Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Najgorszy władca Persji

Recommended Posts

Jak dla mnie to Dariusz III Achemenid. Gdyby był trochę bardziej przywódczy i przedsiębiorczy to mógłby odeprzec wojska Aleksandra Macedońskiego, W sumie m.in. dzięki jego klęsce powstały państwa hellenistyczne, ale w tym momencie patrzę na sprawę od strony interesów Persji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karo   

Jak dla mnie też Dariusz III Kodoman, z podobnych przyczyn jak przedmówca. Może zbyt surowo oceniany, ale jednak mógł zrobić więcej , aby stawić opór Aleksandrowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
R_7   

Również przyłączam się do opinii kolegów i myślę że Dariusz III był najgorszym władcą w Imperium Perskim. Popełnił błąd w koncepcji walki, chodzi mi głównie o to iż chciał szybko rozstrzygnąć walkę w porozumieniu ze swoimi doradcami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Explore   

Uważam, że Dariusz III nie był najgorszym władcą. Przyszło mu się zmierzyć z samym Aleksandrem Wielkim. Owszem, miał przewagę liczebną, ale umiejętności jego przeciwnika były zbyt wysokie by mógł sobie z nim poradzić.

Ja bym postawił raczej na Kserksesa - nie wykorzystał szansy na pokonanie Greków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karo   
Owszem, miał przewagę liczebną, ale umiejętności jego przeciwnika były zbyt wysokie by mógł sobie z nim poradzić.

Ja sądzę, że mimo wszystko mógł zrobić więcej, aby zatrzymać Aleksandra. Gdyby zdecydował się np. na przeniesienie wojny do Macedonii i Grecji możliwe, że podbój Aleksandra potoczyłby się inaczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
sargon   

Ale własnie na to się zdecydował...

Memnon, a potem Autofradates i Farnabazos to niby co robili?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Blake   

A ja będę bronił Dariusza III, nie był aż taki zły - po prostu trafił na lepszego.

Z władców koronowanych najgorszy był Dariusz II Ochos, szaleniec i okrutnik, za którego rządzili satrapowie. Z władców rzeczywistych, choć nie koronowanych - Bagoas. Pozbycie się go było jednym z lepszych kroków Dariusza III Kodomana -_-

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teodor   

Znowu to samo. A czemu Dariusz był złym władcom? Władał dopiero dwa lata gdy uderzył Aleksander. Stłamsił bunt w Egipcie, wyeliminował protekcję najpotężniejszego człowieka - eunucha Bagoasa. Scalił państwo, które nie rozpadło siepod uderzeniami przeciwnika, jak to się stało z tworem hellenistycznym powstałym w miejsce państwa Achemenidów. Był dobrym organizatorem, mimo klęsk potrafił tworzyć nowe armie. Gdyby nie zdrada, Gaugamela nie byłaby ostatnią bitwą. Do końca miał władzę nad nie zajętą częścią państwa - sama się nie odłączyła.

To może jakieś argumenty podadzą krytycy, a nie tylko utartą opinię?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Papież   

Artakserkses II. Nie mógł się dogadać z bratem Cyrusem podczas wyprawy 10 000 Greków na Persję. Tym samym obnażył słabość swego państwa.

400px-MarszDziesieciuTysiecy.png

Źródło: www.wikipedia.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.