Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Błędy zawodowych historyków

Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   

Jak człowiek czyta tekst któryś raz z rzędu, to już nie zauważa tych drobiazgów wszystkich...

No, ja w u "mojego" Seeckta walnąłem się np. w tym, że Chasseur a pied przetłumaczyłem jako "spieszony strzelec konny" zamiast po prostu "strzelec". Do tego jeszcze całkiem sporo różnych literówek się przebiło. A tekst był u mnie 2 razy w korekcie i jeszcze redakcja nad nim pracowała. O innych błędach, w innych miejscach nie będę wspominał ;)

A co do pomyłek w doktoracie, to ja segregowałem kopie do oprawy późno w nocy, bo to ostatni dzwonek był i po odbiorze patrzę, że przez pomyłkę dałem więcej schematów niż trzeba i introligatorka walnęła je na początek. No nic, koleżanka wycieła je. Innych błędów bałem się szukać - ale na obronie się dowiedziałem, że jeden recenzent dostał egzemplarz, gdzie nie wszystkie strony były po kolei. Ale mi wybaczył ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja pomyliłem kiedyś województwo ruskie z kijowskim, a także Kłuszyn z Korsuniem ;)

Oczywiście napisałem z rozpędu, znaczy się dobrze myślałem, źle napisałem (ze względu na wcześniejsze dyskusje). Errare humanun est.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Na Losach pod datą 16 października 1978 r. napisałem, że odbyły się protesty w Radomiu, a skrót SZP rozszyfrowałem jako "Siły Zbrojne Polski" (może w jakimś stopniu dobrze, ale raczej nie w kontekście organizacji polskich w czasie II WŚ). A co wg Was znaczy skrót NZS? Bo moim zdaniem organizatorom Losów trafiła się literówka (powinno być chyba NSZ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A co wg Was znaczy skrót NZS?

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstałe we wrześniu 1980. Tak więc to nie literówka;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Innych błędów bałem się szukać - ale na obronie się dowiedziałem, że jeden recenzent dostał egzemplarz, gdzie nie wszystkie strony były po kolei. Ale mi wybaczył :D

To na szczęście Baronie :( U mnie w magisterce z uporem maniaka pisałem Jihad w nazwie dwoch palestyńskich organizacji terrorystycznych - gdy dałem do druku komp w punkcie drukowania zaczął przeprawiać na Dzihad. Na szczęście obsługa punktu i ja czuwaliśmy ;) [nad sześciopakiem...] więc zostało tak jak chciałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tak więc to nie literówka;)

W kontekście takich skrótów jak AK, ZWZ, SZP, BCh, bardzo możliwe, że owszem - literówka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli innych nie było, to istotnie całkiem możliwe, niemniej taki skrót ogólnie rzec biorąc, istnieje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Książka bez błędów to stan idealny - a stan idealny w przyrodzie nie występuje. Własne wypociny poprawiam już 1,5 roku a miejscowość Molenaarelsthoek zaczęła wręcz doprowadzać mnie do szewskiej pasji :)

Staram się jednak czytać książki dla przyjemności, a nie w celu wyłapywania mniejszych lub większych potknięć autorów.

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Te konkursy chyba do reszty zeszły na psy. W środę pisałem kuratoryjny z Podkarpacia i dziś dowiedziałem się, że w kluczu stoi, iż poprawne odpowiedzi to (z tych, które pamiętam):

- zniszczenia Kartaginy chciał Cyceron i powtarzał to w każdej swej mowie,

- w 1808 r. Kraków należał do Księstwa Warszawskiego.

Do tego, podobno coś pokręcili z zagadnieniami, konkurs miał dotyczyć dziejów do powstania Legionów Polskich we Włoszech (dokładnie nie pamiętam), a test sięgał powstania styczniowego. Absolutna kompromitacja organizatorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Te konkursy chyba do reszty zeszły na psy. W środę pisałem kuratoryjny z Podkarpacia i dziś dowiedziałem się, że w kluczu stoi, iż poprawne odpowiedzi to (z tych, które pamiętam):

- zniszczenia Kartaginy chciał Cyceron i powtarzał to w każdej swej mowie,

- w 1808 r. Kraków należał do Księstwa Warszawskiego.

Niezłe, może ktoś po pijaku układał? Aż dziwne, że nikt tego nie sprawdza - co innego jak jest autor jakiejś książki itp., to może to i owo umknąć człowiekowi - ale taki konkurs to chyba zespół robi, nie? A przynajmniej powinien ktoś to sprawdzać. Można pomylić Katona starszego i młodszego, ale żeby Cyceron?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Można pomylić Katona starszego i młodszego, ale żeby Cyceron?

Jest jeszcze jedna sprawa, otóż wyraz Katylina jest fonetycznie podobny do wyrazu Kartagina. Być może więc organizatorzy stworzyli teorię o Cyceronowych "Mowach przeciwko Kartaginie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Duży powód do radości, że ktoś oficjalnie przeprosił i przyznał się do błędu. JAkoś zbyt często się to chyba nie zdarza. A im ktoś wyżej, tym ma z tym większe problemy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.