Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Ratunek dla Napoleona

Recommended Posts

Estera   

Czy panowanie Napoleona mogło trwać dłużej? Czy po kampanii 1812 r. mógł jeszcze coś zrobić? Kiedy rozpoczął się koniec Napoleona? Gdzie był początek końca? Czy epoka napoleońska mogła trwać dłużej?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lizander   

Oczywiście, że był "ratunek" - kampania roku 1813 i kampania 1814 - chyba najciekawsze w wykonaniu Napoleona. Niestety, zawalili podwykonawcy - Ney (szczególnie on), Bessieres (palant dał się zabić w najgłupszy możliwy sposóB). Ponadto wielu wartościowych dowódców było oddelegowanych do bardzo ważnych, samodzielnych zadań, które nie bardzo można było powierzyć komu innemu - w rezultacie Napoleon miał w Niemczech w 1813 kilku nieopierzonych jeszcze dowódców na szczeblu korpusu, paru kiepskich marszałków i zieloną armię przeciw Europie. Zadanie było trudne, ale mogło się udać... gdyby nie tacy jak Ney.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.