Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
MaWro

Krzyżacy

Recommended Posts

MaWro   

Co sądzicie o tym zakonie?Czy według Was byli wspaniałymi rycerzami wiernymi bogu :D , czy oszustami.Moim skromnym zdanie Krzyżacy byli oszustami .

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaWro   

Sorry zdawało mi sie gdzieś, że o tym czytałem, ale po radzie dyżurnego historyka edytuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Byli przebiegli po prostu np. wydarcie od cesarza Fryderyka II przywileju oddającego im Prusy na własność.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Krzyżacy postrzegani są w akcentach negatywnych w stosunku do historii Polski. A przecież zanim opuścili Ziemię Świętą i udali się na Węgry, a stamtąd na Mazowsze, prowadzili ożywioną i na szeroką skalę działalność w Jerozolimie. Co się z nimi działo podczas krucjat? Jakie były ich początki przed niesławną historią ściśle związaną z Polską? Spróbujmy odrzucić negatywny ich oddźwięk w naszej historii i przyjrzyjmy się w miarę obiektywniej.

Oficjalna strona Zakonu Krzyżackiego: http://www.deutscher-orden.at/

Podobno ich początek związany jest miastem Lubeki, kiedy przejęli mieszczanie szpital by pomagać chorym, zawiązując nieformalne stowarzyszenie, a książę szwabski Fryderyk wymusił później na nich śluby czystości po tym jak przekazał im wiele dóbr. Dopiero Klemens V przemienił ich bractwo w zakon rycerski.

Jak to było z tymi Krzyżakami naprawdę? Zapraszam do dyskusji!

Jako, że jest to dział średniowiecza ogólnie, a średniowiecze w Polsce jest oddzielnym działem, to pozwoliłem sobie na wielką prośbę o pomijanie wątków polskich w historii tego Zakonu. Za uszanowanie prośby - dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   

Po pierwsze małe sprostowanie- Zakon krzyżacki nigdy nie był nazywany "Szpitalnikami"- Tak nazywano Joannitów. Zaś słowo szpitalnicy odnosi się do bractw szpitalnych(po za Joannitami)- tak więc od czasu kiedy szpitalnicy stali sie zakonem, nie nazywa się już ich szpitalnikami. Nieporozumienie bierze sie z tąd , że faktycznie są szpitalnikami od 1190- ale nie zakonem!!! Zaś od 1198 są Zakonem, ale juz nie szpitalnikami.

Podobno ich początek związany jest miastem Lubeki,

Nie tyle z miastem , co z mieszczanami z Lubeki i Bremy. Oni to wracając z Ziemi świętej przekazali szpital Burchardowi w roku 1190, szpital ten nazwano imieniem Bogurodzicy Marii- co miało być nawiązaniem do szpitala w Jerozolimie( Jerozolima od 1187 r była zajęta przez Saladyna).

Dopiero Klemens V przemienił ich bractwo w zakon rycerski.

Klemens V zostal papieżem w roku 1305!!! To on zapoczątkował 'niewolę awiniońską"

Regułę zatwierdzili zaś Papież Klemens III w roku 1191 i od tego roku stali się odrębnym bractwem religijno-charytatywnym- czyli właśnie szpitalnikami. Po zdobyciu Akki, otrzymali duże darowizny w mieście i okolicy. Bractwo zatwierdził na nowo papież Celestyn III, zwalniając dodatkowo jego ziemie z podatku kościelnego (dziesięciny).

Pierwszymi placówkami Krzyżaków w Europie były darowizny cesarza Henryka VI w południowych Włoszech, który wiązał z nimi szerokie plany ekspansji niemieckiej na Bliskim Wschodzie.

Zaś w roku 1199 zostali uznali za zakon- przez papieża Innocentego III i od tego roku nie są już szpitalnikami. Tak więc nie Klemens V. ani nawet nie Klemens III , ale Innocenty III zatwierdzil zmianę bractwa w Zakon!

książę szwabski Fryderyk wymusił później na nich śluby czystości po tym jak przekazał im wiele dóbr.

Fryderyk do niczego ich nie zmuszał a i dóbr im za dużo nie nadał. To właśnie Henryk VI nadaje im liczne dobra.

Za twórce potęgi zakonu uważa sie czwartego Wielkiego Mistrza Hermana von Salza (1209-1239).

Papież Honoriusz III w stu trzynastu bullach obdarzył Zakon wszystkimi zwolnieniami i prawami, które posiadały dwa starsze zakony rycerskie (templariusze i joannici).

post-3038-1207422674.gif

post-1-1207422674.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

No właśnie co się stało z posiadłościami włoskimi Krzyżaków (umownie ich tak będę określać w formie skrótowej)? Nie mogli po opuszczeniu Ziemi Świętej wrócić do swoich europejskich posiadłości, ale szukać nowych ziem do kolonizacji jak w Siedmiogrodzie? Co się stało z włoskimi posiadłościami? Zachowywali je przez cały czas? Co się z nimi działo? (Przepraszam, że za dużo pytań, ale to mnie interesuje, choćby jako podłoże pod potęgę krzyżacką w Prusach i przed bitwą pod Grunwaldem)

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   

baliwaty włoskie: baliwat Sycylijski — 10 komend, baliwat Apulii 14 komend.

W Królestwie Jerozolimskim, Prusach i Inflantach, a także w Grecji, krzyżacy działali jako zakon rycerski. Natomiast w pozostałych baliwatach i komturiach krzyżacy prowadzili działalność charytatywną i przede wszystkim działalność gospodarczą- w tym we Włoszech, działali tam jako bractwo.

Włoska komturia Corneto na przykład posiadała w XIII wieku gospodarstwo liczące ponad 400 sztuk bydła, ponad 100 koni, ponad 4000 owiec i kóz oraz 2000 świń. Szczególnie baliwaty niemieckie tworzyły potężną bazę gospodarczą i rezerwę sił ludzkich; z których to czerpano od 1230 roku przy podboju Prus. Do roku 1309 siedzibą Wielkiego Mistrza była Wenecja.Wielki Mistrz Siegfried von Feuchtwangen przeniósł siedzibę z Wenecji do Malborka(Marienburga) we wrześniu 1309 r.

Utrata posiadłości w rejonie morza śródziemnego nastąpiła w XVI w., w tym czasie utracili także jedyny baliwat(prowincję) w Czechach. W XVI w posiadłości we włoszech należały do krajowego Mistrza w Rzeszy. Zresztą w koniec XV i pocz XVI w. to właściwie rozpad zakonu na trzy odrębne instytucje- Mistrzowie krajowi Rzeszy i Inflant zyskali niezależność. Mistrz krajowy niemiecki zdołał uzyskać status księcia Rzeszy w 1494 r. i podlegał odtąd cesarzowi, nie zaś wielkiemu mistrzowi w Królewcu. Mistrzowie niemieccy próbowali utworzyć własne państwo. Później posiadłości odebrał im Napoleon w 1801- ale te już były tylko w Rzeszy( wówczas Związek Reński).

Warto też wiedzieć, że od XVI w. istnieje też protestancka gałąź zakonu- baliwat Utrechtu.

Polecam :Henryk Samsonowicz, Krzyżacy, Warszawa 1988, Zofia Kowalska, Krzyżacy w innym świetle. Od średniowiecza do czasów współczesnych, Tarnów 1996,

Hartmut Boockmann, Zakon Krzyżacki: dwanaście rozdziałów jego historii, Warszawa 1998

Nowakowski A., O wojskach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanego krzyżackim; Olsztyn 1988

Militzer Klaus,Historia zakonu krzyżackiego.

PS. W bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Krzyżacy walczyli pod wodzą Sobieskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Betheley   
Polecam :Henryk Samsonowicz, Krzyżacy, Warszawa 1988, Zofia Kowalska, Krzyżacy w innym świetle. Od średniowiecza do czasów współczesnych, Tarnów 1996,

Hartmut Boockmann, Zakon Krzyżacki: dwanaście rozdziałów jego historii, Warszawa 1998

Nowakowski A., O wojskach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanego krzyżackim; Olsztyn 1988

Militzer Klaus,Historia zakonu krzyżackiego.

Dzięki, znalazlem to czego szukalem. Mam nadzieję, że dowiem się czegoś więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy bitwa pod Grunwaldem była początkiem końca Krzyżaków czy też już wcześniej widać było symptomy kończenia się zapotrzebowania na nich oraz ich wpływów i możliwości?

Edited by Literia.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Pewne symptomy pojawiały się już wcześniej. Zmniejszony napływ gości od początku lat 90. XIV w. głównie na skutek chrystianizacji Litwy i propagandy jagiellońskiej. Oddanie Gotlandii nie dlatego, że była Zakonowi niepotrzebna (jak w przypadku Kujaw i ziemi dobrzyńskiej w 1343 r.), ale z obawy, że w nadchodzącej wojnie z Jagiełłą i Witoldem, Zakon Krzyżacki będzie musiał stawić czoło także unii kalmarskiej, co oznaczało, że ogólna sytuacja polityczna nie była już tak sprzyjająca Krzyżakom. Oczywiście Grunwald to ogromny krok w kierunku zmniejszenia znaczenia Zakonu, nie tylko militarny, ale też polityczny i propagandowy, może także mentalny, bo Polska wygrała pierwszą wojnę z Krzyżakami w dziejach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.