Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Rozpoczynamy ewakuację z Iraku

Recommended Posts

mch90   
Polacy rozpoczynają odwrót z Iraku

Opuszczamy Irak. Jak dowiedział się DZIENNIK, kontyngent żołnierzy, który pojedzie tam w styczniu, będzie ostatni. Żołnierze mają spakować sprzęt i wysłać go do kraju. W tej chwili w Iraku trwa już inwentaryzacja wyposażenia.

Rząd chce, aby zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska z jego expose w listopadzie 2008 roku, nie było już w Iraku naszych żołnierzy. Wiele jednak wskazuje na to, że opuścimy Irak wcześniej.

Do Iraku mieliśmy wysłać jeszcze dwa kontyngenty. Jednak jak się dowiedzieliśmy, wyślemy już tylko jeden. Stanie się tak, choć kilka dni temu rząd przedłożył prezydentowi wniosek o przedłużenie misji do 31 października 2008 r.

"Wrzesień i październik to zapas na wypadek, gdyby wycofywanie żołnierzy się przedłużało" - tłumaczy wiceadmirał Tomasz Mathea, zastępca szefa Sztabu Generalnego.

Mjr Dariusz Kacperczyk z Dowództwa Operacyjnego dodaje, że na przełomie marca i kwietnia odpowiedzialność za strefę, którą teraz kontrolują polscy żołnierze, ma przejąć iracka 8. dywizja.

Przygotowania do powrotu idą pełną parą. W naszej bazie w Diwanii rozpoczęto już inwentaryzację sprzętu gromadzonego w Iraku przez pięć lat. Dziewiąta zmiana spisuje wszystko: liczbę samochodów, śmigłowców, kontenerów. Inspektorat Wsparcia, który opracował już wstępny plan ewakuacji, ustalił, że trzeba przewieźć ok. 1000 ton wyposażenia, na co potrzeba dwóch tur statkiem.

Jak rząd uzasadnia swoje decyzje? "Brytyjczycy zmniejszają siły o połowę, do 2,5 tys. żołnierzy, Amerykanie zredukują w przyszłym roku własne siły ze 160 tys. żołnierzy do 132, swój kontyngent redukują też Australijczycy. Dlaczego my mielibyśmy w związku z tym pozostawiać nasze wojsko w Iraku, skoro 74 proc. opinii publicznej w Polsce opowiada się za jego wycofaniem?" - pyta szef MON Bogdan Klich.

Irakijczycy są ostrożni. Ambasador Iraku w Warszawie Walid H. Shiltagh zapowiada, że rząd w Bagdadzie zamierza w najbliższych dniach zwrócić się z prośbą o przedłużenie misji. "Rząd iracki uważa, że będzie to ostatnia prośba o przedłużenie pobytu sił wielonarodowych" - mówi ambasador. Dyplomata rozmawiał już na ten temat z kierownictwem MSZ, wkrótce spotka się także z szefostwem MON.

Przeciwny przyspieszeniu ewakuacji jest prezydent Kaczyński. "Jeżeli prezydent nie poprze tego wniosku, to ryzykuje to, że misja zakończy się nagle, bo już z końcem 2007, gdyż tylko do tego czasu obowiązuje obecne postanowienie prezydenta" - odpowiada Bogdan Klich.

Na razie Kancelaria Prezydenta nie chce się wypowiadać w tej sprawie. "Jest za wcześnie" - odpowiada nam Biuro Prasowe Prezydenta.

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article9...ot_z_Iraku.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Jaką ewakuacje my przed kimś uciekamy? Koniec misji już niepotrzebnej.

Radzę sprawdzić w słowniku co oznacza termin ewakuacja. Wikipedia mówi, że:

Ewakuacja - (łac. evacuatio - opróżnianie; znikanie) to zorganizowane przemieszczenie ludzi, czasem wraz z dobytkiem, z miejsca, w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja również uważam, że wyjście naszych wojsk z Iraku to dobra decyzja Rządu. Początkowo wydawało się, że obecność Polskiej Armii w Iraku może być dla nas korzystna. Szkoda, że Amerykanie szybko wyleczyli nas ze złudzeń o ruchu bezwizowym, wysokich kontraktach dla polskich firm etc. Przyszedł zatem odpowiedni czas, na wycofanie się.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.