Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Improwizowane oddziały Powstania Warszawskiego

Recommended Posts

widiowy7   

Jak sam pisałeś, najwięcej wiemy o szlaku bojowym Zgrupowania Radosław.

A ile umknęło naszej uwadze. "Chrobry II", podobno całkowicie zaimprowizowane zgupowanie. A do końca walk, utrzymali teren, który wcześniej zdobyli.

Batalion "Miłosz" w południowym Śródmieściu. Też totalna improwizacja. A bronili się dosamego końca, przed atakami Niemców z rejonu Sejmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Temat wydzieliłem z tematu o pojazdach. W mojej ocenie problem jaki poruszył Widiowy, czyli powstawanie improwizowanych oddziałów w trakcie walk, jest na tyle ciekawy, iż warto poświęcić mu osobny wątek, a więc zapraszam do dyskusji:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Chyba jeden z najstarszych tematów w tym subforum... Ale do rzeczy. Ciekawą rzecz znalazłem. Apel Ośrodka Kawalerii o... albo nie, od razu przytoczę cały dokument [Powstanie Warszawskie 1944. Wybór dokumentów, t. III, Okres przejściowy 11-14 VIII 1944, red. nauk. P. Matusak, Warszawa 2003, s. 101]:

(Na razie są ułani 7., Szwoleżery 3., Rotmistrz ba[onu] L. Kronenberg)

1. Konie wierzchowe, juczne i pociągowe zdrowe, chore, ranne a przede wszystkim głodne natychmiast pisemnie zgłosić: ilość stan, rodzaj. Przyjmuje się na wyżywienie, bezpieczne stajnie.

2. Wyłącznie pisemnie wprost lub pocztą harcerską zgłoszą adresy kawalerzyści wszystkich rang i służb: ułany, szwoleżery, strzelcy, artyleria konna, żandarmeria, lekarze weterynarii, rymarze, stolarze na juczne siodełka z własnym miękkim drzewem, krawcy, czapnicy z daszkami okutymi. Oddziałów dotychczasowych nie porzucać. Tylko wolni przyjdą osobiście.

3. Po kawaleryjsku dostarczyć szybko: sto metrów zielonego drelichu.dystynkcje, żółte sznury, części umundurowania, siodła, wędziła - komplet, uprząż, szable, lance; ostrogi, strzemiona, pasy, buty, koce, żabki, karabinki kawaleryjskie, pistolety.

4. Kto ma lub wykona juki na podwójne nosze dla rannych, siatki na siano, juki obrokowe, amunicyjne, artyleryjskie górskie, cekaemowe.

5. Zgłosić siano, słomę, owies. Chronić przed pożarem.

6. Żadnych koni bez zgody lekarza weterynarii Ośrodka Kawalerii zabijać nie wolno.

Dokument pochodzi z 12 sierpnia (godz. 10:30), podpisał go niejaki ppor. "Zbigniew". Pojawiający się na początku Ułani 7., to 7. pułk ułanów AK, zaś Szwoleżery 3., to 3. pułk szwoleżerów AK. Siedziba Ośrodka Kawalerii mieściła się na ulicy Boduena 3 m. 4. Niemalże samo centrum miasta. Rozumiałbym jeszcze gdyby coś takiego organizowano na Mokotowie czy Żoliborzu, gdzie dostęp do większych przestrzeni był w miarę łatwy (przynajmniej w teorii), ale żeby tak w Śródmieściu? Ciekaw jestem jak szybko zapomniano o tym pomyśle...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Wracamy do Ośrodka Kawalerii w powstańczym Śródmieściu - oto notatka z "Biuletynu Informacyjnego" z dnia 23 sierpnia:

Kawalerzyści i artylerzyści

Kawalerzyści i artylerzyści bez przydziałów - zgłaszać się do służby ochotniczej przy obsłudze koni do kancelarii Ośrodka Konia ul. Bodu­ena 3 m. 4.

Nie ukrywam, że pomysł intryguje mnie w stopniu poważnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.