Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najweselsze piosenki świata

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze poprawia mi humor ta banda pokręconych Angoli + jeden Walijczyk , i ich radosno -irracjonalne podejście do świata :thumbup:

piosenka drwala :lol:

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coldworld - kwintesencja radości i euforii

...a na (nie)poważnie

Acid Drinkers - Yahoo Pies

Illusion - 140 (wyjątkowo optymistyczny tekst)

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poziom serotoniny

A nie endorfiny? Hormonem szczęścia nazywa się endorfinę.

Może pora roku nie ta, ale piosenki same w sobie wesołe:

W ogóle świąteczne piosenki należą do najweselszych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z wiki:

"Endorfiny – grupa hormonów peptydowych, wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz generalnie wywołują wszelkie inne stany euforyczne (tzw. hormony szczęścia). Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu. Są endogennymi opioidami.

Są silnymi agonistami receptorów opioidowych μ, których pobudzanie wywołuje stany euforyczne. Na te same receptory działają opioidy egzogenne, co wywołuje zniesienie bólu, uczucie przyjemności i dobrego nastroju. Wywołuje to też silne uzależnienie psychiczne i fizyczne.

John Hughes i Hans Kosterlitz podali chemiczny skład tajemniczej substancji nazwanej później endorfiną (czyli wewnętrzną morfiną). Wytwarzana przez mózg, działa podobnie jak morfina, zmniejsza ból i wprawia w błogostan.

Wkrótce odkryto kilkanaście różnych endorfin produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, wpływających na odczuwanie bólu, stan uczuć i świadomości. Nazwano je molekułami emocji. Najwięcej receptorów emocji znaleziono w mózgu, w obszarach uważanych za siedzibę uczuć i ośrodki odczuwania przyjemności. W latach 60. w eksperymentach na szczurach pokazano, że elektryczna stymulacja tych miejsc budzi w zwierzętach doznania tak intensywnej ekstazy, że wolą paść z wyczerpania niż przerwać doświadczenia[1]. Emocjom doświadczanym podczas zbliżeń seksualnych towarzyszy również wzrost poziomu endorfiny we krwi - w krótkim czasie nawet o 200 proc."

"Serotonina (5-HT; 5-hydroksytryptamina; C10H12N2O) – organiczny związek chemiczny, biogenna amina, hormon tkankowy[2][3], ważny neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym i w układzie pokarmowym. Produkowana w jądrach szwu[4]. Związek ten występuje też w trombocytach.

Biosynteza

Serotonina powstaje na drodze enzymatycznych przemian L-tryptofanu.

Pierwszy krok, przeprowadzany przez hydroksylazę tryptofanową, polega na addycji grupy hydroksylowej do tryptofanu, przez co powstaje 5-hydroksytryptofan.

Drugi krok polega na dekarboksylacji powstałego 5-hydroksytryptofanu. Reakcję przeprowadza dekarboksylaza 5-hydroksytryptofanu.

metabolizm serotoniny

Działanie

Serotonina jest niezbędna do snu - u zwierząt doświadczalnych blokowanie jej syntezy powoduje bezsenność. Poziom tej substancji w mózgu wpływa również na potrzeby seksualne, zachowania impulsywne i apetyt. Poziom serotoniny być może koreluje z agresywnością[5], a mutacje w genie kodującym receptor 5-HT2A mogą zwiększać ryzyko popełnienia samobójstwa dwukrotnie u osób z takim genotypem[6].

Pod względem chemicznym serotonina należy do rodziny tryptamin. Niektóre substancje psychoaktywne, np. LSD, DMT czy psylocybina mają podobną budowę jak serotonina i często wpływają na jej poziom w mózgu.

Leki wpływające na mechanizmy działania serotoniny są stosowane w lecznictwie w postaci takich grup leków jak inhibitory MAO oraz SSRI takie jak na przykład fluoksetyna (Prozac). Są to leki przeciwdepresyjne działające dopiero po dłuższym czasie zażywania (tydzień-dwa). Mechanizm leków czy substancji psychoaktywnych wpływających na poziom serotoniny w mózgu polega zwykle na blokowaniu jej wychwytu zwrotnego. Należy uważać przy ich stosowaniu, by nie doprowadzić do zespołu serotoninowego.

Niedobór serotoniny może być przyczyną tak zwanej nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) czasem występującej u niemowląt. Niski poziom serotoniny wywołuje spadek tętna i temperatury ciała, w rezultacie prowadząc do śmierci."

Antydepresant (serotonina) sam w sobie nie jest jeszcze hormonem szczęścia, jakim jest endorfina.

On topic:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To wystarczy jeszcze przytoczyć ilość medykamentów zawierających, bądź zwiększających endorfiny i dla porównania podobnie - co do serotoniny.

Psu na budę kilka lat działalności na rynku diagnostyki i oznaczania hormonów - skoro wykładnia wiedzy jest na wyciągnięcie ręki - na Wiki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Powiem więcej. Psu na budę te wszystkie "...-iny" skoro mi wystarczy chwila Świętego Spokoju, dobra książka, delikatna muzyka, szklaneczka dwunastoletniej szkockiej oranżadki i mój ulubiony fotel. To zapewnia absolutnie wystarczający poziom szczęścia.

Po co truć się chemikaliami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.