Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Przydomki władców

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Bodajże Konstantyn V gównojad - chyba zapaskudził chrzcielnicę podczas chrztu.

Bolesław V Wstydliwy - u niektórych wywołuję uśmiech na twarzach, powód nadania przydomka może wywołać jeszcze większy :mrgreen:

Władysław Łokietek - dość oryginalne dla niektórych określenie małego wzrostu.

Leszek Biały i Leszek Czarny - nie wiem skąd te przydomki.

Poza tym czy nie pomylę się twierdząc, że po średniowieczu przydomki występują już sporadycznie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Michał III cesarz bizantyjski przydomek - Metyntes Mało kto wie, ze oznacza to po prostu pijak.

Bolesław V Wstydliwy - u niektórych wywołuję uśmiech na twarzach, powód nadania przydomka może wywołać jeszcze większy

Więc powiedz o co chodziło?

Moje "ulubione" przydomki to:

Wilhelm z Długim Mieczem

Jan bez Trwogi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bolesław Krzywousty - to taki dziwny przydomek muszę powiedzieć. Sa dwie teorie dlaczego władca go otrzymał - pierwsza to taka, że po prostu miał krzywe usta, byc może i zajęcza wargę. Druga natomiast wzięła się z tego,że król nie był za bardzo prawdomówny, krzywoprzysiężył

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Leszek Biały i Leszek Czarny - nie wiem skąd te przydomki.

Poważnie nie wiesz? Chodziło po prostu o kolor włosów.

Od siebie dodam przydomki władców norweskich, gdyż aktualnie siedzę w temacie:

Harald Sinozęby - stomatologiem nie jestem, więc nie powiem, co z zębami Haralda było nie tak :D

Swen Widłobrody - nosił brodę, której rozwidlenia przypominały właśnie widły

Eryk II Wróg Księży - ograniczył przywileje duchownych

Kilku władców nosiło przydomki typu Garbaty, Barczysty, Dobry, Wielki, Surowy, Bosy, więc w sumie nic specjalnego, kilku jednak mogło się pochwalić nietuzinkowymi przydomkami, np.

Harald II Szara Opończa

Eryk Krwawy Topór

Sigurd Gęba

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Więc powiedz o co chodziło?

Nie miał dzieci - a konkretnie nie chciał mieć, bo złożył śluby z tego co pamiętam.

Poważnie nie wiesz? Chodziło po prostu o kolor włosów.

Poważnie - i nie wiedziałem, że to takie banalne.

Bolesław IV Kędzierzawy - od włosów, "kędziorów".

Kazimierz I Odnowiciel - od tego, że Polskę odnowił.

Bolesław II Śmiały (Szczodry) - pierwszy od chęci angażowania się we wszelkie konflikty naszego regionu, drugi od tego, że jak Gall (i chyba Kadłubek) zanotował oddał biednemu księdzu wiele kosztowności.

Było też paru władców o przydomku "Szalony" - Joanna, czy tam Karol... Byli też Piękni np. Filip. Ale był też np. Iwan Groźny (jego metody zabijania były "oryginalne" i taaakie groźne...), czy Iwan Srogi, Iwan Kalita.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Nie miał dzieci - a konkretnie nie chciał mieć, bo złożył śluby z tego co pamiętam.

"Żywot św. Kunegundy" podaje, że jeszcze przed ślubem Kinga poprosiła Bolesława o podarunek ślubny - rok wstrzemięźliwości małżeńskiej. Drugi rok uzyskała dla uczczenia Marii Panny, dopiero za trzecim razem (do trzech razy sztuka, prawda?) Bolesław się zbuntował i stanęło na tym, że Kigna czystość zachowa, a jej miejsce w sypialni zajmować będzie jedna z dwórek, której akurat taki dyżur wypadnie :D

Poważnie - i nie wiedziałem, że to takie banalne.

Najciemniej pod latarnią :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Czytajac "Europe" N.Daviesa przewinelo mi sie przed oczami setki roznych imion wladcow przy czym niektore latwo wpadaly w ucho takie jak np.:

-Karol III Prostak krol zavhodniofrankijski

- Bazyli II Bulgarobojca cesarz bizantyjski

- Vlad Tepes zwany Palownikiem - hospodar woloski, pierwowzor literackiego Draculi

i moj faworyt:

-Eryk Krwawa Siekiera (badz Krwawy Topór) krol norweski

Stad pomysl na temat kogo wg. Was historia obdarzyla l najdziwniejszym badz najbardziej krzywdzacym przydomkiem z jaka historia sie to wiaze (przydomki Bazylego i Vlada wyjasnie po powrocie z sanatorium (o ile mnie nie uprzedzicie) mam teraz bardzo ograniczony dostep do netu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Dodatkowo jeszcze Wilhelm Żelazne Ramię - pierwszy przedstawiciel rodu d'Hauteville przy władzy.

Z tej samej dynastii - Wilhelm Zły, później jego syn - Dobry.

Mamy jeszcze Piotra Ceremonialnego - Aragończyka.

Może nie są one dziwne, ale jak najbardziej nietypowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Najlepszy był Konstantyn Kopronimos czyli w wolnym tłumaczeniu Konstantyn Gównojad ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Mehmed Girej II Tłuścioch, rządzący Chanatem Krymskim w latach 1577 - 1584, syn sławnego Dewleta Gireja I, łupieżcy Moskwy. Nietrudno dociec o co chodziło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Dymitr Strasznooki- książę panujący na Rusi w okresie niewoli tatarskiej. Przydomek zyskał dzięki gwałtownej reakcji na wieść o śmierci ojca w Saraju- stolicy Złotej Ordy.

Wsiewołod Wielkie Gniazdo- ruski książę. Nazwany tak za sprawą licznego potomstwa.

Z kolei w Ziemi Świętej, gdzie sąsiadami państw krzyżowych były państewka muzułmańskie, jednego z muzułmańskich władców chrześcijanie nazywali Grubym Kmieciem. Zapewne ze względu na wygląd zewnętrzny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Henryk IV Probus- "probus" oznacza po prostu prawy. To cecha charakteryzująca tego władcę.

Krwawa Mary- przydomek królowej Anglii, która okrutnie rozprawiała się z protestantami jako zagorzała katoliczka.

Henryk V Gruby- z pewnością aluzja do jego tuszy.

Józef Stalin- "Stalin" to nie jest jego prawdziwe nazwisko, ale przydomek, który sobie sam nadał- najprawdopodobniej od słowa "stal".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Mieszko Plątonogi, drugi syn Władysława II Wygnańca- Heine Medina czy po prostu męski, nożny X?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tego do końca widiowy nie wiadomo. O przydomku "Plątonogi" wspomina i Kadłubek, i rocznik Sędziwoja. Wiadomo, że miał kłopoty ze zdrowiem, ale nic pewnego co do nóg. Gdzieś czytałem, że ktoś podejrzewał pląsawicę, ktoś inny porażenie mózgowe, ktoś inny HM. Ale to tylko hipotezy...

Ciekawy artykuł o Plątonogim: Początki Górnego Śląska

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.