Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Amenhotep IV Echnaton

Recommended Posts

1393989img0ot.th.jpg

Widziałem zdjęcie i sam je zrobiłem tego zapewne władcy kilka razy, czy ktoś mi może powiedzieć kim on jest i może opisać go w kilku słowach?

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Amenhotep IV Echnaton.

Ale nie będę go opisywał w kilku słowach. Po prostu się nie da. Przynajmniej ja nie potrafię. :D Z pewnością ktoś napisze na jego temat kilka-kilkanaściew słów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jary   
Amenhotep IV Echnaton.

Ale nie będę go opisywał w kilku słowach. Po prostu się nie da. Przynajmniej ja nie potrafię. :D Z pewnością ktoś napisze na jego temat kilka-kilkanaściew słów.

Ciekawe jak go rozpoznałeś.Chętnie o tym przeczytam.Mnie potrzeba więcej informacji(miejsce znalezienia,miejsce przebywania oraz duże powiększenie hieroglifów aby nadały się do odczytania.Fakt że jego wygląd może sugerować sztukę arameńską ale ja nie znając tego artefaktu z samego zdjęcia nie rozpoznałbym tego.Jeżeli chodzi o Ehnatona - faktycznie, nie da się o nim napisać w kilku słowach, może tylko to, że jest pierwszym znanym w historii człowiekiem, który wprowadził religię monoteistyczną.

Pozdrawiam Jary

//JKM po . stawia się spacje pamiętaj o tym

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też mam wątpliwości czy to naprawdę Echnaton, choć w pierwszej chwili też tak sądziłem. Adminie, masz może większe zdjęcie tego posągu? Pierwszy rzut oka sugeruje rzeczywiście czasy końca XVIII dyn.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiya   

Ja bym się przychylała to Nepaty- że to posąg Echnatona. Bardzo podobne rysy twarzy, jak na innych jego wizerunkach. I mam wrażenie, że gdzieś już widziałam podobne zdjęcie, podpisane właśnie 'Echnatonem'...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze skoro juz dowiedziałem się kogo przedstawia to zdjęcie, poszukałem i znalazłem kilka wiadomości na temat tego władcy:

Chciał osłabić potęge kapłanów Amona w Tebach dlatego przeprowadził reformę religijną, usiłując wprowadzić wiarę w jednego Boga - Atona.

Przeniósł stolicę z Teb do Achetaton (Horyzont Atona, nowo wybudowane miasto).

Chorował na syndrom Marfana, dlatego miał charakterystyczną wydłużoną twarz, szerokie biodra oraz długie palce u nóg i u rąk.

Po jego śmierci reforma się rozpadła i powrócono do wiary w dawnych Bogów.

Imię Echnaton przyjął dopiero po jakimś czasie, które znaczy światło Atona.

Jego słowa, które znalazłem w internecie:

Lepsza jest bieda zesłana od Boga niż bogactwa ze skarbca.

Lepsza jest przykrość wyrządzona z miłości niż bogactwa w skarbcu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

A ja pozwolę sobie zacytować charakterystyke tego władcy pochodzącą w całości ze strony mojego przyjaciela, Pana Dariusza Sitka - http://narmer.pl

Syn Amenhotepa III i królowej Teje. Najbardziej kontrowersyjna postać w dziejach starożytnego Egiptu, wokół której toczą się najbardziej kontrowersyjne dyskusje. W trzecim roku panowania rozpoczął budowę ogromnej świątyni Atona w Tebach, na wsch. od świątyni Amona w Karnaku. W czwartym roku panowania usunął arcykapłana Amona Maja i zastąpił kult Amona nową religią. W pierwszej fazie rewolucji religijnej zaczęto niszczyć bóstwa związane z kultem zmarłych, nie atakując bogów solarnych. W 5 roku przeniósł stolicę z Teb do Achet-Aton (Horyzont Atona), którego granice oznaczono za pomocą 14 stel. Jednocześnie zmienił imię na Ax-n-itn (Promień [blask] Atona), jak również całą tytulaturę królewską. Z początku tolerowani inni bogowie, teraz zaczęli być zwalczani wszelkimi środkami, Echnaton głosił wiarę w jedynego boga, tarczę słoneczną - Atona, dając tym samym, początek pierwszej w dziejach religii, wierze monoteistycznej. Pochłonięty całkowicie wprowadzaniem nowej religii i walką z dawnymi bogami zaniedbał zupełnie politykę zagraniczną, tracąc posiadłości egipskie w Azji i na południu, oraz gospodarkę kraju. Ostatnio lansowany jest pogląd, że Echnaton nie zaniedbywał polityki zagranicznej - ekspedycja karna do Nubii, plany wyprawy azjatyckiej. Faktem jest że posiadłości w Syrii Egipt utracił dopiero po śmierci Echnatona. Głębokie zmiany religijne mają swe odzwierciedlenie w sztuce okresu amarneńskiego. Zerwano z dotychczas obowiązującym kanonem w stylu i tematyce. Z Nefertiti, piękną królową (być może azjatyckiego pochodzenia) miał 6 córek Pod koniec panowania dopuścił do koregencji swego przyrodniego brata (zdaniem innych: syna) Semenchkare, któremu dał za żonę najstarszą córkę Meritaton. Istnieje pogląd, że po śmierci Echnatona władzę przez ok. rok sprawowała jego córka-żona Meritaton, która poprzez małżeństwo uczyniła Semenchkare władcą. Osobliwa sylwetka tego władcy, znana z antycznych rzeźb i malowideł skłoniła znawców medycyny do przypuszczeń iż cierpiał on na schorzenie genetyczne zwane syndromem Marfana (Frohlicha). Niemniej, pamiętać należy iż podobne objawy jak obserwowane na przedstawieniach postaci Echnatona (wydłużone kończyny i twarz, długie palce, otłuszczenie bioder, obrzmiały brzuch) mogą wynikać z innych przyczyn i jedynie mumia króla mogłaby ostatecznie rozwiązać problem. A ta niestety zaginęła w mrokach historii. Nic nie wiadomo o okolicznościach śmierci władcy, został prawdopodobnie pochowany w Achetaton w grobie TA26, a później, być może, przeniesiony do Doliny Królów. Niektórzy badacze (Reeves, Dodson) uważają iż szczątki znalezione w grobie KV55 nie są zwłokami Semenchkare, a właśnie Echnatona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On swoje reformy wprowadził, np. zamknął świątynie Amona. Mało prawdopodobne byłoby to żeby nawet utrzymawszy władzę, Echnaton mógł zakorzenić swoje poglądy w świadomości ludu. Ale gdyby mu się to udało oznaczało by to całkowite zerwanie z politeistycznym porządkiem, który był tak stary jak sam Egipt. Jak się potem jednak okazało wraz z odejściem faraona odeszły w zapomnienie jego reformy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Carolyn   

A może by tak odkurzyć stary dobry temat?

Tak, zdjęcie przedstawia rzeźbę faraona Echnatona. Widziałam ją w Paryżu w Muzeum Luwru. Eksponat jest podpisany, ale sam widok (lub też dobre zdjęcie) nie pozostawia wątpliwości, że to właśnie ten władca.

Christian Jacq (Echnaton i Nefertiti, 2007) pisze tak: "Kolosalna rzeźba przedstawiająca Echnatona, znaleziona w Karnaku wschodnim, na terenie temenosu Atona. Ukazuje ona króla [...] w tradycyjnej postawie wskrzeszonego Faraona-Ozyrysa. W skrzyżowanych na piersiach rękach król trzyma insygnia władzy."

Wymiary: 137/88/60 cm.

Tu można znaleźć trochę lepsze zdjęcia i opis --> http://www.louvre.fr/en/oeuvre-notices/amenophis-iv

Jednak Echnaton nie jest pierwszym znanym w historii człowiekiem, który wprowadził religię monoteistyczną, gdyż nie od niego się wziął monoteizm. No chyba, że będzie się to zdanie tyczyć samego Egiptu, ale różne są poglądy egiptologów na temat jego reform. I bądź tu człowieku mądry xd.

Edited by Carolyn

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 2008 r. przeprowadzono badania (w ramach wspólnego projektu Discovery i egipskiego Supreme Council of Antiquities - "King Tut Family Project") mające na celu m.in. rekonstrukcję drzewa genealogicznego Tutanchamona. Pokłosiem czego był artykuł "Ancestry and Pathology in King Tutankhamun’s Family" opublikowany na łamach "Journal of American Medical Association" (2010, Vol. 303, nr 7). W świetle tych badań podano, że szkielet z grobowca KV55 odkryty w 1907 r. to właśnie Echnaton. Publikacja wywołała wówczas wiele kontrowersji, czy kontynuowano potem badania co do wieku osobnika z tego grobu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.