Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jaka jest wasza ulubiona starożytna cywilizacja?

Moja ulubiona starożytna cywilizacja to:  

190 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Rzym
      46
    • Grecja
      25
    • Egipt
      18
    • Kartagina
      5
    • Persja
      4
    • Partia
      1
    • Babilonia
      1
    • Palestyna
      0
    • Inna jaka?
      10


Rekomendowane odpowiedzi

Sumerowie - za to głównie, że byli właściwie najstarszą cywilizacją a więc pierwszą i mieli fascynującą wiedzę z astronomii i matematyki, gdzieś tam wierzę, że może wmieszać w to teorie Danikena i ich fascynacja astronomią była kosmicznego pochodzenia

Egipt - za faraonów o boskim kulcie i ich piramidach, balsamowanych mumiach, fascynujące hieroglify zawsze kojarzące mi się z jakimiś kosmitami a'la film Gwiezdne Wrota.

Izrael - za Biblię

Grecja - za wysoki poziom kultury

Rzym - za ciekawe życie cesarzy i potęgę Imperium, które zawsze było wzorem dla innych nawet po całych tysiącleciach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wszystkie cywilizacje świata starożytnego są fascynujące ze względu na swoją (dość odmienną) kulturę, zwyczaje, strukturę państwową etc. Choć oczywiście mogę wskazać ulubioną - Starożytna Grecja. Ze względu na ciekawe dzieje i niesamowitą różnorodność wynikającą z polis. No i udział w moich ulubionych bitwach przy okazji II wojen perskich.

pzdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi odpowiada Rzym za technikę wojskową, architekturę, społeczeństwo no i za ciekawą historię. Co nie oznacza, że nie lubię Grecji czyn Egiptu. :thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3331   

Egipt stanowczo. Miał najciekawsze wierzenia, ciekawe budowle, byli wybitni faronowie. Istniał ok.3 tys. lat. Na drugim miejscu dałbym cywilizacje Mezopotamii takie jak Sumer, Asyria i Babilon.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia - Rzym. :rolleyes:

Z uwagi na ciekawy rozwój państwa, świetne wykorzystanie armii.

Jak dla mnie Rzym stał się podstawą tego co działo się w historii później. W końcu motyw Rzymu przeplata się w historii wielokrotnie. :)

Edytowane przez Besserwisser

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lubie najbardziej ostatnimi laty Egipt,ale szczerze powiedziawszy majac mozliwosc wyboru, to bym wolal zyc w Rzymie.

Swiat bylo tak na oko 200 w roku,organizowali co kilka dni te swoja Formule 1 na rydwanach,laznie,silownie,baseny,boczek nawet za darmoche.No i takie przyziemne sprawy jak toaleta.Mieli te gabki na patyku,a w Egipcie czym? Ojojoj,az strach pomyslec. :blink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw kogo lubicie najbardziej ja oczywiście starożytny Rzym, za prawo, filozofów, technikę wojskową, wielkich wynalazców, za to, że nie miał sobie wówczas równych i wreszczie za imperium, które przetrwało wieki, aż się rozpadło... Dla porównania zobaczcie po ilu latach rozpadło się cesarstwo Napoleona :wink:

podpisuje się pod tym jak najbardziej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Egipt - za bogatą wiedzę architektoniczną, techniczną, medyczną i astronomiczną oraz za wyższą pozycję kobiet niż w innych krajach starożytnych (cztery kobiety były faraonami; w innych krajach kobiety raczej nie rządziły).

Greków cenię za filozofię i osiągnięcia w matematyce i literaturze, ale mają minus za skrajnie szowinistyczne podejście do kobiet.

Persów cenię za dobrą organizację państwa i armii oraz tolerancję kulturową i religijną.

Rzymian za prawo, ale nienawidzę większości cesarzy rzymskich za ich zwyrodnienia, sadyzm i imperializm, a Cezara za podbój Galii i rzezie jak ta w Avaricum.

starożytny Rzym, za prawo, filozofów

To Rzym miał jakichś filozofów? Ciekawe... myślałem, że miał tylko myślicieli politycznych takich jak Seneka czy Katon, którzy nie byli filozofami. Oni zajmowali się polityką bieżącą i podchodzili do niej w praktyczny sposób, a nie czynili teoretyczne założenia i nie zadawali pytań typu: "Który ustrój jest/byłby najdoskonalszy?". Takie pytania zadawali Grecy na czele z Platonem, Sokratesem i Arystotelesem.

Myśl polityczna to nie to samo co filozofia polityki.

Poza tym, Rzymianie nie zostawili pism z rozważaniami na temat sensu istnienia, istoty człowieczeństwa, etyki jako takiej itd.

wielkich wynalazców

Np. jakich?

Bo nie znam żadnych rzymskich wynalazców, za to znam greckich - np. Ktesibiosa (wynalazcę zegara wodnego i pompy tłoczącej), Herona z Aleksandrii (wynalazcę pierwszego automatu do sprzedaży, automatu do otwierania drzwi, prototypu turbiny parowej, dźwigni i linokrążków).

Dla porównania zobaczcie po ilu latach rozpadło się cesarstwo Napoleona

Za to imperium tureckie trwało dłużej niż imperium rzymskie. Rzymskie trwało od I w. p.n.e. do IV w. n.e. (za pierwszą cezurę uznaję podbój Galii, za drugą - bitwę pod Adrianopolem), a tureckie trwało od pierwszej połowy XII w. do drugiej połowy XIX w. (za pierwszą cezurę można uznać zwycięstwo nad krzyżowcami podczas drugiej krucjaty 1147-48, za drugą - klęskę w wojnie z Rosją w 1877.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No w tym Egipcie w zakresie stomatologii to różnie bywało - żaden asumpt do chwały...

"To Rzym miał jakichś filozofów? Ciekawe... myślałem, że miał tylko myślicieli politycznych takich jak Seneka czy Katon, którzy nie byli filozofami. Oni zajmowali się polityką bieżącą i podchodzili do niej w praktyczny sposób, a nie czynili teoretyczne założenia i nie zadawali pytań typu: "Który ustrój jest/byłby najdoskonalszy?". Takie pytania zadawali Grecy na czele z Platonem, Sokratesem i Arystotelesem"

Nie miał... taki Epiktet - był sprzedawcą wełny...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Może Rzymianie wielkimi myślicielami nie byli i nie celowali w rozdzielaniu włosa na czworo ale za to niewątpliwie byli praktycznymi ludźmi i wielkimi budowniczymi. (Gdy pomyślę o Rzymie to pozostałości bazyliki Maksencjusza nadal stoją mi przed oczami).

Podziwiam ich za drogi, skanalizowane miasta z łaźniami i teatrami. Mniej podziwiam walki gladiatorów (jestem obrzydliwy i nie lubię widoku flaków i tryskającej krwi).

System prawny który stał się fundamentem dla wszystkich cywilizowanych systemów.

Ich inżynieria militarna była równie godna podziwu jak i zdolności asymilacyjne które sprawiały, że po stosunkowo niedługim czasie ludność podbitych prowincji identyfikowała się z imperium.

gdziekolwiek jestem nigdy nie przepuszczam okazji aby zobaczyć pozostałości tej wielkiej cywilizacji (która w jakimś sensie trwa w nas nadal).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.