Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
~Kate~

Starożytna muzyka

Rekomendowane odpowiedzi

~Kate~   

Nie wiedziałam gdzie to napisać, a potrzbuję kilku informacji na temat śladów starożytnej muzykie we współczesnym świecie, nasuwa się komuś jakaś myśl? :wink:

z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
nasuwa się komuś jakaś myśl?

Pewnie, że tak - śladami starożytnej muzyki w świecie współczesnym są przede wszystkim intrumenty. Od tego proponuję wyjść :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Teraz w czasach gdy rekonstruowanie historii stało się popularne, powstało wiele zespołów muzycznych, które starają się odtworzyć klimat, i zwyczaje starodawnych muzyków. Dwa lata temu rozmawiałem z muzykami białoruskiego zespołu "Stara Olcha", którzy występowali na festynie w Biskupinie, opowiadali mi, jak zdobywali instrumenty na których grają, a starają by wszystkie instrumenty były typowo średniowieczne. Ale naprawdę fajnie brzmią. Bardzo często starodawną muzykę można spotkać jako soudtracki do filmów historycznych, i o zgrozo, nieraz bywa tak, że muzyka jest prawdziwą ozdobą filmu, a film kiepski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ale o muzyce starożytnej w jakim sensie myślisz?

Akurat zespoły o których pisałem, zajmują się muzyką wczesnośredniowieczną, bo prawdę mówiąc, raz tylko słyszałem jak taka muzyka starożytna mogła brzmieć, grano na lutni, lirze, aulosie, psałterium..., ale Chaemuaset, Ty, jako specjalista od starożytności na pewno wiesz więcej niż ja o muzyce starożytnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było skierowane do autorki tematu, bo tak na prawdę to trudno jest dziś o muzyce starożytnej (oczywiście mówiąc bardzo ogólnie) powiedzieć coś więcej niż: była. Jeśli chodzi o instrumenty to sprawa nie przedstawia się tak tragicznie ale jeżeli chcemy tą muzykę usłyszeć to niestety, ale w wielu przypadkach możemy się zawieść...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Pytanie było skierowane do autorki tematu,

Raczej Ci nie odpowie, a ja mam takie pytanko, czy zachowały się jakieś, utwory starożytne, pieśni, cokolwiek po starożytnych kompozytorach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Rzym i Grecję to być może ale interesowałem się nigdy tym zagadnieniem, więc proszę się nie sugerować moją opinią. Jeśli zaś chodzi o Bliski Wschód to niestety ale nic.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania głównego:

W. Lengauer "Muzyka Grecji antycznej na płycie Gardzienic", "Biuletyn Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery Trubadur" 2001, 6, z. 1 (18)

Co do drugiego pytania, trudno mówić o kompozytorze w czasach starożytnych, zwłaszcza w kontekście poszukiwania zapisu melodycznego utworu, ale zawsze można zajrzeć do:

M.L. West "Muzyka starożytnej Grecji"

K. Szarzyńska "Hymny i pieśni sumeryjskie"

"Wybrane pieśni i poematy syryjskie" tł. W.Kania, oprac. W. Myszor

M. Piętka "Muzyka antycznej Grecji - dwa style interpretacji", "Nowy Filomata" 2003, nr 1

C. Sachs "Muzyka w świecie starożytnym"

P. Weiss, R. Taruskin "Music in the Western World"

F. Behn "Die Musik im römischen Heere", "Mainzer Zeitschrift" 1912, 7

J. Quaten "Music and Worship in pagan and Christian antiquity"

R. Zawadzki "Pieśń ludowa starożytnej Grecji. Różnorodność form i gatunków"

G. Wille "Musica Romana: Die Bedeutung der Musik im Leben der Römer"

oraz do czasopisma "Musica Antiqua. Acta Scientifica".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.