Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Co nosił Rzymianin zimą?

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   

Czytalem gdzies o liscie legionisty z Brytanii, w ktorym prosi o skarpety...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mieli jakieś ciepłe gacie, skarpety również jak napisano wyżej, oraz ciepłe płaszcze. Ciekawe, czy kamasze też zmieniali, na jakieś zimowe?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Witam ciepło - nie wiem (jeszcze) gdzie temat na przywitanie się, więc w tym miejscu to czynię. ;)

Ale do rzeczy...

Z tego co mi wiadomo, rzymskie chłopaki w "chłodnych" terenach nosili onuce i wspomniane skarpety. Nie obce były im też krótkie portki i ciepłe płaszcze. Nie pamiętam, jak to było z "kaligami". Ale musieli mieć sandały do warunków pogodowych dostosowane...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od małego wręcz nurtuje mnie rzymski caligae, jak to było zimą. Standardowo rzymskie buty miały odkryte pace, ale nie wyobrażam sobie poruszania się w takim obuwiu w śniegu. Czy więc przerabiano jakoś buty? Miały zakryte palce, czy nie? Od 30 lat dręczy mnie to pytanie...

Pozdrawiam i witam Koleżankę na naszym Forum w imieniu własnym oraz Administracji, mam nadzieję, że będziesz dobrze się u nas czuła ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W czasie zimy w dalekich podróżach poza rejonem śródziemnomorskim gdy było już strasznie zimno,to nosili takie chodaki.. ale najczęściej sandały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Co do sandałów, to trochę tych modeli było, ale co do szczegółów, to muszę poszukać jakiś newsów, bo teraz to nie bardzo wiem. Mamy te onuce, ale chyba nie za bardzo stopy ogrzewały w sandałach "paseczkowych". Trzeba by sie kwestii dokładniej nam przyjrzeć.

I jeszcze jedna, dla mnie sprawa niezbyt jasna. Wspomniałam o płaszczu, który, jak gdzieś wyczytałam, ponczo przypominał (z kapturem, zakładane przez głowę). Ale, albo to jest błędne info., no bo jak to się przekładało na walkę (?), albo to były płaszczyki na czasy spokoju (ale przecież nigdy nie wiadomo, kiedy łobuzy zaatakują, bo raczej wizyt nie zapowiadali), albo tak było i jakiś patent w takich wdziankach na wojaczki miano. Co innego płaszcze "otwarte" i spinane fibulami - tutaj z gladiusem można sobie było jakoś dać radę. A może w płaszczach nie walczono? Jak macie jakieś przedstawienia płaszczy rzymiaków, to zapodawajcie....

Vissegerd, za pozdrowienia dziękuję. ;) A czuć sie na forum zamierzam dobrze - macie tylko mi słodzić, nie pyskować itp. ;)

Całuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
A czuć sie na forum zamierzam dobrze - macie tylko mi słodzić, nie pyskować itp. ;)

Całuję.

Spoko, byle nie o Cezarze :)

też całuję ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Chłopie, kiedy Ty wkońcu zrozumiesz, że Cezar był genialnym i przebiegłym strategiem, przystojnym przy okazji itp., przy którym inni to leszcze. :twisted:

Już na to Twoje szybkie, zapewne, przejrzenie na oczy wódka się chłodzi. :P

Ale może do tematu wróćmy... Odezwała się ta, która pisze na temat. :roll:

Całuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Chłopie, kiedy Ty wkońcu zrozumiesz, że Cezar był genialnym i przebiegłym strategiem, przystojnym przy okazji itp., przy którym inni to leszcze. :twisted:

Przy której okazji? Bo mi chyba coś umknęło ;P

Standardowo rzymskie buty miały odkryte pace, ale nie wyobrażam sobie poruszania się w takim obuwiu w śniegu.

Do tych chodaków o których wspomniał Narya nosili skarpety :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Nazaa, Sargon o opamiętanie i pogodzenie się z faktami cezarowymi proszę. :) Ja wiem, Słońca, że wielkość jego do utraty zmysłów może doprowadzać, ale aż do tego stopnia....:P

A co do wspomnianych chodaków i skarpet, to nie bardzo wiem, na jakiej podstawie takie wnioski - mamy (chyba) tylko jedną znaną nam wzmiankę o skarpetach w listach z Vindolandii... A dokładniej, to jak takie buty wyglądały, bo z kaletnictwa legionowego łajza jestem...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Ten genialny i przebiegły strateg biedzil się z miastami Wenetów "straciwszy na próżno całe lato" jak pisze bodajże Cassius Dio.

No no, taki geniusz i stracił mase czasu po próżnicy - aaaaa, zapomnaiłbym o tej burzy w Kanale. Genialny strateg z definicji powinien przewidywać takie rzeczy jak wpływ pogody na przebieg kampanii. W Iberii swoich ludzi na dokładkę potopił.

Ja się zastanawiam, czy on się mył - po tylu wpadkach na wodzie nie zdziwiłbym się gdyby się nabawił fobii :P

Aha, co by nie było offtopu - Cezar (jak by nie było Rzymian) nosił za pazuchą grzebyczek do poprawiania fryzurki. Zimą oczywiście też :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.