Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MaWro

Najgorszy zakon rycerski

Rekomendowane odpowiedzi

No nie ale zakon był przeznaczony do Chrystianizacji

Takie było założenie ale czy tak naprawde było. Bo wydaje mi się , że była to tylko przykrywka do działania. Nie pamiętasz jakie kościół miał wpływy w średniowieczu . Krzyżacy tez mieli szerzyć w Polsce chrześcijaństwo i co z tego wyszło??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Krzyżacy tez mieli szerzyć w Polsce chrześcijaństwo i co z tego wyszło??

Pierwsze słyszę. Gdy Krzyżacy przybyli do Konrada Mazowieckiego, chrześcijaństwo było już dość głęboko zakorzenione w Polsce, prawda, że cała Polska nie przyjęła chrztu w 966 r., ale proces chrystianizacji trwał najwyżej do XII wieku.

Raczej chodziło o Prusy, a IMHO więcej roboty w XIII wieku mieliśmy z Prusami niż z Krzyżakami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pierwsze słyszę. Gdy Krzyżacy przybyli do Konrada Mazowieckiego, chrześcijaństwo

Pierwsze słyszysz? Ciekawe? Mazowiecki wezwał Krzy żaków by zgniótł plemiona graniczące z jego terenem. Ta sytuacja świetnie obrazuje to , że Zakon Krzyżacki nie nawracał ale zabijał. A do czego służyły zakony? Do szerzenia chrześciajaństwa. A nie zdobywaniu terenów dla siebie i wybijaniu ich pierwotnych mieszkańców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Pierwsze słyszysz? Ciekawe? Mazowiecki wezwał Krzy żaków by zgniótł plemiona graniczące z jego terenem.

A pisałeś:

Krzyżacy tez mieli szerzyć w Polsce chrześcijaństwo

Czyli sam sobie przeczysz. To w końcu sprowadził ich by szerzył chrześcijaństwo w Polsce czy by zgniótł plemiona pruskie?

Ta sytuacja świetnie obrazuje to , że Zakon Krzyżacki nie nawracał ale zabijał. A do czego służyły zakony? Do szerzenia chrześciajaństwa. A nie zdobywaniu terenów dla siebie i wybijaniu ich pierwotnych mieszkańców.

Przypominam, że Krzyżacy byli zakonem rycerskim, zakon rycerski nie ma za zadanie siedzieć w klasztorach i przepisywać księgi, a szerzyć chrześcijaństwo za pomocą oręża.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Jak dla mnie pytanie jest trochę niedoprecyzowane, no ale jeżeli chodzi o stronę moralną to chyba nie będę zbyt oryginalny pisząc, że Krzyżacy, którzy to wszelkimi sposobami starali się nam uprzykrzyć życie (ale trzeba im to przyznać, że o swoje interesy potrafili dbać).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dymon   

Tofik. Nie przeczytałeś tego posta ze zrozumieniem. Alessandro napisał, że zakon miał służyć do szerzenia chrześćjaństwa a nie do zabijania i zdobywania terenów. A on właśnie zdobywał tereny. Więc równie dobrze mógł to robić Zakon Lululów z Filipowa.

Napisałeś(sorki za nieużywanie BB-codes. nie umiem na tym forum)

"Przypominam, że Krzyżacy byli zakonem rycerskim, zakon rycerski nie ma za zadanie siedzieć w klasztorach i przepisywać księgi, a szerzyć chrześcijaństwo za pomocą oręża."

Musieli chyba użyć dyplomacji a nie miecza. No bo dajmy na to przykład. Idzie sobie krzyżak i spotyka barbażyńcę.

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówi

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

I według ciebie teraz krzyżak wyjmuje miecz i ciach. Poganin nie ma głowy. W ten sposób 3/4 poganinów straciłoby życię. I jaki to ma sens. Ja bym robił tak(przyjmując to że mam rozum krzyżaka ze średniwoecz)

Spotykam poganina

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówię

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

Ja wtedy dobrze śledzę go kilka minut a potem bam, poganin traci przytomność i na tortury.W ten sposób wszyscy by się nawrócili. Choć przeczy to X przykazaniom :tongue: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dymon   

Tofik. Nie przeczytałeś tego posta ze zrozumieniem. Alessandro napisał, że zakon miał służyć do szerzenia chrześćjaństwa a nie do zabijania i zdobywania terenów. A on właśnie zdobywał tereny. Więc równie dobrze mógł to robić Zakon Lululów z Filipowa.

Napisałeś(sorki za nieużywanie BB-codes. nie umiem na tym forum)

"Przypominam, że Krzyżacy byli zakonem rycerskim, zakon rycerski nie ma za zadanie siedzieć w klasztorach i przepisywać księgi, a szerzyć chrześcijaństwo za pomocą oręża."

Musieli chyba użyć dyplomacji a nie miecza. No bo dajmy na to przykład. Idzie sobie krzyżak i spotyka barbażyńcę.

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówi

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

I według ciebie teraz krzyżak wyjmuje miecz i ciach. Poganin nie ma głowy. W ten sposób 3/4 poganinów straciłoby życię. I jaki to ma sens. Ja bym robił tak(przyjmując to że mam rozum krzyżaka ze średniwoecz)

Spotykam poganina

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówię

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

Ja wtedy dobrze śledzę go kilka minut a potem bam, poganin traci przytomność i na tortury.W ten sposób wszyscy by się nawrócili. Choć przeczy to X przykazaniom :tongue: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Alessandro napisał, że zakon miał służyć do szerzenia chrześćjaństwa a nie do zabijania i zdobywania terenów. A on właśnie zdobywał tereny. Więc równie dobrze mógł to robić Zakon Lululów z Filipowa.

Czyż właśnie Konrad Mazowiecki nie kazał im zdobywać terenów?

Napisałeś(sorki za nieużywanie BB-codes. nie umiem na tym forum)

"Przypominam, że Krzyżacy byli zakonem rycerskim, zakon rycerski nie ma za zadanie siedzieć w klasztorach i przepisywać księgi, a szerzyć chrześcijaństwo za pomocą oręża."

Musieli chyba użyć dyplomacji a nie miecza. No bo dajmy na to przykład. Idzie sobie krzyżak i spotyka barbażyńcę.

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówi

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

I według ciebie teraz krzyżak wyjmuje miecz i ciach. Poganin nie ma głowy. W ten sposób 3/4 poganinów straciłoby życię. I jaki to ma sens. Ja bym robił tak(przyjmując to że mam rozum krzyżaka ze średniwoecz)

Spotykam poganina

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówię

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

Ja wtedy dobrze śledzę go kilka minut a potem bam, poganin traci przytomność i na tortury.W ten sposób wszyscy by się nawrócili. Choć przeczy to X przykazaniom :tongue: .

Proszę o fakty. Nic mi nie wiadomo o takiej sytuacji.

Zakon krzyżacki miał wyrżnąć najbardziej twardogłowych i tych, którzy za pomocą oręża mieli wygonić chrześcijan z ich ziemi. I nie sądzę, by Krzyżacy mieli chęci i ochotę do nawracania takich. Natomiast, gdyby każdego tak wycinali, to w Prusach nikt by się nie ostał, oprócz samego zakonu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czyż właśnie Konrad Mazowiecki nie kazał im zdobywać terenów?

Nie .Mieli zabic ludzi mieszkajacych na tych terenach. Czy opłaiłoby to sie Mazowkiemu gdyby kazal im podbić Ziemie co by z tego miał. ? Nić . Ale Krzyżacy umowy nie dotrzymali.

("Dymon"

)

Musieli chyba użyć dyplomacji a nie miecza. No bo dajmy na to przykład. Idzie sobie krzyżak i spotyka barbażyńcę.

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówi

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

I według ciebie teraz krzyżak wyjmuje miecz i ciach. Poganin nie ma głowy. W ten sposób 3/4 poganinów straciłoby życię. I jaki to ma sens. Ja bym robił tak(przyjmując to że mam rozum krzyżaka ze średniwoecz)

Spotykam poganina

-Musisz wierzyć w Boga jedynego.- mówię

-Nie wierzę w boga liścia- odpowiada

Ja wtedy dobrze śledzę go kilka minut a potem bam' date=' poganin traci przytomność i na tortury.W ten s :shock: posób wszyscy by się nawrócili. Choć przeczy to X przykazaniom .[/quote']

yyyyyyyy... . nie chcę się rządzić ale mógłbys podawać normalne fakty? Taka dyskusja dla mnie nie ma sensu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie .Mieli zabic ludzi mieszkajacych na tych terenach.

Pierwszy raz to słyszę. Na co Konradowi czy w ogóle Polsce ziemie na północ od nas, które nie są zamieszkane w ogóle?

Czy opłaiłoby to sie Mazowkiemu gdyby kazal im podbić Ziemie co by z tego miał. ? Nić .

Mieli podbić ziemie, schrystianizować je i oddać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Po co mileiby je chrystianziować je skoro według Ciebie nikogo tam nie było?

To Wy piszecie o wyrżnięciu wszystkich Prusów, nie ja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Jakie kryterium najgorszości przyjmujemy? Bo co do stosowania przemocy to w tamtych czasach to było powszechne, ze akurat Krzyżacy nam propafgandowo podpadli to trudno. Przypominam, że jednak czasem tez byli pozyteczni, np. gdy walczyli z Tatarami u boku polskich rycerzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
ze akurat Krzyżacy nam propafgandowo podpadli to trudno.

O i pod względem propagandy to byli świetni. Doskonale potrafili wykorzystywać nasze posunięcia vide wyprawa na Brandenburgię w 1326 r. (Łokietek dużo spalił, dużo wymordował, ale poszedł do walki z pogańskimi Litwinami i został uznany za neopoganina), czy stosunki za czasów panowania Władysława Jagiełły (ciągłe ukazywanie go jako poganina, który tylko pozornie przyjął chrześcijaństwo). Może niehonorowo, ale cwanie.

Przypominam, że jednak czasem tez byli pozyteczni, np. gdy walczyli z Tatarami u boku polskich rycerzy.

Tak, pod Legnicą. Jednak nie tylko pod tym względem byli pożyteczni: w latach 1228 - 1308 praktycznie mieliśmy spokój na północnej granicy (z wyłączeniem rzecz jasna ataków brandenburskich).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.