Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jaka jest wasza ulubiona starożytna cywilizacja?

Moja ulubiona starożytna cywilizacja to:  

190 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Rzym
      46
    • Grecja
      25
    • Egipt
      18
    • Kartagina
      5
    • Persja
      4
    • Partia
      1
    • Babilonia
      1
    • Palestyna
      0
    • Inna jaka?
      10


Rekomendowane odpowiedzi

(...)

To Rzym miał jakichś filozofów? Ciekawe... myślałem, że miał tylko myślicieli politycznych takich jak Seneka czy Katon, którzy nie byli filozofami. Oni zajmowali się polityką bieżącą i podchodzili do niej w praktyczny sposób, a nie czynili teoretyczne założenia i nie zadawali pytań typu: "Który ustrój jest/byłby najdoskonalszy?". Takie pytania zadawali Grecy na czele z Platonem, Sokratesem i Arystotelesem.

Myśl polityczna to nie to samo co filozofia polityki.

(...)

Bo nie znam żadnych rzymskich wynalazców, za to znam greckich - np. Ktesibiosa (wynalazcę zegara wodnego i pompy tłoczącej), Herona z Aleksandrii (wynalazcę pierwszego automatu do sprzedaży, automatu do otwierania drzwi, prototypu turbiny parowej, dźwigni i linokrążków).

(...)

Co do znajomości wynalazków czy szerzej rozwoju ewolucji techniki:

http://www.mariamilani.com/ancient_rome/ancient_roman_inventions.htm

To Seneka pisał jeno o filozofii polityki?

Czym zatem różni się myśl polityczna od filozofii polityki, i czy aby na pewno żaden rzymski myśliciel nie otarł się o kwestie ontologiczne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Epiktet działał na obszarze Imperium Rzymskiego, ale Rzymianinem nie był. Nie był też sprzedawcą wełny, jak napisałeś.

Podziwiam ich za drogi, skanalizowane miasta z łaźniami i teatrami.

Owszem, Rzymianie byli zdolnymi budowniczymi, choć już Grecy umieli budować kanalizacje i teatry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, kwestia umiejętności odczytania tonu ironicznego.

Pytanie się nasuwa: czy człowiek działający w Rzymie, spędzający tam życie, poddający się trendom miasta i wpływający nań - nazwiemy greckim czy rzymskim myślicielem?

A pytanie:

"Czym zatem różni się myśl polityczna od filozofii polityki"

Pozostało bez odpowiedzi.

I mnie ciekawi kto zdaniem Fingolfin w ówczesnym Rzymie zajmował się myślą polityczną a kto filozofią polityki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Owszem, Rzymianie byli zdolnymi budowniczymi, choć już Grecy umieli budować kanalizacje i teatry.

Ale na jaką skalę?! Porównywać dokonania Greków i Rzymian w tym względzie to jak porównywać bojową łódkę dłubankę do krążownika rakietowego. Niby jedno i drugie pływa i służy do walki ale... .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kwestia umiejętności odczytania tonu ironicznego.

Niestety, w słowie pisanym nie można usłyszeć tonu ironicznego ani jakiegokolwiek innego. Co innego w słowie mówionym.

Pytanie się nasuwa: czy człowiek działający w Rzymie, spędzający tam życie, poddający się trendom miasta i wpływający nań - nazwiemy greckim czy rzymskim myślicielem?

Epiktet był Grekiem mieszkającym w Rzymie (chyba - tzn. zakładam, że mieszkał w Rzymie, choć pochodził z Frygii).

A pytanie:

"Czym zatem różni się myśl polityczna od filozofii polityki"

Pozostało bez odpowiedzi.

Nieprawda, przecież wyjaśniłem tę kwestię zanim jeszcze zadałeś to pytanie.

Myśl polityczna: ukierunkowana praktycznie i związana z polityką bieżącą.

Filozofia polityki: teoretyzująca, szukająca korzeni, źródeł, rozważająca alternatywne realia polityczno-społeczno-kulturowe, zajmująca się etyką danych działań politycznych, pytająca, jaki ustrój byłby najlepszy. Stroniąca od polityki bieżącej.

kto zdaniem Fingolfin w ówczesnym Rzymie zajmował się myślą polityczną a kto filozofią polityki?

Myślą polityczną - Kato Starszy, Gajusz Petroniusz, Seneka Starszy (choć ten ostatni był Iberem z pochodzenia).

Filozofem można by nazwać Marka Aureliusza oraz Senekę Młodszego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Herbert był w 1/4 Ormianinem i zdaje sie, że nawet nie znał armeńskiego. A czy Epiktet myslał i mówił po łacinie, czy jednak po grecku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Zawsze mnie fascynowało to jak bardzo świat greko-rzymski przypomina nasz własny - P. Zwolska, Pies. Antyczny przyjaciel, Kraków 2014, s. 132 opisuje identyfikator przyczepiany psu do obroży jaki odkryto z następującym tekstem: Zatrzymaj mnie, jeżeli uciekam, i zwróć mnie mojemu panu Viventiusowi mieszkającemu w posiadłości Callistusa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.