Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jaka jest wasza ulubiona starożytna cywilizacja?

Moja ulubiona starożytna cywilizacja to:  

190 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Rzym
      46
    • Grecja
      25
    • Egipt
      18
    • Kartagina
      5
    • Persja
      4
    • Partia
      1
    • Babilonia
      1
    • Palestyna
      0
    • Inna jaka?
      10


Rekomendowane odpowiedzi

Rzym- za cesarzy, podboje, intrygi.

Grecja- fantastyczna kulutra, demokracja, filozofia, igrzyska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Zdecydowanie Rzym- za rozwój greckiego pomysłu na kulturę i sztukę, oraz podbicie połowy Europy i nie tylko...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
EGIPT. Dlaczego? Bo on zyje we mnie już od dawna. czasami trudno nazwać słowami niektóre uczucia, ale mogłabym powiedzieć, że kocham Kemet. Mimo, że nigdy jeszce nie byłam w Egipcie, czasami mam wrażenie, że w poprzednim wcieleniu tam żyłam (tak, tak- wierzę w reinkarnację :D )

Egipt posiada(ł) wspaniałą historię, władców, jak dla mnie genialna sztukę (dość oryginalny kanon :) ). To wszystko opływa jakas magia, monumentalne pomniki jak np. piramidy, świątynia w Karnaku- to prawdziwe dzieła stworzone przez człowieka.

Zgadzam się z Aleksandrem- w szkole przesadzają z ta Grecją i Rzymem. Rozumiem, że zawdzieczamy im wiele nauk, i wspaniałą kulture, jednak jest mnóstwo innych cywilizacji o których nie powie sie nawet słowem. O Aztekach i Majach musiałam sama sobie poczytać. O Chinach i Japonii chyba miałam 1 lekcję. A o moim ukochanym Egipcie nie pamiętam, czy nauczyciel przerobił cokolwiek (w liceum).

ja teZ kocham egipt

jest najfajniejszy ze wszystkich cywilizacji

tez wierze w reinkarnacje

bo ponoc w poprzednim wcieleniu byłam ksiezniczka

ale nic na 100%

[ Dodano: 2008-10-25, 19:32 ]

no ale inne zywilizacje to tez wypas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iiks   

Inkowie, Majowie - szkoda, że w szkole w ogóle nie są na nie poświęcane lekcje, albo jest tylko wspomniane w dwóch zdaniach, że takowe istniały.

A oprócz nich to

Grecja - kultura i Igrzyska Olimpijskie

Egipt - ciekawa i długa...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inkowie, Majowie

Pewny jesteś, że te ludy można zaliczyć do starożytności? O ile Majowie jeszcze jakoś się tam łapią to Inkowie (maksymalnie 1000 – 1500 n. e.) już raczej są poza zasięgiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Rzym wielki był, a że lubię wszystko, co duże, to na niego zagłosowałam..

Genialny Cezar, który może i był konusowaty ciałem, ale duchem, umiejętnościami, geniuszem już nie...;)

Oczywiście niezastąpieni panowie rycerze starożytnego Rzymu...

Piękna kultura, sztuka- i ta użytkowa i ta nie..

Rzymska miłość też robi wrażenie- no może z podejściem do mężatek już nie za bardzo "fajno" było, ale to taki mały minusik w tej doskonałości. :)

Tyle lakoniczności. ;)

Całusy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Puella się wypowiedziała, to i mi już wolno. Mam dwa typy:

Cywilizacja celtycka- prawdziwy nosiciel kaganka wiedzy i techniki w świecie barbarzyńskim na długie wieki. Także pozytywny wpływ Celtów na późniejszych ziemiach Polski jest świetnie widoczny, mimo ich niewielkiej u nas liczebności. Później tam, gdzie przetrwali (Walia, Irlandia, Bretania) stworzyli niesamowitą kulturę, diametralnie różniącą się od wszystkiego, co w Europie można by usiłowac podstawić w charakterze analogii. Wysoki rozwój kulturowy przy zaniedbaniu rozwoju technicznego...

Hetyci: nie dość, że to nasi krewni (jedyne indoeuropejskie imperium starożytnego Bliskiego Wschodu prócz znacznie późniejszego i wieloetnicznego imperium perskiego), to w dodatku podobno wyróżniali się stosunkowo rozwiniętą racjonalnością w miejsce dominującego wtedy mistycyzmu. Widać to przykładowo z prawodawstwie hetyckim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Puella się wypowiedziała, to i mi już wolno. Mam dwa typy:

No z tymi typami Cię chłopie poniosło... :) To, że już Ci wolno, to jedno, ale tylko ku chwalę Romy być miało....;)

Tak osobiście, to za Hetytami nie przepadam-dałam z nich ciała na egzaminie, na szczęście 2 w indeksie nie było...ale było za to drugie podejście... Zdecydowanie wole rzymiaków...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Nie mogę publicznie napisać, jakie mam skojarzenia ;).

Rzym ma swoje zalety i jako pierwszy zaraz po Tobie będę go bronił przed nadmierną krytyką, ale ma też też cechy które mnie odrzucają. To chyba najbardziej skorumpowane, najbardziej bezczelne i najbardziej wiarołomne imperium w dziejach. Samo istnienie przez wiele wieków milionowego miasta-pasożyta, pełnego zawodowych bezrobotnych woła o pomstę do nieba. I zapewniam, że to nie jest propaganda naszego znajomego :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Sumerowie, za te wszystkie rzeczy, o których nie mieli prawa wiedzieć ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Nie mogę publicznie napisać, jakie mam skojarzenia ;).

Kotek, to Twoje skojarzenia wołają o pomstę do nieba a nie Rzym. :P

Roma system dobry opracowała, w którym to nawet bezrobotny nie musiał głodem przymierać. :P Jakoś mi to wszytko na zmowę wygląda, :) I gdzie ta bezczelność mój panie?

:*

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Bezczelność choćby z podejściu do innych państw i plemion. Poczynając od słynnego okręgu na piasku, przez wielokroć łamane umowy międzynarodowe, a na nabzdyczeniu się Bizancjum kończąc. Niestety. Rzymianie byli fajni, ale pozostanę przy Celtach i Hetytach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Argaleb   

Grecja. Zdecydowanie Grecja. Za ustrój, naukę i rzemiosło wojenne. Falanga była majstersztykiem w starożytności. Ponadto Igrzyska Olimpijskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.