> Oberschlesien]. Obowiązywaly tutaj standardowe ustawy uchwalone przez III Rzeszę. Oznacza to że:

1. Istniala zwykla policja, mająca swoje zwykle wydzialy, jak zauważyl secesjonista różnie nazywane zresztą różnie, choć w niemal wszystkich wypadkach z -polizei na końcu, a w jednym jedynym wypadku - Gendarmerie, czyli żandarmeria. Byly to jak zauważyl kol. secesjonista posterunki policji w malych miejscowościach.

2. Istniala policja wojskowa - żandarmeria, pelniąca podobne funkcje w wojsku co policja w cywilu..

3. W GG - jako terytorium o bardzo specyficznych regulacjach istnialy jeszcze różne inne formacje policyjne [m.in. polska policja tzw. "granatowa", zydowska i jeszcze kilka innych].

4. SS - nie bylo policją, nie należalo do niej choć Gestapo - jak sama nazwa wskazuje - już tak. SS - mialo zupelnie inne zadania niż zwykla policja, choć szef byl jeden "SS und Polizei". To troszkę tak, jakby na podstawie tego że jest MSWiA twierdzić że policja i straż to dokladnie ta sama slużba bo podpadają pod jednego ministra.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/5...schen_Reich.PNG -> to wyjaśni dlaczego SS mimo, że posiadala jednego szefa z policją, nie byla nią, mimo tego, że wspópracowala z policją, także nią nie byla...

pozdr

PS: Nie podejrzewam, aby stopnie w policji niemieckiej różnily się od stopni w żadarmerii [malych posterunków]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
segovia   

Dziękuje drogi kolego FSO za wyjaśnienie ponieważ się tym interesuje .

Mam jeszcze jedną prożbe jeśli mógłby mi kolega jakie zadania miało SS-allgemein .

// Pisownia - to ostatni [tym razę naprawdę] taki post w takiej formie stylistyczno ortograficznej [prośba - nie proźba, Allgemeine SS a nie SS Allgemeine [tutaj już reguły niemieckiej gramatyki...], o innych blędach nie wspominam - inne tematy i posty.... - F.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

bardzo proszę o nieco mniej ciętej złośliwości....

W kwesti Allgemeine SS - wiki - http://pl.wikipedia.org/wiki/Allgemeine_SS

W kwestii samego SS - wiki - http://pl.wikipedia.org/wiki/Schutzstaffel

Samej zaś literatury mniej lub bardziej fachowej można znaleźć, bez przesady, na tony, jeśli nie na większe jednostki wagi. Czytając o SS proszę o pamiętanie, że urząd obejmujący SS obejmował także policję, część struktur i / lub procedur była wspólna, lecz zadania były odmienne dla SS i wszelakich maści organizacji policyjnych lub parapolicyjnych.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
segovia   
Wg Ciebie broniło Berlina w 1945r.

Nie rozumiem tego zdania jest dlamnie nie jasne mógłby kolegapisać inaczej albo się wogle nie wypowiadać .

A jeśli kolega nie widział blaszki to prosze zobaczyć undefined

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie. Ja chcę archiwalne zdjęcia i źródła pisane! Tudzież strony w stylu legendarnego Whatfora. Innych nie przyjmuję.

Wg Ciebie, w innym temacie, Berlina broniło Allgemeine-SS. Tylko, że do tej pory nie raczyłeś przedstawić ani jednego źródła, ani nawet nie podałeś nazw tych jednostek i ich dowódców.

A wypowiadać się będę zawsze i wszędzie, bo mam do tego pełne prawo, zwłaszcza w tematach, które mnie interesują.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Segovio! Już raz w poście #34 podałeś ten link, co teaz twierdząc, że widać na mundurach naszywki OrPo. Jednak link potem usunąłeś. A teraz znów podajesz ten sam link twierdząc, że widzisz tam blaszki na klatce piersiowej. Czy tylko ja mam kłopoty ze wzrokiem, że nie mogę dostrzec ani blaszek na wysokości klatki piersiowej ani naszywek OrPo? :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
segovia   
Segovio! Już raz w poście #34 podałeś ten link, co teaz twierdząc, że widać na mundurach naszywki OrPo. Jednak link potem usunąłeś. A teraz znów podajesz ten sam link twierdząc, że widzisz tam blaszki na klatce piersiowej. Czy tylko ja mam kłopoty ze wzrokiem, że nie mogę dostrzec ani blaszek na wysokości klatki piersiowej ani naszywek OrPo?

Chyba kolega ma problem bo ja widze blaszke i naszywke OrPo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie. Ja chcę archiwalne zdjęcia i źródła pisane! Tudzież strony w stylu legendarnego Whatfora. Innych nie przyjmuję.

Wg Ciebie, w innym temacie, Berlina broniło Allgemeine-SS. Tylko, że do tej pory nie raczyłeś przedstawić ani jednego źródła, ani nawet nie podałeś nazw tych jednostek i ich dowódców.

A wypowiadać się będę zawsze i wszędzie, bo mam do tego pełne prawo, zwłaszcza w tematach, które mnie interesują.

Mnie się nie chce szukać; no chyba, że mnie przyprzesz do muru Andreasie.... :)

Ale mnie zdawało się cokolwiek dziwnym, gdyby jakieś resztki Allgemeine-SS nie dotarły do Berlina.

Niestety chyba nie masz racji... jeśli masz odpowiednie źródło sprawdź kto bronił okolic Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie.

/informacja za artykułem z www.historyofwar.org/

Chyba kolega ma problem bo ja widze blaszke i naszywke OrPo.

Segovia a o której figurce ty mówisz?

Jest ich tam kilka, jedne z blachami inne nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Andreas: w kwestii jakie oddziały walczyły, albo nie walczyły zgadzam się z secesjonistą [jest to obrzydliwe ale jednak... :)]. Dowcip polega na tym, że w sytuacjach typu obrona Berlina w '45 wymieniając obrońców miasta, wymienia się konkretne oddzialy, czy grypu żolnierzy należących do jakiejś zorganizowanej grupy, oraz na końcu: i inne mniejsze i większe grupki i oddziałki znajdujące się w mieście, któych łączną siłę ocenia się na... Dzieje się tak z prostego powodu - komendant miasta przejął dowodzenia nad wszystkimi żołnierzami i osobami broniącymi miasta od dnia takiego-to-a-takiego, co oznacza, że stają się oni załogą Festung Berlin. Miasta broniły także rozmaite bataliony zabezpieczenia budynków, resztki Volkssturmu i całej masy innych jednostek... wśród nich pewnie także SS i to i Waffen-SS i Allgemeine - SS.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja powiem tak: ŻADNA jednostka Allgemeine nie walczyła tam. Co najwyżej byli w latających sądach doraźnych. Z reguły dekownicy tacy, jak z SA, Allgemeine, Org. Todt, Gestapo unikali walki jak tylko mogli i ich służba na froncie ograniczała się do rozstrzeliwania ''defetystów'' i ''tchórzy''.

Latające sądy wojenne są dziś niesłychanie powszechne. Większość z nich składa się z bardzo młodych oficerów SS. Rzadko występują wśród nich odznaczenia. Zaślepieni i fanatyczni. Nadzieja na pomoc oraz strach przed sądem utrzymuje w ludziach wolę walki. Generał Mummert nie wyraża zgody na funkcjonowanie sądów wojennych w jego sektorze... Gotów jest osobiście rozprawić się z podobnymi instytucjami... Nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymać Potsdamer Platz, więc tunelem metra przemieszczamy się pod Nollendorfplatz. W sąsiednim tunelu Rosjanie przemieszczają się w przeciwnym kierunku.

Relacja Helmutha Weidlinga dot. sądów.

Pomijając to, że samych esesmanów niemieckich biorących udział w walce było w Berlinie - uwaga - 600 z batalionu ochrony osobistej Reichsfuhrera.

Reszta to Walonowie, Flamandowie, Holendrzy, Francuzi, Duńczycy, Szwedzi, a nawet garstka Anglików.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Andreas: nie zmienia to jednego podstawowego faktu: formalnie [!] oni byli , należeli do załogi broniącej miasta i byli wykazywani w ilości żołnierzy broniącej miasta. To trochę tak jak rycerze i ciury obozowe. Stan armi to X z tego jakaś tam część to banda dekowników, kombinatorów i tych [jak ich określa Pratchett] bohaterów rezydualnego pola bitwy - czyli bohaterów którzy wychodzą na światło dzienne już post factum, już po okresie walk, rabując co się da, wymierzając niejednokrotnie swoją własną sprawiedliwość.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.