Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Jaka jest wasza ulubiona starożytna cywilizacja?

Moja ulubiona starożytna cywilizacja to:  

190 members have voted

 1. 1.

  • Rzym
   46
  • Grecja
   25
  • Egipt
   18
  • Kartagina
   5
  • Persja
   4
  • Partia
   1
  • Babilonia
   1
  • Palestyna
   0
  • Inna jaka?
   10


Recommended Posts

Jestem ciekaw kogo lubicie najbardziej ja oczywiście starożytny Rzym, za prawo, filozfów, technike wojskową, wielkich wynalazców, za to, że nie miał sobie wówczas równych i wreszczie za imperium, które przetrwało wieki, aż się rozpadło... Dla porównania zobaczcie po ilu latach rozpadło się cesarstwo Napoleona :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Arika   

Rzym. Za stworzenie kultury łacińskiej. Trudno mi to określić słowami ale nikt w dziejach nie pisał poezji w prostszy sposób (np. Horacy), zachowując przy tym dostojny i podniosły jej charakter. Szkoda tylko że traci ona dużo w tłumaczeniu.

Do tego to oni stworzyli podstawy nowoczesnej wojskowości. Było to imperium totalne zdecydowanie górowało nad innymi nacjami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   

Persja - chyba tylko tam, jako pierwsi bardzo szanowali inne wyznania w bóstwa - przez co nie powstawały wewnętrze walki innych wyznać w państwie - oraz drogi lub coś podobnego - dzieki przez wiele setek km rozległego państwa docierała niesamowicie szybko poczta :!: jak na tamte czasy :!:

mam nadzieję, że nie pomyliłam faktów :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   

Ja rownierz cenie Rzym za to wszystko co juz wymieniliscie ale pamietajmy ,ze to starozytna Grecja dala fundamenty - filozofia , armia , handel , architektura .... prawdzie klotnie miedzy jednym polis a drugim doprowadzily np. do podbicia przez Aleksandra .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że Egipt. Jedna z pierwszych cywilizacji, przetrwała 4 tys. lat. Najpiękniejsze dzieła sztuki, której kanon nie ulegał większym zmianom. Wielcy faraonowie, władcy, których bali się wszyscy. Seti I, Ramzes II, Totmes III, Totmes IV, Hatszepsut, Amenhotep III- to tylko niektórzy z wielkich władców.

Denerwuje mnie to, że np. w szkole podziwia się mitologię grecką, rzymską, zagłędia w opowieści z mitów, a nikt nawet nie wspomni o bardzo ciekawych mitach egipskich. Niektórzy powiedzą- "Grecja to kolebka Europy", a kraj Kemet to przecież »kolebka pisma (najnowsze odkrycia tak dowodzą) i ludzkości. Warto to przemyśleć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ango   

GRECJA BO JEST TAKĄ FAJNĄ BAJECZKĄ KTÓRĄ POWOLI ODKRYWAM I KTÓRA STRASZNIE MNIE FASCYNUJE, KLEOMENES, PERYKLES, DEMOKRACJA DEMOSU, TYRANIA, SILNE KONTAKTY NA POCZĄTKU Z MEZOPOTAMIĄ, FENICJANAMI POTEM Z PERSJĄ, EGIPTEM, FILOZOFOWIE JOŃSCY, MITOLOGIA, TWORZONE ZWIĄZKI MIĘDZY POLEIS NO I OCZYWIŚCIE SAME POLEIS.

KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE, TAKA RÓŻNORODNOŚĆ.

// JKM nie pisz capslockiem następnym razem będzie ostrzeżenie

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaWro   

Egipt podziwiam ich za technologię wznoszenie ogromnych budowli i ich cywilizacja trwała tak długo(a nie tysiąc kilkaset lat tak jak rzym).

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Egipt

Główne osiągnięcia:

Ustalili, że pełny obrót Ziemi dookoła Słońca trwa 365 dni, czyli rok. Został on podzielony na 12 miesięcy, miesięcy każdy z nich na 30 dni. 5 dni, które pozostały, doliczano na koniec roku. Choroby leczono za pomocą lekarstw sporządzonych z ziół i niektórych części ciała zwierząt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

EGIPT który stworzył najtrwalszą cywilizację w dziejach ludzkości. Z kultury starożywnych Egipcjan pełnymi garściami czerpali Grecy, a od nich Rzymianie. Zatem nasza cywilizacja zachodnia wywodzi się w prostej linii od staroegipskiej. Czyż nie? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, że stworzyli najtrwalszą to się zgodze, ale nasza cywilizacja nie pochodzi od nich w prostej lini to jest skrót myślowy. Europejczycy wywodzą się od plemion Indoeuropejczyków, którzy przywędrowali do Europy ze wschodu, no ale to temat na inną dyskusję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiya   

EGIPT. Dlaczego? Bo on zyje we mnie już od dawna. czasami trudno nazwać słowami niektóre uczucia, ale mogłabym powiedzieć, że kocham Kemet. Mimo, że nigdy jeszce nie byłam w Egipcie, czasami mam wrażenie, że w poprzednim wcieleniu tam żyłam (tak, tak- wierzę w reinkarnację :D )

Egipt posiada(ł) wspaniałą historię, władców, jak dla mnie genialna sztukę (dość oryginalny kanon :D ). To wszystko opływa jakas magia, monumentalne pomniki jak np. piramidy, świątynia w Karnaku- to prawdziwe dzieła stworzone przez człowieka.

Zgadzam się z Aleksandrem- w szkole przesadzają z ta Grecją i Rzymem. Rozumiem, że zawdzieczamy im wiele nauk, i wspaniałą kulture, jednak jest mnóstwo innych cywilizacji o których nie powie sie nawet słowem. O Aztekach i Majach musiałam sama sobie poczytać. O Chinach i Japonii chyba miałam 1 lekcję. A o moim ukochanym Egipcie nie pamiętam, czy nauczyciel przerobił cokolwiek (w liceum).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.