Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz - Polska pod okupacją

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Śladem piterzxa postanowiłem założyć quiz dotyczący historii okupacji w Polsce od zakończenia działań wojennych w 1939 aż po rok 1945 (mam nadzieję, że Jarpen pozwoli na istnienie kolejnego quizu, bo ja chcę mieć swój :D ).

Na początek kilka zasad ogólnych:

1. Po zadaniu pytania w przypadku braku odpowiedzi, czwartego dnia od zadania pytania pytający jest zobowiązany podać podpowiedź. Jeśli po kolejnych dwóch dniach nadal nie będzie odpowiedzi, pytający podaje drugą podpowiedź. Następnego dnia w przypadku braku odpowiedzi, zadaje kolejne pytanie, jednocześnie podając prawidłową odpowiedź na poprzednie pytanie.

2. Po uzyskaniu potwierdzenia dobrej odpowiedzi, pytający jest zobowiązany podać nowe pytanie w przeciągu trzech dni. Jeśli tego nie zrobi, pytanie zadaje osoba, która pytała w poprzedniej kolejce.

3. Jeśli ktoś zrzeknie się swojego prawa do zadania pytania, przechodzi ono na osobę pytającą w poprzedniej kolejce.

Na sam początek coś w miarę prostego: Proszę podać nazwiska dowódców oddziałów wchodzących w skład Zgrupowania "Radosław" podczas Powstania Warszawskiego.

Jako że nikt się nie kwapi aby odpowiedzieć na to naprawdę banalne pytanie, zmuszony jestem w końcu podać rozwiązanie:

Brygada "Broda 53"- kpt./mjr/ppłk Jan Kajus Andrzejewski "Jan"

Batalion "Zośka" (co prawda ów baon wchodził w skład "Brody" to jednak podaje się go w OdB oddzielnie)- por./kpt. Ryszard Białous "Jerzy"

Kolegium A- por. Tadeusz Wiwatowski "Olszyna"

Batalion "Czata 49"- mjr Tadeusz Runge "Witold"

Batalion "Miotła"- kpt. Władysław Mazurkiewicz "Niebora" (brat "Radosława")

Batalion "Pięść"- mjr Alfons Kotowski "Okoń"

Batalion "Parasol"- kpt./mjr Adam Borys "Pług"

Można oczywiście podać jeszcze nazwiska późniejszych dowódców tychże oddziałów, jednak w pytaniu chodziło tylko o nich.

Kolejne pytanie, tym razem tak proste, że aż dziwię się sobie, że je zadaję: Szefem których dwóch oddziałów KG AK był płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Heller".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Kolejne pytanie, tym razem tak proste, że aż dziwię się sobie, że je zadaję: Szefem których dwóch oddziałów KG AK był płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Heller".

Od kwietnia '43 dowodził Oddziałem IV KG AK, od stycznia '44 natomiast Oddziałem II KG AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dokładnie tak, Twoja kolej. Dodam tylko że Oddział IV KG AK zajmował się kwatermistrzostwem a II wywiadem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Dokładnie tak, Twoja kolej. Dodam tylko że Oddział IV KG AK zajmował się kwatermistrzostwem a II wywiadem.

No dobra, niech będzie ;)

Prosił bym o podanie daty, kiedy Dowódca AK wydał pierwszy rozkaz, który regulował zasady wykorzystania harcerzy w szeregach AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Chodzi o rozkaz gen. Stefana Roweckiego "Grota" z 16 marca 1942 roku.

Tak, Twoja kolej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dnia 8 lutego 1944 roku z warsztatu naprawczego Kozikowskiego, przy ulicy Waliców w Warszawie, 9-osobowy oddział bojowo-osłonowy kwatermistrzostwa "Deska" z KeDywu KG AK... zabrał niemiecki samochód pancerny. Jaki był epilog historii z tymże samochodem pancernym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Podobna akcja miała miejsce więc myślałem :cry: Ale jestem w trakcie szukania :google:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja wiem!To była bodajże akcja ''Pluskwa''-samochód pancerny typu SdKfz.222 został przez Polaków przejęty.Niestety, wskutek komplikacji, został zniszczony.Założono w nim samozapalnik, więc gdy do szopy, w której stał ten samochód, weszło 2 niemieckich policjantów, eksplodował.Obaj Niemcy zginęli, samochód zniszczony. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tak jest, Twoja kolej:) Jeszcze tak dla uzupełnienia. Samochód został schowany w szopie na ulicy Daniłowskiego pod numerem 49. Dnia 23 kwietnia wtargnął do niego patrol policji. Miny podłożone na wszelki wypadek przez saperów z kompanii por. "Sawicza" zniszczyły samochód i raniły trzech policjantów, a nie zabiły dwóch, jak napisałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Przepraszam-drobna pomyłka.A ja zadam chyba dość banalne pytanie-jak była pierwsza akcja polskich konspiratorów?Dodaję, iż była dość ambitna i niestesty zakończyła się klęską.Kiedy miała miejsce, gdzie, przeciw komu i kto ją zorganizował.Powodzenia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Domyślam się że chodzi o zamach na Hitlera z dni 5.X.1939 roku, który SZP chciała przeprowadzić w Warszawie. Zamach został zlecony mjr Franciszkowi Niepokólczyckiemu ps. "Franek" i "Teodor".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.