Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lukass

Nihil Novi - nic o nas, bez nas

Rekomendowane odpowiedzi

lukass   

Konstytucja wprowadzona przez Aleksandra Jagiellończyka.

Czy można ją uznać za początek demokracji szlacheckiej i czego dotyczyła ?

Zapraszam do dyskusji ;D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Można , ze względu na to iż od tej pory żadne prawo dotyczące szlachty nie mogło być stanowione przez króla , a przez parlament( król,senat,izba poselska). A to już daje szlachcie głos decydujący w sprawach kraju i ich dotyczących.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Czy można ją uznać za początek demokracji szlacheckie [...] ?

Sądzę, że raczej tak, gdyż ta konstytucja jednoznacznie potwierdzała rolę szlachty, natomiast nie musi tak być koniecznie, ponieważ Sejm, Senat, sejmiki, itd. funkcjonowały jeszcze przed nią.

Jeśli już doszukujemy się umownego początku demokracji szlacheckiej, to Nihil Novi pasuje chyba najbardziej, natomiast za faktyczny początek polskiego parlamentaryzmu można by było uznać pierwszy sejm (1493*) lub przywilej dla szlachty nadany pod Cerekwicą na początku wojny trzynastoletniej. Doszukiwać się można by było tego także w za czasów Jadwigi, przy czym jest to trochę naciągane...

* data z netu, nie jestem pewien na sto procent

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami, że Nihil Novi to początek demokracji szzlacheckiej w Polsce. Od tego momentu to szlachta miała decydujący głos w najważniejzych sprawach państwowych. Ale tak na prawdę to drogę do tego moim zdaniem otworzył już przywilej koszycki. Wtedy to bez zgody szlachty nie można było nakładać nowych podatków. Podatki zatwierdzały sejmiki ziemskie, król musiał się do nich zwracać.

Tak samo jak zniesienie urzędu justycyariusza za pierwszego Jagiellona było jakby wstępem do późniejszego Neminem captivabimus. Również należy pamiętać o przywileju nieszawskim, kolejnym kroku w kierunku stworzenia podwalin pod demokrację szlachecką w 1454 roku. Nie na darmo nazywa się go czasami "szlachecką kartą wolności". Od tego momentu, to sejmiki decydowały o pospolitym ruszeniu czy prawodawstwie.

Masz rację piterzx, pierwszy sejm walny z udziałem szlachty posłującej w imieniu sejmików odbył się w 1493 roku, wtedy to uchwalono pierwsze konstytucje sejmowe. Ale sejmy walne funkcjonowały od momentu śmierci Ludwika Węgierskiego. W ich skład wchodzili członkowie Rady Królewskiej oraz urzędnicy ziemscy. Dopiero po uchwałach sejmu walnego odwoływano się z zapytaniem do sejmików ziemskich. Było to dość skomplikowane, król często objeżdżał sejmiki celem agitacji, dlatego aby usprawnić władzę ustawodawczą powstała idea sejmu walnego z szerokim udziałem szlachty. Posłowie z sejmików ziemskich otrzymywali diety poselskie (tak, tak, już wtedy), dzięki czemu mniej zamożną szlachtę stać było na dalekie często podróże. Etapem przejściowym były sejmiki prowicjonalne, gdzie król już bywał regularnie (Kazimierz Jagiellończyk, bo to jego idea była), a uczestniczyli w nich posłowie z sejmików poszczególnych ziem wchodzących w skład prowincji. Prowincje to np. Małopolska, czy Wielkopolska. Ostatecznie dwuizbowy sejm walny ukształtował się właśnie w Piotrkowie, w 1493 roku. Sejm obradował od 28 stycznia do 4 kwietnia. Mamy od tego czasu trzy stany sejmujące. Króla, senatorów i posłów.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.