Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MaWro

Najgorszy zakon rycerski

Rekomendowane odpowiedzi

jakieś 450 lat po tym jak cel ten utracili zamieniając się w bankierów Templariusze

Przepraszam, ale Templariusze do końca Królestwa Jerozolimskiego prowadzili domy pielgrzymie, zajmowali się transportem pątników przez Morze Śródziemne. Nie byli tylko i wyłącznie "bankierami" (jak chciałby ich widzieć Nogaret) choć i tym się, co trzeba przyznać, zajmowali na sporą skalę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1291 - 1307 ostateczny koniec Templariuszy. 450 lat później - 1757.

utrata Malty przez Szpitalników 1798.

I obrona Rodos - 1480

II obrona Rodos - 1522

Obrona Malty - 1565.

Pierwsze - cel statutowy realizowali ponad 450 lat więcej niż Templariusze.

Drugie - dobre jest wrogiem lepszego. My tutaj oceniamy najgorszy zakon i tym samym wystawiamy cenzurkę najlepszemu - bowiem porównujemy. Najlepszy nie znaczy DOBRY.

Trzecie - z faktami trudno dyskutować.

Czwarte - prywatnie jestem głęboko zraniony niepowodzeniem Krucjat i tym że nie starliśmy (w końcu Henryk Sandomierski i Bolesław Wysoki mogli spokojnie uczestniczyć) Islamu z powierzchni ziemi kiedy mieliśmy okazję - Oni się nie zastanawiają i ciągle próbują. Dlatego całkowicie subiektywni i Templariusze i Joannici to moi swoiście rozumieni idole, tyle tylko że nie stanę naprzeciw faktom i stwierdzę że nie ma żadnych różnic wszystko to samo - nie, Joannicu mieli szczęście i byli najlepsi. Nie znaczy dobrzy, doskonali itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1291 - 1307 ostateczny koniec Templariuszy. 450 lat później - 1757.

Mea culpa:) Źle zrozumiałem

Czytałem w pewnej książce (Marion Melville "Dzieje Templariuszy) że Templariusze również przetrwali do dziś np. w Portugalii! Zajmują się ponoć działalnością charytatywną. Nie wiem o ile to jest prawda, i jak im się tam wiedzie:) ale podaje to jako ciekawostkę. Może ktos wie więcej na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Obiło mi się o uszy, że templariusze zostali tylko wytępieni we Francji. Byli templariusze przebywający w Portugalii - zmienili nazwę (nie pamiętam na jaką, może Różokrzyżowcy, ale oni związani raczej z Zakonem Syjonu) i istnieli, tylko niestety nie wiem do kiedy (Benson coś o tym wspomina). Jak wrócę napiszę coś więcej (o ile znajdę coś).

[ Dodano: 2007-07-20, 20:03 ]

Ci templariusze to Rycerze Chrystusa. Benson o nich pisze tak:

"Kiedy na początku XIV wieku papież nakazał likwidację zakonu templariuszy, jego polecenie wykonano właściwie tylko na terenie Francji. W innych krajach templariuszom udało się ukryć przed prześladowcami, wstępując w szeregi innych zakonów. W Portugalii wystarczyła im zmiana nazwy na Rycerzy Chrystusa. Pod tą nazwą zakon działał przez następnych 300 lat. Rycerze Chrystusa byli żeglarzami i stworzyli flotę jedyną w swoim rodzaju. Książę Henryk Żeglarz był wielkim mistrzem zakonu Rycerzy Chrystusa [!], a Vasco da Gama jego członkiem. Statki zakonu miały białe żagle z czerwonym krzyżem. Ten sam znak pojawił się na żaglach "Niny", "Pinty" i "Santa Marii", na których Kolumb dopłynął do Ameryki. Krąży opowieść, że był on żonaty z córką jednego z członków zakonu i korzystał z żeglarskiej wiedzy braci zakonnych."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O ile sprawa skarbów jest mocno przereklamowana - bardzo ciekawe co się stało z archiwami Zakonu. Hipotezy przedstawione przez Barbera są dość sztandarowe (pewnie prawdziwe bo nudne).... Melville zdaje się w ogóle o tym nic nie pisze, nie pamiętam co i czy napisała Pernoud.

Barber wspomina obok Zakonu Chrystusowego o Zakonie Montesa, który powstał z przekształcenia Templariuszy w Aragonii Jakuba II w 1317 roku. Ale bądźmy FORMALISTAMI Zakon jako takie nie przetrwał....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że Krzyżacy. tylwe szkód ile oni wyrządzili nam i Prusom przez cały okres swojej bytności nad Bałtylkiem to nie wiem czy tkó kolwiek inny był bardziej szkodliwy w całej Europie. Widziałem ostanio odkument historyczny o decyzji jaką podjął Konrad Mazowiecki . Jedgo decuyzja była podjeta w nieświadomości spisku w jakim uczestniczył. Telewizja Planete pokazała całą prawdę na temat tego wydarzenia. ten film bardzo zmienił moje podejście do tej kwestii. oceniam ja teraz zupełnie inaczej , mimo iż jestem historykiem z wykształcenia. wszyscy ci , którzy chcą znać prawdę na temat Krzyżaków powinni obejrzeć ten dokument w telewizji Planete. zesrde3cznie polecam i zachęcam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Piotrze, czy mógłbyś rozwinąć kwestię spisku?

P.S. Oprócz tego proszę o większą dbałość jeśli chodzi o pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Telewizja Planete pokazała całą prawdę na temat tego wydarzenia. ten film bardzo zmienił moje podejście do tej kwestii. oceniam ja teraz zupełnie inaczej , mimo iż jestem historykiem z wykształcenia. wszyscy ci , którzy chcą znać prawdę na temat Krzyżaków powinni obejrzeć ten dokument w telewizji Planete. zesrde3cznie polecam i zachęcam.

Jako historyk z wykształcenia powinieneś wiedzieć, że telewizja nie może być źródłem historycznym. Sprowadzenie Krzyżaków do Polski to w dużej mierze zasługa Henryka Brodatego a nie Konrada.

Oczywiście że Krzyżacy. tylwe szkód ile oni wyrządzili nam i Prusom przez cały okres swojej bytności nad Bałtylkiem to nie wiem czy tkó kolwiek inny był bardziej szkodliwy w całej Europie.

Polska była dla Krzyżaków znacznie bardziej "szkodliwa" niż Krzyżacy dla Polski :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przecież Każdy wie że Zakon krzyżacki był najgorszym zakonem (jeśli takie zachowanie można było nazwać zachowaniem zakoników) może było tam kilku dobrych ale raczej nie..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Co to znaczy "najgorszy"? Najbardziej niemoralny, najsłabszy, najmniej skuteczny, czy może coś innego? Bez urazy, ale pozbawiony sensu jest ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zawsze coś robili aby zarobić.

Czy to źle?

No nie ale zakon był przeznaczony do Chrystianizacji (w pomocy) a nie grabieniu! I zawsze zachód nam przeszkadzał:lol:(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.