Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście bardzo lubie sentencje, cytaty łacińskie jest w nich wiele prawdy, z większości możemy korzystać i dziś ponieważ straciły nic ze swojej wartości.

Znacie jakieś ciekawe sentencje lub macie jakieś ulubione?

Napiszcie!

Moje ulubione to:

aut Caesar aut nihil - albo Cezarem, albo niczym

cum tacent, clamant - milczenie jest wymowniejsze od mowy. Cyceron przeciw Katylinie.

damnat quod non intelligunt - potępiają to, czego nie rozumieją.

hominis est errare, insipientis in errore perseverare - ludzką rzeczą jest błądzić, głupców trwać w błędzie.

in magnis et voluisse sat est - w rzeczach wielkich wystarczy chcieć. Propercjusz.

nolunt, ubi velis, ubi nolis, cupiunt - kiedy chcesz, odmawiają, kiedy nie chcesz, pragną. Terencjusz.

feci, quod potui, faciant meliora potentes - zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej.

sit nox cum somno, sit sine lite dies - niech noc nie będzie bezsenna, a dzień upłynie bez kłótni. Marcjalis.

ut ameris, amabilis esto - jeśli chcesz być kochany, bądź godny miłości.

Roma locuta, causa finita - Rzym przemówił, sprawa skończona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

Moje ulubione:

:wink: "Aquilam volare doces - Uczysz orła latać"

:) "Donec eris felix, multos numerabis amicos" - dopóki będziesz szczęśliwy, wielu będziesz miał przyjaciół

:) "Felix, qui potuit rerum cognoscere causas" - szczęśliwy ten, kto zdołał pojąć istotę wszechrzeczy. Wergiliusz

:lol: "Labitur ex animo benefactum, iniura durat" - (szybko) uchodzi z pamięci dobry czyn, krzywda trwa

:P "In medio res stat veritas" – prawda leży pośrodku

:P "Rem tene, verba sequentur! "– trzymaj się tematu, a słowa się znajdą... ( to tak odnośnie polskich polityków i moich wypowiedzi na "piątkę" na niektórych lekcjach) - takie opozycyjne do "ad rem" :P

:) "Omnem crede diem tibi diluxisse supremum "– wierz, że każdy dzień zajaśniał dla ciebie jako ostatni - (recepta na szczęście...)

:) "Omnia tamquam mortales timetis, omnia tamquam immortales concupiscitis" – obawiajcie się wszystkiego jak śmiertelni, wszystkiego podążajcie jak nieśmiertelni

:) "Nil mirari, nil indignari, sed intellegere". - Nie dziwić się, nie oburzać, lecz zrozumieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
goral   

ja najbardziej lubie : "si vis pacem para belum" pewnie czesc z was wie ze jest to z "punishera" :P a oznacza : " kto chce pokoju niech przygotuje sie na wojne"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Sun Tzu - "Dobry dowódca wie kiedy stoczyć bitwę - a kiedy jej uniknąć"

O tej, jakże prostej zasadzie, zapominali często dowódcy czego efektem były przegrane bitwy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Słowa przypisywane Buddzie:

"Kiedy chcesz wiedzieć kim byłeś, zobacz kim jesteś. Kiedy chcesz wiedzieć kim będziesz, zobacz co czynisz"

Fragment rozmowy Kryszny z Arjuną z "Bhagawadgity":

"Walcz przez wzgląd na samą walkę, nie biorąc pod uwagę ani szczęścia, ani nieszczęścia, ani straty, ani zysku, ani zwycięstwa, ani klęski".

I cała masa innych... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Bardzo mi się podoba jak Cezar gdy się przewrócił na oczach żołnierzy, schodząc ze statku u brzegu Afryki rzekł "Mam cię, Afryko" :wink: Wogóle myśli Cezara są ciekawe np. "Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni."

Ciekwe są oczywiście sentencje filozofów np. Seneki "Drzewo niesmagane wiatrem rzadko kiedy wyrasta na silne i zdrowe"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.