Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
piterzx

"Błękitna Armia"

Recommended Posts

piterzx   

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć, jak oceniacie to przedsięwzięcie, przydatność polityczną i wojskową, przede wszystkim dla Polski, ale także innych państw europejskich :?: Czy uważacie, że było to potrzebne?

Mile widziane byłyby też jakieś przykłady bitew, walk, ciekawostki dotyczące potyczek, etc.

Słowem wszystko odnośnie "Błękitnej Armii".

Zachęcam do wypowiadania się.

Pozdrawiam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale także innych państw europejskich

W historiografii ukrainskiej czesto mozna spotkac zdanie, ze Armia Hallera zdecydowala wynik wojny polsko-ukrainskiej 1918-1919. Przeniesienie oddzialow Armii Blekitnej do Galicji powiekszylo stan liczebny oraz jakosc Wojska Polskiego, wlasnie dlatego UHA zostala rozbita :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

von Engel znasz pracę Macieja Krotofila o UHA? Poświęcona jest o ile dobrze pamiętam organizacji i wartości bojowej (nie wiem, czy są działania). Z rozmów z autorem wynika, że Ukraińcy mieli wiele innych broblemów niż Błękitna Armia - choćby bolszewicy, samowola dowódców różnych szczebli, brak jedności między oboma państwami ukraińskimi itp.

Niewątpliwie jednak Błętitna Armia okazała się duuużym wsparciem dla Polaków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Militarna rola "błękitnej armii" na froncie zachodnim była praktycznie żadna, później w Polsce oczywiście znacząca. Polityczna natomiast nie do przecenienia. Dawała nam "alibi", tak potrzebne po zwycięskiej dla Ententy wojnie. Jakby jej nie było, co by uzasadniało traktowanie Polski jako sprzymierzeńca - internowani legioniści, rozbrojony I Korpus?

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Oczywiście, że na froncie zachodnim jej rola była znikoma. Wejście do akcji miało wyłącznie charakter propagandowy i polityczny - tak, jak to doskonale ująłeś.

Po przerzuceniu jej do Polski jednak miała okazję wykazać również swoją przydatność bojową.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.