Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Nautilos

Szkoł publiczna - jaka byc powinna?

Jakie powinny być polskie szkoły?  

32 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Katolickie
      6
    • Laickie
      8
    • To zale?y od...
      2
    • Nie mam zdania
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Nautilos   

Jakie waszym zdaniem powinny być polskie szkoły publiczne ? katolickie czy może laickie?

Zapraszam do dyskusji :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Zależy co masz na myśli mówiąc katolickie... Jednak jestem za szkołami laickimi. Niech religia trzyma się z dala od edukacji publicznej. Po co mi przedmiot religia ?? Że niby dzięki niej głębiej uwierzę i zgłębie pisma ? Nie! Jeśli ktoś chce się uczyć o Bogu, Chrystusie itd. to niech idzie do Kościoła ! A za etyką jestem nie do końca... Przecież nauczyciel ( pedagog ładniej brzmi :D ? ) ma za zadanie WYCHOWYWAĆ. Więc po co przedmiot etyka, jeżeli każdy nauczyciel z osobna ma mi pokazać jak mam postępować ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Zależy co masz na myśli mówiąc katolickie...

ok. inaczej sformułuję pytanie: Czy ,waszym zdaniem, w szkołach publicznych powinny wisieć krzyże?W konstytucji jest zapisane ,że Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim , ale z drugiej strony przeważająca większość polaków deklaruję się jako katolików .

Nie chodzi mi tutaj o szkoły prywatne bo one rzadzą się swoimi prawmi ,ale o szkoły publiczne.Napisałem "katolickie" bo dla mnie szkoła w której w każdej sali wisza krzyże jest szkołą katolicką.

Mam nadzieję ,że teraz nie będzie watpliwości :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Moim zdaniem nie powinno byc szkół "publicznych". To w ogóle brzmi troche jak szalet...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przecież nauczyciel ( pedagog ładniej brzmi :D ? ) ma za zadanie WYCHOWYWAĆ

Od kilku lat już na szczęście nie. Nauczyciel ma uczyć a nie wychowywać od tego są rodzice

Czy ,waszym zdaniem, w szkołach publicznych powinny wisieć krzyże?

Zależy od większości uczniów i rodziców. Jeżeli nikomu nie przeszkadzają to czemu nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Szkoły publiczne powinny być jak najbardziej laickie inaczej mamy do czynienia z narzucaniem pewnych poglądów, a jakby się ktoś uparł, to może uznać, że godzi to w wolność osobistą młodego człowieka.

Od kilku lat już na szczęście nie. Nauczyciel ma uczyć a nie wychowywać od tego są rodzice

Mimo wszystko wielu nauczycieli potrafi wychować uczniów. Miałem w liceum historyka i polonistkę, którzy swoim zachowaniem, traktowaniem nas, nauczyli nas nie tylko analizować wiersze czy dostrzegać pewne procesy historyczne, ale także tego jak należy się w pewnych sytuacjach zachować. Osoba pozornie dla nas obca, ma czasem większą szansę na nauczenie, czy też zmuszenie nas do zmiany swojej postawy, niż osoba bliska, jak rodzic czy też babcia albo dziadek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Szkoły publiczne powinny być jak najbardziej laickie inaczej mamy do czynienia z narzucaniem pewnych poglądów, a jakby się ktoś uparł, to może uznać, że godzi to w wolność osobistą młodego człowieka.

A szkoła laicka też może narzucac poglądy. We Francji "laickość" szkoły właśnie przejawia się godzeniem w wolnośc osobistą wielu młodych ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A szkoła laicka też może narzucac poglądy.

Jednak chyba umieszczanie symboli religijnych, w znacznie większym stopniu podpada pod narzucanie pewnego poglądu, niż laickość. Państwo powinno dawać każdemu szansę na zdecydowanie, jaki chce mieć światopogląd, a laickość szkoły raczej nie przeszkadza w tym, czy może się mylę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Jednak chyba umieszczanie symboli religijnych, w znacznie większym stopniu podpada pod narzucanie pewnego poglądu, niż laickość. Państwo powinno dawać każdemu szansę na zdecydowanie, jaki chce mieć światopogląd, a laickość szkoły raczej nie przeszkadza w tym, czy może się mylę?

Rozumiem, że ktoś może nie życzyć sobie symboli religijnych w szkole, urzędzie, itp, ale jeśli ktoś chciałby, żeby w pomieszczeniu, w którym spędza większość czasu krzyż wisiał i dajmy na to taką chęć wyraża większość przebywających tam, to czy zdejmowanie go nie jest w pewnym sensie ograniczaniem tej wolności?

Pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
ale jeśli chciałby, żeby w pomieszczeniu, w którym spędza większość czasu krzyż wisiał

A jak będę chciał aby na stacji metra ktoś zawiesił krzyż, bo odczuwam taką potrzebę, to też mam prawo się domagać tego? Albo w autobusie? Jak ktoś jest osobą naprawdę religijną może nosić przy sobie różaniec, poza tym to jest szkoła państwowa, a nie prywatna. A o ile się nie mylę Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań, co jest zapisane w konstytucji. Są lekcje religii, które powinny być prowadzone w salach specjalnie przygotowanych do tego, właśnie z krzyżem, ale dlaczego akcentowanie tego, iż gro Polaków jest katolikami, ma mieć miejsce w całej szkole? To tak samo każdy, kto wyznaje inną wiarę, ma prawo domagać się, aby jego symbole religijne były umieszczane w szkole.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kubag   

A ja jestem za tym żeby w salach w szkole wisiały krzyże. Ja mieszkam na podlasiu gdzie styka się wiele kultur, w mojej szkole w każdej sali wiszą dwa krzyże jeden katolicki drugi prawosławny, mi to nie przeszkadza dla mojego kolegi który jest zielonoświątkowcem też nie! Jeśli chodzi o szkołę to uczą się w niej ludzie od 7 lat do 19-20 jakoś mi się nie wydaje żeby człowiek w takim wieku ustosunkował się do religii czy wieży w Boga czy jest ateistą czy też kimś innym.

Dla mnie może wisieć i tarcza dawida czy półksiężyc z tym że co ja zrobię że w większości Polska to kraj katolicki.

Można też dyskutować tak samo czy w salach powinno wisieć godło polskie, bo może ktoś przyjechał z Wietnamu i to w jego godzi :D

A co do konstytucji to ludzie tworzą państwo a nie konstytucja. Państwo może być świeckie a ludzie już nie :P

To jest moje skromne zdanie, Pozdro :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wasze widzi mi się powinno czy nie, ale powinna to być decyzja rady rodziców podjęta, albo ogólnej liczby rodziców. To oni powinni zadecydować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Albinos:

Państwo powinno dawać każdemu szansę na zdecydowanie, jaki chce mieć światopogląd, a laickość szkoły raczej nie przeszkadza w tym, czy może się mylę?

Mylisz się. Przeszkadza. Jesli np. religia nakazuje chodzic dziewczynom w chustach, a laicka szkoła im tego zabrania to jest to narzucanie zachowania sprzecznego z ich swiatopogladem.

A jak będę chciał aby na stacji metra ktoś zawiesił krzyż, bo odczuwam taką potrzebę, to też mam prawo się domagać tego? Albo w autobusie? Jak ktoś jest osobą naprawdę religijną może nosić przy sobie różaniec, poza tym to jest szkoła państwowa, a nie prywatna.

Właśnie i szkola i autobus powinny być prywatne. Nie byłoby takiego problemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mylisz się. Przeszkadza. Jesli np. religia nakazuje chodzic dziewczynom w chustach, a laicka szkoła im tego zabrania to jest to narzucanie zachowania sprzecznego z ich swiatopogladem.

Zgadzam się Hauer, tyle że to są w mojej ocenie dwie zupełnie inne sprawy. Ubiór i noszenie symboli religijnych to jedno, a fakt umieszczania symboli religijnych w budynku szkoły publicznej to drugie. Z jednej strony mam do czynienia z wolnym człowiekiem, a z drugiej z instytucją kierowaną przez państwo. Państwo powinno się odciąć od faworyzowania jakiejkolwiek religii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
. Można też dyskutować tak samo czy w salach powinno wisieć godło polskie, bo może ktoś przyjechał z Wietnamu i to w jego godzi :D

godło to co innego, szkoły publiczne są własnościa państwa więc powinno wisieć godło a czasami i flaga :P

A co do konstytucji to ludzie tworzą państwo a nie konstytucja.

Ale w konstytucji są miedzy innymi zapisane prawa tychże ludzi jak i relacje państwo- kościół, państwo - obywatele.

Jeśli chodzi o moje zdanie to podzielam pogląd Albinosa . W szkole powinny być symbole religijne ,ale tylko w salach w których przeprowadza się lekcje religii.

Nie zgodzę się z twierdzeniem ,ze to większość powinna decydować,bo jeśli narusza prawa mniejszości to mamy do czynienia z pogwałceniem praw mniejszości,wolności osobistej.

Ciekaw jestem jakby społeczeństwo zareagowało na analogiczną sytuację np. gdyby nad

ołtarzem w kościele powiesić godło Polski ,lub flagę Polski :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.