Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jak wyglądał Napoleon Bonaparte? Ile tak na prawdę miał wzorstu? Jak przedstawiany jest na obrazach? Jak jego wizerunek się zmieniał- zarówno w sztuce jak i wrzeczywistości? Co możemy powiedzieć o jego wadze? Jak się ubierał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Osoba Napoleona jest iście oryginalna i niezwykła. Zdarzało mu się mieć ubranie kilkuletnie i przywiązywał się do ubrań ( Constant skracał mu co jakiś czas płaszcz , kiedy moda tak się zmieniła na krótkie płaszcze , bez jego wiedzy hehe). Na balach i przyjęciach maskowych zawsze był rozpoznawany przez znajomych dworaków ze względu na jego szeroki sposób stawiania kroków i powszechne zakładanie rąk do tyłu na plecy( i ja miewam coś takiego czasem :lol: ) Bardzo się przy tym zapominał , dlatego Józefina zawsze wiedziała , że to on.

Lubił Chambertina ( wino albo szampan , nie pomnę) czasem mieszanego z wodą. Grę w szachy ,mniej w karty. Bez wątpienia był uczony, pośrednio w literaturze ( inteligentna dysputa z Goethe'ym bodajże), znał się na balistyce ( wszak artylerzysta) geometrii(umiejętne rysunki i założenia fortyfikacyjne) cenił sobie osoby znane które zajmowały się naukami i wybierał osoby ,które opiewały jakąś część nauki , pisał do nich wychwalając ich ku ich zdziwieniu ich prace( przypadek jakiejś pracy biologicznej czy lekarskiej pewnego jegomościa ,którego nazwiska nie pamiętam ,[biografia autorstwa Vincenta Cronina]).

Co do jego wzrostu , to nikt nigdy do końca nie wiedział ile liczy cm Napoleon, różne źródła różne twierdzenia podają , a kłótnie nie mają końca w tym temacie.

Prezentowany jest w różnych krajach jako bóstwo i mesjasz , zbawiający od ucisku i ciemiężców (a nawet portret księcia Józefa Poniatowskiego w pewnym plemieniu na Madagaskarze był czczony jako bóstwo , włożono go do grobu króla tegoż plemienia-twierdzenie p.Łysiaka Waldemara)

Z czasem jego uwarunkowania się zmieniały , stał się z szybkiego leniwy i powolny ,dłużej spał , mniej pracował i umysł stawał się powolniejszy , mniej światły , niż z czasów przed Jeną i Auerstadt.

Na koniec chciałbym rzec, że chciałbym sobie kupić pieroga, każdy chyba wie o co mi chodzi ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Na koniec chciałbym rzec, że chciałbym sobie kupić pieroga, każdy chyba wie o co mi chodzi

Ja też marzę o pierogu! Ale nie wiem gdzie go kupić! Tak pięknie przentowałby się na biurku lub półce.

Na balach i przyjęciach maskowych zawsze był rozpoznawany przez znajomych dworaków ze względu na jego szeroki sposób stawiania kroków i powszechne zakładanie rąk do tyłu na plecy( i ja miewam coś takiego czasem

W młodości zakładał ręce do tyłu, gdyż nie miał pieniędzy na rękawiczki.

A dłonie Napoleona- jak donoszą źródła (te z epoki i nie tylko) były piękne- deliktne, zadbane, zgrabne. Słynął z przepięknych dłoni.

Jeśli chodzi o wagę-wystarczy przyjrzeć się portretom, obrazom- chudy generał, grubszy cesarz, gruby upadły cesarz. Tył odkąd zaczęły się problemy Francji (ten proces nieźle opisuje Mnafred). Oczywiście jeśli chodzi o obrazy w grę wchodzi też to czy wygrywał czy przegrywał. Zwycięzce prezentuje się lepiej, pomijając pewne wady fizyczne.

Jeśli chodzi o wzrost- opinie różne. Jedni mówią, że Napoleon był średniego wzrostu, inni że był niski. Opis sekcji zwłok Napoleona wg pamiętników Antomarchiego zawiera następującą informację: "Całkowity wzrost, od czubka głowy do pięt, to pięć stóp, dwa cale i cztery linie". Stopa=32,4 cm, cal francuski=2,55 cm, linia=2,12 mm. Bonaparte miał tak mniej więcej- 167-169 cm wzrostu jeśli się nie mylę (a wysoce prawdopodobne jest, że tak, bo nie przeprowadziłam obliczeń dokładnych ;) ).

i ja miewam coś takiego czasem

A to ciekawe :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ile tak na prawdę miał wzrostu? Jakimi danymi dysponujecie? Musze przyznać, że jest to jedno z najczęstszych zadawanych mi pytań, po przyznaniu się, że jestem pasjonatką epoki napoleońskiej :( Choć nie jest to regułą, gdyż zdarzają się bardziej wyszukane pytania :D

Czy w ogóle kiedykolwiek przykładaliście wagę do faktu niskiego wzrostu Napoleona?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

To ja zacznę od słów ojca Jerzego Michała Wołodyjowskiego, który patrząc na mizerną posturę swojego syna powtarzał mu:

-"Jeżeli ludzie nie będą się ciebie bali, to będą się z ciebie śmiali",

I Napoleon musiał znać tę maksymę, bo mało narodów się z niego śmiało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Napoleon w chwili śmierci miał 168 cm wzrostu, jego ciało zostało zmierzone tuż po zgonie :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, wcale nie był taki mały jak na swoje czasy. Niewielki wzrost Napoleona jest niestety mitem, adam1234 ma całkowitą rację. Za młodu miał zdaje się nawet więcej.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Słowa dowodzącego Bellerophonem- kapitana Maitlanda:

Był to wówczas człowiek o nieprzeciętnej krzepie, dobrze zbudowany, mający około pięciu stóp i siedmiu cali wzrostu

Fragment opisu sekcji zwłok Napoleona wg pamiętników Antomarchiego:

Całkowity wzrost, od czubka głowy do pięt, to pięć stóp, dwa cal i cztery linie.

Wg moich obliczeń (niedokładnych, takich w głowie :() wychodzi mniej więcej w granicach 167-169 cm.

Był niski, ale kiedyś słyszałam, że mieścił się w normach...W każdym bądź razie nigdy nie zwracałam uwagi na jego wzrost- nie miało to dla mnie znaczenia- z czystej ciekawości warto jednak do takiej informacji dotrzeć. Wielu mnie pyta właśnie o wzrost. Poza tym, znam współczesnych naśmiewających się z jego niskiego wzrostu. Często się słyszy określenie: "kurdupel". Ale Pancerny pięknie podsumował sprawę:

-"Jeżeli ludzie nie będą się ciebie bali, to będą się z ciebie śmiali",

I Napoleon musiał znać tę maksymę, bo mało narodów się z niego śmiało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
wychodzi mniej więcej w granicach 167-169 cm.

Czyli był wzrostu średniego, jak na nasze czasy. Może wzięło się to od " małego kaprala", jak nazywali go jego żołnierze?

Kiedyś oglądałem/ czytałem, że Napoleon pozował do rzeźby. Nie pamiętam kto był artystą-rzeźbiarzem, ani kogo to miało przedstawiać. Ale jeśli to był prawdziwy wizerunek, to Napoleon był bardzo harmonijnie zbudowanym mężczyzną

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Ta legenda bierze się z przyrównywania go do barczystych , wysokich, olbrzymich żołnierzy armii Italii, potem jego wielkich grenadierów, ale też nie miał imponującego wzrostu,a powiedzieć można iż miał wzrost jako taki, czyli średni. Sam mam teraz w granicach 167/8cm więc prawie jak Napoleon.

Wiemy również ,że o parę centymetrów wzrost maleje lub rośnie razem z wiekiem. To samo kiedy nad ranem zmierzymy się po wstaniu i potem pod wieczór to różnica jest , czasem wyjątkowo spora. Wyciąganie się na drążku przy zdrowym kręgosłupie i elastycznym dodaje parę minimetrów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Przyjmując, że stopy, cale i linie z tego okresu były to takie same jednostki jak na przełomie XIX/XX wieku:

Słowa dowodzącego Bellerophonem- kapitana Maitlanda:

Był to wówczas człowiek o nieprzeciętnej krzepie, dobrze zbudowany, mający około pięciu stóp i siedmiu cali wzrostu

To byłoby ok. 170 cm. Ale to jest tak "na oko" przecież, trudno to powaznie traktować. Dużo lepszy wydaje mi sie pomiar z sekcji zwłok, z pewnością bardziej dokładny.

Fragment opisu sekcji zwłok Napoleona wg pamiętników Antomarchiego:

Całkowity wzrost, od czubka głowy do pięt, to pięć stóp, dwa cal i cztery linie.

To jest ok. 159 cm.

(stopa = 304,8 mm; cal = 25,4 mm; linia = 0,1 cala = 2,5 mm)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Hm...to nam obliczenia inaczej powychodziły. W przypisie do fragmentu pamiętników Antomarchiego były dane:

stopa=32,4 cm

cal francuski= 2,55 cm

linia= 2,12 mm

Pewnie to ja źle policzyłam :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Mamy temat o wzroście Napoleona. Porozmawiajmy o jego wadze. Jak się zmieniała? Czego to było efektem? Dlaczego w pewnym momencie Cesarz się roztył?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Moja Droga, niezależnie od ciężaru Cesarz zawsze był postacią "Najwyższej wagi".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.