Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
damianleczyca

Konfederacja Barska

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

No cóż...To był jeden z niewielu przypadków przed rozbiorami,gdy szlachta pokazała,że jednak potrafi się zjednoczyć w interesie państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No cóż...To był jeden z niewielu przypadków przed rozbiorami,gdy szlachta pokazała,że jednak potrafi się zjednoczyć w interesie państwa.

W interesie państwa? Czy też raczej w źle pojmowanym interesie państwa albo w źle pojmowanym interesie społecznym, czyli w swoim. Chcieli dobrze, wyszło źle, skończyło się pierwszym rozbiorem.

Mile widziane skutki za i przeciw

Skutki??? Chyba raczej argumenty Drogi Kolego :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Chcieli dobrze, wyszło źle, skończyło się pierwszym rozbiorem.

To był tylko pretekst do pierwszego rozbioru.Nie oszukujmy się,do podziału Polski i tak by doszło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może by doszło, może nie. Tego nie można obstawiać jako pewnik. Na pewno bez Konfederacji Barskiej mielibyśmy dużo lepszą sytuację, chociażby gospodarczą. Każda wojna, a domowa szczególnie, wyniszcza. No i trudniej byłoby o pretekst. Konfederaci też, ani się spodziewali, ani chcieli takiego obrotu sprawy.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
To był tylko pretekst do pierwszego rozbioru.Nie oszukujmy się,do podziału Polski i tak by doszło.

Bez konfederacji nie byłoby reakcji Prus. To i nie byłoby pierwszego rozbioru. Gdybyśmy siedzieli cicho to pewnie żadnych rozbiorów by nie było (a przynajmniej pierwszy byłby później).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
To i nie byłoby pierwszego rozbioru. Gdybyśmy siedzieli cicho to pewnie żadnych rozbiorów by nie było (a przynajmniej pierwszy byłby później).

Repnin zaproponował Stanisławowi Augustowi tytuł generalissimusa wojsk carskich przebywających w granicach Rzeczpospolitej, by uderzyć na konfederatów, a potem na Turcję. Gdyby król Stanisław przyjął propozycję Repnina, to Rosja zmieniła by stosunek do Polski już jako sojusznika?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Gdyby król Stanisław przyjął propozycję Repnina, to Rosja zmieniła by stosunek do Polski już jako sojusznika?

Tytuł generalissimusa w osobie Stanisława Augusta wyglądałby nieco komicznie ze względu na to, że król prawie w ogóle nie znał się na sprawach militarnych. Nie wiem czy po wybuchu konfederacji barskiej dałoby się coś wyratować, choć nie liczy się sam fakt tego, że konfederacja wybuchła, co to, że trwała ona dość długo, miała poparcie i w rezultacie napsuła dużo krwi Rosjanom, ale na próżno. Co do wojny z Turcją, to trzeba by się zasłaniać słabością armii i zmusić carycę do zaakceptowania reform. Może by się coś udało ugrać, ale bodajże w 1787 r. były podobne plany, by RON osłaniała Rosję przed Prusami i tym samym uzyskała jakąś armię, ale ostatecznie plan nie wypalił z powodu braku akceptacji u carycy Katarzyny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Funta   

Ja oceniam konfederację dwojako. Z jednej strony obrona suwerenności kraju a z drugiej własnych przywilejów. Mimo tego moja ocena jest bardziej pozytywna. Polacy pokazali że nie chcę wtrącania się obcych państw w sprawy kraju. Potrafili zjednoczyć się we wspólniej sprawie w obronie wiary i wolności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Polacy pokazali że nie chcę wtrącania się obcych państw w sprawy kraju.

Wybacz, ale IMHO to nie jest wyznacznik pozytywności. Trudno mówić nawet o zjednoczeniu, skoro np. król stanął przeciwko konfederacji (i całkiem słusznie zrobił, gdyż tym samym przyznał konfederacji status buntu). Czas był raczej niewłaściwy, do tego należało trzymać się póki co Rosji, gdyż tylko na to było nas stać. Niezorganizowane bandy Pułaskiego i innych nie mogły sobie poradzić z wojskami państw ościennych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Funta   

Według mnie tak. Polacy wreszcie poczuli potrzebę suwerennego państwa. Gdyby król wtedy przyłączył się do konfederatów wybuchła by regularna wojna. Nie wiem co by działo się gdyż Rosja walczyła wtedy również z Turcją. Może udało by się zaangażować Szwecję w tę wojnę :?: :roll: Nie wiem, nie znam dobrze realiów międzynarodowych tamtych czasów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie wiem co by działo się gdyż Rosja walczyła wtedy również z Turcją. Może udało by się zaangażować Szwecję w tę wojnę :?: :roll:

Szwecja wchodziła w okres zmian wewnętrznych, który na dobre zaczął się, gdy na tron wstąpił Bernadotte. Sama nie odważyłaby się na agresję. Konflikt z Turcją można było szybko zakończyć tak jak zrobiono to w 1792 r.

Gdyby król wtedy przyłączył się do konfederatów wybuchła by regularna wojna.

To teraz porównaj liczbę i wartość wojska polskiego i rosyjskiego :) Choć nie wiem czy bandy konfederatów można w ogóle nazwać wojskiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba polskim szlachcicom się nudziło i bali się , że Stanisław August Poniatowski odbierze im część przywilejów. Skończyło się zesłaniem konfederatów na Sybir i wcieleniem ich do armii rosyjskiej. Sądzę , że gdyby szlachta siedziała cicho to , nie doszłoby do pierwszego rozbioru Polski. Nie dość , że Rosjanie dali nam w kość , to potem jeszcze Prusy , które zadały nam ostateczny cios.

Konfederaci popełnili błąd wywołując powstanie, zupełnie nie przemyśleli strategii , a w dodatku ich wojacy to banda nie znających się na rzeczy szlachciców mających w nosie państwo polskie , obchodziły ich tylko przywileje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Funta   

Przekonaliście mnie. Brak mi już argumentów ;) Zastanawiam się tylko jak mogło by to wyglądać z lepszą organizacją, przemyślańą strategią itp. Jak Rosja by sobie poradziła.

Co do rozbioru. Zapewne nie było by żadnego tylko całe nasze terytorium zagarnęła by Rosja. Prusy wkraczając na teren Rzeczpospolitej postawiły Rosję z aktem dokonanym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Zastanawiam się tylko jak mogło by to wyglądać z lepszą organizacją, przemyślańą strategią itp.

Ale u kogo? U nas?

Moim zdaniem konfederaci powinni byli zachować pełną ostrożność. Rosjanie działali skutecznie i osłabiali ją, już samo to powinno być sygnałem do zaprzestania swych potajemnych działań. Konfederaci liczyli na wojskową pomoc Turcji oraz finansową Austrii i (nie wiem na jakiej podstawie) Państwa Kościelnego i Francji. Ale już nie ta sama fantazja była największym problemem. Problemem konfederacji (nie Polski) już przed wybuchem było to, że ona nie miała możliwości zdobycia przewagi nad wrogiem w ogóle - np. sami żołnierze Potockiego szybko stłumili opór na Podolu.

Co do rozbioru. Zapewne nie było by żadnego tylko całe nasze terytorium zagarnęła by Rosja.

Ona nie miała w tym interesu. Najkorzystniejszy był dla niej protektorat, aneksja całej RON obudziłaby Prusy i Austrię, a to byłoby co najmniej niewygodne (a najwyżej niebezpieczne) dla Rosji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.