Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kiya

Mumie

Rekomendowane odpowiedzi

Kiya   

Nie wiem jak Was, ale mnie od początku fascynacji Egiptem ciągnęło do mumii. Zawsze interesowałomnie jak ze zwykłego ciała zmarłego władcy, można zrobic "pomnik" który będzie istniał przez tysiące lat :D

Tak na marginesie- niektóre z mumii są naprawde 'piękne' (Mam na myśli np. Setiego I czy Ramzesa II :grin: )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tutanchamon nie należy do najładniejszych :D Carter trochę go jeszcze pociął. Dobrze, że Hawass tylko go prześwietlił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oto moje zdjęcia mumi, które zrobiłem będąc w Luwrze. Może rozpoznacie niektóre z nich i mi o nich opowiecie?

1393988img6dz.th.jpg

1393993img2lx.th.jpg

1393994img0yw.th.jpg

To foto to chyba urny konposie jeśli się nie mylę, ale do czego one dokładnie służyły jeśli to one?

1393995img4ql.th.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do kogo należały ale z pewnością pochodzą z okresu ptolemejskiego, co widać po sarkofagach. Okres ten był "złotym" czasem pięknych sarkofagów i odmiennego sposobu bandarzowania ludzi i (wtedy najwięcej) zwierząt. Ostatnie zdjęcie przedstawia kanopy w kształcie tzw. synów Horusa, ale to już inna sprawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Masz rację Kiya. Mumie egipskie to nadzwyczajne zabytki, szczególnie mumie królewskie. Ośmielam się twierdzić, że mumie egipskich władców są najcenniejszymi zabytkami naszej cywilizacji. Co to Tutanchamona to "pociął" go nie Carter lecz Douglas Derry.

Co do fotografii, to tylko trzecia przedstawia mumię. Te wyżej to tylko kartonaże i sarkofagi antropoidalne, czwarta to, jak napisał Aleksander urny kanopskie. Mumia na trzeciej fotografii pochodzi z bardzo późnego okresu. Niemal napewno jest to okres rzymski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Admin ("niech żyje w szczęściu i zdrowiu") zaprezentował zdjęcia, z których rzeczywiście tylko trzecie przedstawia mumię. Mówiąc, że pochodzą z okresu ptolemejskiego miałem na myśli dwa pierwsze zdjęcia z sarkofagami.

Te wyżej to tylko kartonaże i sarkofagi antropoidalne, czwarta to, jak napisał Aleksander urny kanopskie. Mumia na trzeciej fotografii pochodzi z bardzo późnego okresu. Niemal napewno jest to okres rzymski.
według mnie pierwsze zdjęcie przedstawia sarkofag, Ty chyba napata uznałeś go za kartonarz, ale zdjęcie jest małe i trudno powiedzieć na 100%.

//JKM Jak na nie klikniejsz to jest 768x1024, więc nie takie małe ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Erinna   
To foto to chyba urny konposie jeśli się nie mylę, ale do czego one dokładnie służyły jeśli to one?

służyły do przechowywania wnętrznosci wydobytych podczas procesu mumifikacji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Dokładnie: urny kanopskie (lub po prostu: kanopy) to cztery urny składane wraz z mumią do grobu. A zawierały one: wątrobę, płuca, żoładek i jelita. A cztery, bo "patronowali" im czterej synowie Horusa: Hapi Duamutef, Imset i Kebehsenuf. Czasem cztery boginie: Izyda, Neftyda, Neti i Selkis. Nazwa jest wybitnie nietrafna i pochodzi od imienia sternika Menelaosa, Kanoposa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Hmmm...a co do mumi - może ktoś posiada "opis mumifikacji"? Czytałam gdzieś kiedyś o tym, i pamiętam, że był ciekawy ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie".... polecam.

Autorka książki, Salima Ikram, jest wybitną specjalistką w dzedzinie mumifikacji i zwyczajów grobowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Przepiszę Wam kawałek z książki Rosalie David i Ricka Archbold "Mumie" dotyczący znaczenia samego slowa.

"Mumie zaczęły się pojawiać w Europie przywożone jako pamiątki w wieku XVII, ale już kilka stuleci wcześniej lekarze europejscy przepisywali swoim pacjentom kosztowny lek zwany " mumia", na wiele chorów. Słowo "mumia" było perskim określeniem bitumu, substancji mineralnej, rodzaju smoły używanej przez starożytnych lekarzy do leczenia różnych dolegliwości, od gośćca po trąd. Kiedy lekarze szukający nowych źródeł "mumii", aby zaspokoić rosnący apetyt na lek, natknęli się na szczątki starożytnych Egipcjan, uznali za bitum pociemniałą żywicę, którą pokryte były bandaże. Nazwą tej żywicznej skorupy zaczęto określać całe zwłoki, "mumią" nazywano także poszukiwaną miksturę wytwarzaną ze sproszkowanych mumii - szczątków ludzkich, żywicy i bandaży."

W zasadzie można by bronić wobec powyższego tezy, że nieodnalezione ciała faraonów (i nie tylko) zostały zjedzone przez bogatych europejczyków ;)

Brr....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Masz słuszność Merogne! Niestety światli i bogaci Europejczycy zjedli wiele mumii, być może również władców, których zabrakło nam w tebańskich skrytkach.

Warto w tym miejscu nadmienić, niejako a propos, że Pani R.David jest bodaj najwybitniejszym specjalistą na świecie w dziedzini mumii i mumifikacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mefisto   

Próbowałem zrobić telefonem zdjęcie mumi Ramzesa II. Oczywiście wszytsko SUROWO ZABRONIONE, ale próbować trzeba... no i nie opłaciło się. Rozmowa z arabami z dala od białych ludzi nie jet zbyt przyjemna...... :evil:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, mumia... Mniam mniam xD

Podoba mi się motyw wyciągania mózgu przez nos... Wiem, że mieli taki śmieszny haczyk do tego, ale i tak nie wiem, jak to robili. I nie chcę wiedzieć, tak więc zostawcie tą biedną ofiarę (użytkownicy: Łeeee....).

Mefisto, wiesz, robienie zdjęć mumią nie jest najlepszym motywem. Znana jest historia, że jeden archeolog znalazł mumię, chciał jej zrobić zdjęcie... Lampa zrobiła BŁYSK! i wielkie odkrycie zamieniło się w kupkę proszku* (jakoś kiepsko zrobiona była ta mumia xD).

Mówiąc krótko - mumie to piękny przykład tego, że jak cżłowiek chce coś porządnie zakonserwowć, to lodówka mu niepotrzebna :lol:

Pozdrowienia i niech kisiel cytrynowy będzie z Wami ^^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.