Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najgorszy władca Persji

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to Dariusz III Achemenid. Gdyby był trochę bardziej przywódczy i przedsiębiorczy to mógłby odeprzec wojska Aleksandra Macedońskiego, W sumie m.in. dzięki jego klęsce powstały państwa hellenistyczne, ale w tym momencie patrzę na sprawę od strony interesów Persji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karo   

Jak dla mnie też Dariusz III Kodoman, z podobnych przyczyn jak przedmówca. Może zbyt surowo oceniany, ale jednak mógł zrobić więcej , aby stawić opór Aleksandrowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
R_7   

Również przyłączam się do opinii kolegów i myślę że Dariusz III był najgorszym władcą w Imperium Perskim. Popełnił błąd w koncepcji walki, chodzi mi głównie o to iż chciał szybko rozstrzygnąć walkę w porozumieniu ze swoimi doradcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Uważam, że Dariusz III nie był najgorszym władcą. Przyszło mu się zmierzyć z samym Aleksandrem Wielkim. Owszem, miał przewagę liczebną, ale umiejętności jego przeciwnika były zbyt wysokie by mógł sobie z nim poradzić.

Ja bym postawił raczej na Kserksesa - nie wykorzystał szansy na pokonanie Greków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karo   
Owszem, miał przewagę liczebną, ale umiejętności jego przeciwnika były zbyt wysokie by mógł sobie z nim poradzić.

Ja sądzę, że mimo wszystko mógł zrobić więcej, aby zatrzymać Aleksandra. Gdyby zdecydował się np. na przeniesienie wojny do Macedonii i Grecji możliwe, że podbój Aleksandra potoczyłby się inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Ale własnie na to się zdecydował...

Memnon, a potem Autofradates i Farnabazos to niby co robili?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Blake   

A ja będę bronił Dariusza III, nie był aż taki zły - po prostu trafił na lepszego.

Z władców koronowanych najgorszy był Dariusz II Ochos, szaleniec i okrutnik, za którego rządzili satrapowie. Z władców rzeczywistych, choć nie koronowanych - Bagoas. Pozbycie się go było jednym z lepszych kroków Dariusza III Kodomana -_-

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Teodor   

Znowu to samo. A czemu Dariusz był złym władcom? Władał dopiero dwa lata gdy uderzył Aleksander. Stłamsił bunt w Egipcie, wyeliminował protekcję najpotężniejszego człowieka - eunucha Bagoasa. Scalił państwo, które nie rozpadło siepod uderzeniami przeciwnika, jak to się stało z tworem hellenistycznym powstałym w miejsce państwa Achemenidów. Był dobrym organizatorem, mimo klęsk potrafił tworzyć nowe armie. Gdyby nie zdrada, Gaugamela nie byłaby ostatnią bitwą. Do końca miał władzę nad nie zajętą częścią państwa - sama się nie odłączyła.

To może jakieś argumenty podadzą krytycy, a nie tylko utartą opinię?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Papież   

Artakserkses II. Nie mógł się dogadać z bratem Cyrusem podczas wyprawy 10 000 Greków na Persję. Tym samym obnażył słabość swego państwa.

400px-MarszDziesieciuTysiecy.png

Źródło: www.wikipedia.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.