Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Wasza toplista książek za rok 2007

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Temat podobny do tematu jaki założył mch (chętnie bym podał swój typ na książkę 2007, z tym że nie miałem okazji przeczytać ani jednej książki wydanej w mijającym roku :lol-sweat: ), ale tylko podobny. Które z książek, z którymi mieliście do czynienia w powoli kończącym się roku, uważacie za najlepsze, oczywiście nie muszą być to książki wydane w roku 2007, żeby nie było wątpliwości, podobnie jak nie muszą to być koniecznie książki historyczne:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

1) Edmund Wnuk-Lipiński - cykl "Apostezjon" (składający się z trzech części wydanych w jednym tomie - Wir pamięci; Rozpad połowiczny i Mord założycielski).

Pełen szacunek dla autora, bo tak zakręconej i rewelacyjnej powieści w życiu nie czytałem :lol: Niesamowite napięcie, granie na uczuciach czytelnika, ogromna niewiadoma, wszechobecny chaos jak w psychotycznym transie, ponury klimat totalitarnego państwa, techniki manipulacyjne i ogłupiajaca propaganda, a wszystko to owiane mgłą i deszczem grozy... majstersztyk po prostu 8)

Czytając tę książkę czułem się jak po niezłej dawce dragów :D, roller-coaster maxymalny :P Nawet nie żałowałem tej sentymentalnej, ckliwej nutki w wykończeniu fabuły, tym bardziej, że finał nie okazał się zbyt melodramatyczny jak na moje elastyczne wymogi końcówek...

Książka ta na pewno będzie w pierwszej trójce mojego dotychczasowego rankingu prozy beletrystycznej 8)

2) Anne Applebaum - Gułag

Genialna książka opisująca nie tylko skrupulatną historię i opis struktur sowieckiego systemu obozów pracy. Przede wszystko jest to opowieść o więźniach obozów, o obywatelach państwa sowieckiego żyjących w wiecznym strachu przed aresztowaniami czy głodem... Wstrząsająca lektura, obowiązkowa pozycja na półce każdego miłośnika historii i literatury faktu.

3) Daniel Gazda - Adrianopol 378 Rzeka Frigidus 394

Najlepsza do tej pory pozycja z serii "Historyczne Bitwy" Wydawnictwa Bellona. Świetnie opisująca Cesarstwo Rzymskie niemal u kresu swojej świetności...

4) Joachim Fest - Hitler i upadek Trzeciej Rzeszy

Krótka, ale treściwa pozycja opisująca ostatnie chwile oblężonego Berlina i opętanego szaleństwem dyktatora. Książkę czytałem głównie w pociągu, ale pamiętam, ze chyba nigdy w życiu 1,5-godzinna podróż nie minęła mi tak szybko :mrgreen:

Więcej pisać mi się nie chce :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Ponieważ Polska rośnie w siłe i ludziom żyje się dostatniej zaszalałem ostatnio po EMPik-u i Allegro i pouzupełniałem moje zbiory literatury lekkiej łatwej i przyjemnej;

Jacek Komuda - "Czarna szabla",

A. Pilipiuk "2586 Kroków", Operacja "Dzień Wskrzeszenia", "Czerwona gorączka" i do końca roku zakończę trylogię "Norweski dziennik" (jak tylko przyślą wylicytowany tom 2 :mrgreen: )

Tom Clancy - "Czerwony królik"

Z cięższych rzeczy "IBM a holokaust" - ciekawy przyczynek do sposobu gromadzenia i zarządzania wszelkimi danymi statystycznymi przez lll Rzeszę za pomocą systemu kart perforowanych.

Osobiście uważam, że książka ma 2 dno i jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Pewnie IBM pozwą w imieniu Izraela jacyś prawnicy (albo może już pozwali - bo to nie nowość made in 2007:wink: ).

To na razie tyle ale do końca roku jeszcze cały miesiąc :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ten rok był dla mnie wyjątkowo udany, jeśli chodzi o naprawdę dobre pozycje:)

1) Tutaj zdecydowanie "Bitwa o Warszawę '44: Militarne aspekty Powstania Warszawskiego" Krzysztofa Komorowskiego, najnowsza synteza strony militarnej powstania, uwzględniająca prace tak uznanych autorów jak Kirchmayer, Borkiewicz czy też Iranek-Osmecki. Jeśli kogoś interesuje powstanie, jest to dla niego pozycja niemalże obowiązkowa, mało która z dostępnych na rynku tak jasno, i konkretnie, wyjaśnia najważniejsze zagadnienia związane z walkami w Warszawie, do tego wcale niemały zestaw dokumentów... i I nagroda w konkursie Klio 2006 w kategorii Varsaviana, a to jest coś.

2) Druga pozycja dla "Jan Mazurkiewicz: "Radosław", "Sęp", "Zagłoba"" Stanisława Mazurkiewicza, syna generała. Jedyna biografia "Radosława" na rynku, ukazuje życie legendarnego dowódcy KeDywu w sposób bardzo rzeczowy i konkretny, wszystko poparte twardymi argumentami. Spora część książki to fragmenty wspomnień samego gen. Mazurkiewicza, perełka.

3) Tutaj trochę się wahałem, ale w końcu uznałem, że kolejna pozycja exequo dla "Dziennika 1954" Leopolda Tyrmanda i "Dzienników" Stanisława Kisielewskiego. Dwie genialne pozycje o charakterze diarystycznym, napisane przez ludzi równie oryginalnych, co ich książki. Pełne absurdów, nadzwyczaj barwnych opisów, ukazanie rzeczywistości PRL-owskiej z punktu widzenia ludzi, którzy tęsknili za normalnością. Ostre, prześmiewcze, momentami może nawet trochę niesmaczne, zwłaszcza w przypadku Kisielewskiego... ale jakże genialne.

4) Tutaj książka, która naprawdę mnie oczarowała, czyli "Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego" Włodzimierza Lengaeura. Naprawdę bardzo konkretna, napisane żywym językiem w sposób tak porywający, jak mało która książka historyczna, podstawa dla miłośników starożytnej Grecji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   

Mhm... A ja będę mało historyczny 8)

1. Dziennik zwariowanego nastolatka - mojego autorstwa, publikowany na moim równie dziwnym blogu :D

2. Seria Niefortunnych Zdarzeń L. Snicketa - nie wiem czemu, po prostu lubię :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

1)"Snajper na froncie wschodnim" Albrechta Wackera- to wspomnienia niemieckiego supersnajpera Seppa Allerbergera, który od połowy 1943 roku do końca wojny walczył na Ukrainie, w Rumunii, na Węgrzech aż w końcu zbiegł do rodzinnych okolic w amerykańskiej strefie Niemiec. Niesamowicie wstrząsające wspomnienia, bijący brutalizm i śmierć naprawdę robią wrażenie, ale najbardziej zaciekawiły mnie opisy działań snajperów niemieckich podczas IIWŚ, ich techniki i taktyka. Polecam.

2)"Wojna na Bałkanach 1940-45" Janusza Piekałkiewicza- za kompleksowość, szczegółowość opracowania skupiającego się na tym mało znanym w Polsce teatrze działań wojennych. Dzięki tej książce można lepiej zrozumieć skomplikowaną sytuację polityczną na Bałkanach, ważne znaczenie tego frontu dla losów całej wojny. Relacje generałów, wycinki dyrektyw, rozkazów operacyjnych, ale też gazet codziennych z prasy niemieckiej i zachodniej pozwalają dogłębniej poznać ten temat. Przede wszystkim, dzięki tej książce wyrobiłem sobie zdanie, że jednak większa inwazja aliantów na "miękkim podbrzuszu Europy" wcale nie musiała być najlepszym pomysłem- choćby dlatego, że niespodziewanie partyzanci Armii Ludowowyzwoleńczej Tity mogli wystąpić przeciwko aliantom zachodnim.

3)"Ulubiony dowódca Hitlera" Stevena Newtona- to jedna z najwyżej cenionych biografii niemieckiego feldmarszałka Waltera Modela. Prócz tego, książka jest niezwykle ciekawym stadium armii niemieckiej, jej sukcesów i porażek, popełnianych zbrodni i wiedzy o nich wśród dowódców Wehrmachtu. To też wiele obalonych mitów takich jak ten rozpowszechniany od pierwszych lat powojennych, że Wehrmacht nie miał nic wspólnego ze zbrodniczą polityką hitlerowską na wschodnie, zwalający winę za wszystko na SS.

4)"Tajna wojna Chruszczowa" Naftali i Fursenki- to niezwykle ciekawe, bogate w materiały źródłowe i przypisy stadium rządów Chruszczowa- jego polityki zagranicznej i wewnętrznej, sposób sprawowania przez niego rządów, jego sukcesów i porażek. Co ważne, bardzo dobrze się ją czyta.

5)"Rozdarty Naród" Cholewczynskiego- cóż, chyba najlepsza dostępna na polskim rynku pozycja opisującą losy naszej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i jej dowódcy gen. Sosabowskiego- już od kampanii wrześniowej przez walki pod Arnhem i w Driel, po jej służbę okupacyjną w Niemczech. Jednocześnie, książka ta w piękny sposób przywraca chwałę gen. Sosabowskiemu i naszej brygadzie, którą tak usilnie już od 1944 roku zaczęli odbierać jej gen. Browning i Montgomery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.