Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Ręczna Rusznica Przeciwpancerna - Polska Wunderwaffe?

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jedna z najtajniejszych polskich broni na początku II WŚ. Niestety była tak tajna ze tylko 13 osób potrafiło ją obsługiwać. Dla porównania powiem ze Rusznic wyprodukowano 5000. W drugim dniu bitwy nad Bzurą sierżant Franciszek Tiszko za jej pomocą zniszczył 17 niemieckich czołgów. Jak sadzicie czy gdyby więcej osób umiało ja obsługiwać to dało by sie spowolnić lub powstrzymać klęskę wrześniową???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Niestety była tak tajna ze tylko 13 osób potrafiło ją obsługiwać.

Czy masz jakieś wsparcie ? Bo wydaje mi się, że przeszkolono (i zapoznano) dużo więcej osób, niż wzmiankowane 13.

W drugim dniu bitwy nad Bzurą sierżant Franciszek Tiszko za jej pomocą zniszczył 17 niemieckich czołgów.

W tej sentencji jest ukryta głęboka prawda - odpowiedz mi tylko na dwa pytania:

- czy wiesz, w jaki sposób działał (i czego dokonywał) pocisk wystrzelony z kb. ppanc. Ur ?

- co rozumiesz przez pojęcie "zniszczenia czołgu" z karabinu ppanc. Ur, skoro on sam nie służył do .... niszczenia czołgów (poza rzadkimi, niesamowicie fartownymi strzałami w zbiornik z paliwem) ?

Jak sadzicie czy gdyby więcej osób umiało ja obsługiwać to dało by sie spowolnić lub powstrzymać klęskę wrześniową???
Jak sadzicie czy gdyby więcej osób umiało ja obsługiwać to dało by sie spowolnić lub powstrzymać klęskę wrześniową???

I kolejna nieprawda - tak się składa, iż kb. ppanc. UR zasadą działania nie różnił się od zwykłego kb. i kbk. Mauser, standartowego wyposażenia naszej piechoty i kawaleri. Miał ten sam kaliber, dłuższą lufę i stopki, oraz mocniejszy zamek. Miał też większa prędkość poczatkową wystrzelonego pocisku, i co za tym idzie - mocniejsze "kopnięcie". Żółnierz obeznany z Mauserem bez trudu radził sobie z obsługa karabinu ppanc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak polska posiadała Ręczną rusznicę Przeciwpancena. Na pewno posiadał ją w swoich jednostkach generał Tadeusz Kutrzeba (bitwa nad Bzurą- prowadził armię "Poznań" i Pomorze" przeciwko * i 10 armii grupy Południe)

przeszkolono tylko 13 osób (ze względu na przesadzoną tajność tej broni)

Przebijał pancerz każdego ówczesnego czołgu

Jeżeli chodzi i termin zniszczenie to niestety w moim źródle nie jest ono wytłumaczone ale sądzę że ma tu autor na myśli unieruchomienie czołgu ponieważ w innym wypadku nie sposób jest zliczyć trafień w czołg

Panie ciekawy jeżeli by sobie radził to obsługiwać by go umiało więcej osób. Jak widać musiał sobie nie radzić albo nawet nie wiedział że jest w jego armii jest taka broń

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   

Nie.

II RP nie posiadała rusznicy p-panc.

Mieliśmy natomiast kb ppanc. wz. 35 "Ur". Używanie terminu rusznica jest w tym przypadku niepoprawne, ze względu na zastosowaną amunicję 7,92x107.

Jak wspomniał ciekawy zasada działania nie różniła się od działania Mausera, a co do kopnięcia, to hamulec wylotowy pochłaniał do 65% energii odrzutu.

I samo stwierdzenie "przebijał pancerz" też nie jest na miejscu. Nie taka jest bowiem idea działania Ur-a.

Poza tym taki temat już istnieje: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic...042&start=0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

pozostanę przy swoim Polska posiadała ręczną rusznicę przeciwpancerna !!! tym którzy mi nie wieżą polecam artykół "focusa Historia" z numeru wrześniowego na stronie 16

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
pozostanę przy swoim Polska posiadała ręczną rusznicę przeciwpancerna !!!

A może jakieś konkretne dowody? Bo jak na razie to starasz się nam udowodnić, że posiadaliśmy takąż rusznicę... bo Ty tak twierdzisz. To chyba jednak trochę za mało. Artykuł w "Focus Historia" to raczej nie jest zbyt dobre źródło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tworzyłem ten temat na podstawie tegoż właśnie artykułu i chciałem sie dowiedzieć co inni o tym myślą. To że nie jest to dobre źródło to sie nie zgodzę ponieważ każdy może mieć inne. Jeżeli ktoś nie wieży to ja mogę przeskanować i wysłać komuś ta stronę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli ktoś nie wieży to ja mogę przeskanować i wysłać komuś ta stronę

Jak możesz to przeskanuj i wrzuć na forum:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   
To że nie jest to dobre źródło to sie nie zgodzę ponieważ każdy może mieć inne

Owszem. Każdy może mieć inne, co nie oznacza, że jest ono dobre. Chętnie dowiedziałbym się o źródła autora tego artykułu co będzie miało kluczowe znaczenie, gdzyż wybacz, ale nie traktowałbym poważnie gazety popularno-naukowej jako żródło historyczne. W związku z tym również proszę o wrzucenie skanu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Dwie ważne sprawy:

Jak napisał kol. Bajdak: Poza tym taki temat już istnieje: http://www.historia.org.p...?t=1042&start=0

Druga: jakim cudem mogliśmy mieć "rusznicę" o kalibrze 7,92 mm, skoro nawet sowieci swoje "rusznice" PTRS i PTRD (wz.41) o kalibrze 14,5 mm nazywali karabinami ppanc. ?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   

No i potwierdza to jak najbardziej nasze (tj kol. Ciekawego i moje) zdanie. Chodziło o kb. ppanc wz.35. Temat uważam za wyczerpany.

Co do samego źródła, to taka notatka jest jak dla mnie śmieszna. Spójrz na same dane... Gdybyśmy mieli te 900 czołgów... Co do zniszczenia większości samolotów na lotniskach, to też się mocno zdziwiłem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Trzeba się jednak odnieść do tych głupot, podanych na skanie, bo przecież młodzież czyta takie rzeczy, i później święcie w nie wierzy...

- po pierwsze:

Autor (mamy tylko nazwisko kogoś, kto ta strone opracował). Źródła rewelacji - brak.

- po drugie:

"aryjczyków" było nie 1 600 000, tylko 1 500 000 (ale to jest jeszcze mały błąd).

- po trzecie:

Czołgi - Niemcy mieli ich 2500 szt., a nie 3000 (i w większości były to słabe panzery I I II).

- po czwarte:

Z samolotami niemieckimi pojechał autor równo - było ich 1950, a nie 3000 (!!!)

- po piąte:

skąd u nas 900 czołgów :?: :roll: :evil:

Nowoczesnych 7TP było ponad 120, baon francuskich (niecałe 50) R-35, najprawdopodobniej dwa Hotchkissy, 38 zakupionych na początku lat 30 - tych słabiutkich Vikersów E, no i pamiętające Verdun i Mozę FT-17, które posłużyły jedynie jako uzbrojone barykady w Brześciu. Czołgów zdolnych do walki mieliśmy nieco ponad 210. Osobną sprawa są tankietki (czasami mylnie zwane "czołgami", ale mające z nimi tylko jedno wspólnego - gąsienice :mrgreen: ) - tych było grubo ponad 400 ( + rózne kombinacje, które z nimi robiono).

[ Dodano: 2007-11-10, 12:08 ]

Co do naszych samolotów zniszczonych w pierwszych dniach wojny na lotniskach - to nasza Brygada Bombowa, bombardująca XVI KPanc. składała się chyba z UFO ? I chyba UFO było na stanie Brygady Pośigowej, broniącej przez wiele dni nieba Stolicy ? O czyms takim jak lotnictwo armijne - dyskretnie przemilczę. Nie odniosę się też do faktu owych "rósznic ppanc." - bo to chyba zbędne...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Albinosie za wstawienie skanu na forum

//Albinos, nie ma sprawy, ale następnym razem takie podziękowania proszę na PW albo w shuotboxie:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Czy user marcnow92 ma jeszcze jakieś inne dowody (lub publikacje) na temat istnienia naszych tajemniczych rusznic ppanc. ? Jeżeli nie, temat proponuję zamknąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.