Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Sposoby walki o niepodległość i walki z wynaradawianiem

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

okres schyłku XVIII do początku XX wieku to czas zaborów i niewoli polskiej, ale także walki o niepodległość i wolność.

Przybierała ona różne formy zarówno na ziemiach polskich, Imperium Rosysjkiego, czy też na emigracji. Nie raz były to zbrojne wystąpienia, ale często także pokojowe rozwiązania.

Zapraszam do wymiany poglądów, dyskusji, omawiania (czy czegokolwiek chcecie :mrgreen: ) tychże działań Polaków.

P.S. Zachęcam do dyskusji w tym temacie, ale także całym dziale Polska pod zaborami (trzeba "rozruszać" ten dział :mrgreen: :mrgreen: )

Pozdrawiam :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Pochwalam zdolne działanie.

Może zaczniemy od powstań narodowych , najpierw zajmiemy się listopadowym ,które zdawało się mieć najwięcej szans. Co myślicie o sposobie organizacji , przebiegu , skutkach kampanii naszych wodzów i szansy na zwrócenie uwagi Francji i Anglii? Ja wkrótce wyrażę swoje zdanie na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Pochwalam zdolne działanie.

Mam nadzieję :mrgreen: :mrgreen:

Może zaczniemy od powstań narodowych , najpierw zajmiemy się listopadowym ,które zdawało się mieć najwięcej szans.

Cóż, miałem trochę inny pomysł na ten temat, niemniej jednak jego kształt zależy przede wszystkim od Was, rozmówców. Natomiast, wybacz Amilkarze, ale wolałbym nie rozbić w tym miejscu dubla tematu http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=770 . Jeśli zaś miałabyć to rozmowa ogólna przez pryzmat zrywu listopadowego, to jestem całkowicie za (a nawet przeciw :mrgreen: - coś mnie na żarty zebrało :mrgreen: :mrgreen: )

najpierw zajmiemy się listopadowym ,które zdawało się mieć najwięcej szans. Co myślicie o sposobie organizacji , przebiegu , skutkach kampanii naszych wodzów i szansy na zwrócenie uwagi Francji i Anglii?

Cóż, IMHO jakoś nie wydaje mi się, żebyśmy mogli wywalczyć zbyt wiele, ale zawsze szanse jakieś były...

Sposób organizacji? Sądzę, iż całkiem dobry. Posiadaliśmy stałą, wyszkoloną i zaopatrzoną armię, przy czym trzeba było pomyśleć trochę o produkcji dział, uzbrojeniu, szkoleniu nowej kadry, itp. Co do działań dowódców, zdolnościowo - świetnie, politycznie - trochę gorzej, lecz w żadnym wypadku nie atakowałbym ich za to. Po prostu mieli inną wizję działań wyzwoleńczych dla Polski. Szkoda, tylko, że trochę nietrafione, ponieważ trzeba było zacząć szukać poparcia zachodu (trochę mało prawdopodobne by się udało), ale przede wszystkim szykować broń i rozbudowywać armię.

Jarpenie, dziękujemy :( Chciałbym natomiast dodać, że walka o niepodległość obejmuje także działania pokojowe (wiążące się bezpośrednio z walką z wynaradawianiem, o zachowanie Polskości), jak choćby działania różnego rodzaju towarzystw, banków, stowarzyszeń samopomocowych oraz edukacja w domach. Dlatego też pozwoliłem sobie zmienić trochę tytuł tematu.

JKM Jarpen (ale jestem oficjalny :mrgreen: :mrgreen: ) podał link, na którym zamieszczone jest także powstanie zabajkalskie. Co o nim sądzicie?? Czy można je nazwać powstaniem ku wyzwoleniu / pomocy Ojczyźnie, czy też zesłańcom?? Co z (poruszaną już przeze mnie jakiś czas temu) planowaną wyprawą Henryka Golejewskiego ?? Czy można ją uznać za walkę o niepodległość??

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Tak ciężko jest pomyśleć?

wpisać w Google "drogi do niepodległości Polski" ??

Proszę - po sekundzie poszukiwań:

http://www.sciaga.pl/tekst/33721-34-polska...losci_1772_1922

Nie czytałem, więc nie wypowiadam się na temat wartości merytorycznej tekstu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy mógłby ktoś po krótce scharakteryzować sposoby jakimi Polacy w XIXw próbowali odzyskać niepodległość

Nie. Bo to wręcz żałosne prosić o coś takiego. Bez komentarza (nie chce mi się nawet pisać rzeczy oczywistych, bo musiałbym wlepić warna). Temat zamykam.

Vissegerd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Tak trochę na marginesie tego tematu zdarzało się, że "wynaradawiali" się ludzie przysyłani przez zaborców by zmieniać stosunki narodowościowe na ziemiach polskich.

Taki los spotkał rosyjskich osadników sprowadzonych do królestwa i którzy zamieszkiwali pięć wsi: Konstantynówka, Zakroczymskaja, Aleksandryjskaja Kolonia, Kosewka i Szczepiórka.

Około 1840 zbudowano te wioski od podstaw i sprowadzono do nich około 400 osób z guberni pskowskiej. Zbudowano dla nich cerkiew św. Aleksandry.

Po latach badacz epoki paskiewiczowskiej, książę Szczerbakow pisał: "Ludność rosyjska pod Zakroczymiem utraciła swą narodowość, a żadnego nie wywarła wpływu na sąsiadujących z nią włościan polskich. Mówiąc wyraźniej, Rosjanie spolonizowali się a Polacy wcale nie zruszczeli."

 

 

(Violetta Wiernicka "Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795 - 1915")

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.