Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Panteon pisarzy

Rekomendowane odpowiedzi

mer   

W tym temacie zachęcam was, do pisania o swoich ulubionych autorach - tj. wypowiedz nie moze wyglądać "lubię tego X i Y za opowieść A i C" - w kazdym poście umieszczajcie choć po jednym autorze ksiżki/książek - najlepiej z jego zdjęciem oraz krótką bądź dłuższą biografią :D W ten sposób każdy będzie mógł poznać autora, i może nawet przeczytać jego/jej książkę.

Zapraszam do zabawy :D

/ps. - jeśli ktoś nie ma czasu [oprócz admina, jego posta edytować nie można :> ] wstawiać fotki, czy szukac dłuższej bigrafi autora - napiszcie w to w swoim poście - ja poszukam :P

jwgreen.gif

Urodziła się w 1959 roku w Machesterze. Wychowywała się jako przybrane dziecko w robotniczej rodzinie zielonoświątkowców w hrabstwie Lancashire, na północy Anglii. W wieku 15 lat musiała opuścić dom i religijną wspólnotę. Imała się różnych zawodów, pracowała jako obwoźna sprzedawczyni lodów, makijażystka w zakładzie pogrzebowym, pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym. Ukończyła filologię angielską w Oxfordzie. Debiutowała autobiograficzną powieścią Oranges are not the only fruit (wydaną w Polsce pod tytułem Nie tylko pomarańcze), wyróżnioną nagrodą Whitbread Prize w kategorii debiutu. Powieść ta, oparta na autobiografii Winterson, to feministyczna Bildungsroman, historia dojrzewania młodej lesbijki, jej prób wyrwania się z represyjnego, fanatycznego świata rodziny i kościoła, prowadząca do akceptacji własnej odmienności i związanego z nią poczucia wyobcowania. W 1990 powieść ta stała się podstawą trzyodcinkowego serialu telewizyjnego, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród (m.in. Prix Italia, BAFTA). Jej druga powieść, Boating for Beginners, była humorystyczną parodią biblijnej opowieści o Noem. Za The Passion (wydaną w Polsce pod tytułem Namiętność), rozgrywającą się w okresie wojen napoleońskich, Winterson otrzymała John Llewellyn Rhys Prize, a za Sexing the Cherry (wydaną w Polsce pod tytułem Płeć Wiśni) nagrodę Amerykańskiej Sztuki i Literatury. Powieść ta jest rozpisaną na kilka głosów fantazją, której akcja rozgrywa się częściowo w okresie rewolucji purytańskiej w Anglii, częściowo we współczesności, częściowo zaś w ahistorycznej krainie baśni i wyobraźni. Jej powieść Written on the Body (wydana w Polsce pod tytułem Zapisane na ciele) to historia miłości i śmierci, przeplatana fragmentami fachowych tekstów medycznych, opowiedziana przez osobę, której płeć pozostaje nie określona [w wersji anglojęzycznej, w wersji polskiej natomiast osoba ta jest płci żeńskiej, o co prosiła tłumaczkę sama autorka - przyp. moje].

W swojej twórczości, podejmującej temat utraty, śmierci i wyobcowania, Winterson wykorzystuje mity, baśnie, opowieści biblijne, które często rzuca na tło dość swobodnie traktowanej historii. Uchodzi za jedną z najciekawszych pisarek angielskich najmłodszego pokolenia. Pochlebnie pisali o niej m.in. Gore Vidal i Edmund White.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MaWro   

Moim ulubionym pisarzem jest Tolkien. Niestety nie mogłem znaleźć Jego zdjęcia.

/mer: już dodałam

Tolkien_John_Ronald_Reuel_1892.jpg

TOLKIEN JOHN RONALD REUEL (1892–1973), ang. pisarz i filolog; prof. filologii ang. uniw. w Leeds, 1925–59 — literatury średniow. uniw. w Oksfordzie; wydawca zabytków lit. oraz (od 1922) słownika Middle English Vocabulary; zyskał sławę międzynar. jako autor cyklu utworów lit. o charakterze baśniowym: Hobbit (1937, wyd. pol. 1960), Władca pierścieni (t. 1–3 1954–55, wyd. pol. 1961–63), Silmarillion (1977, wyd. pol. 1985), których fantastyka wywodzi się ze wczesnośredniow. legend i germ. mitów, a wymowa symbol. z chrześc. poglądów na dobro i zło; utwory te inspirowały powstanie gatunku literatury popularnej — fantasy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Emjotka   

Mało czytam, ale zawsze coś... tej autorki, którą najbardziej lubię przeczytałam zaledwie jedną książkę ("Górę Czterech Wiatrów" :D ), ale bez wahania sięgnąlabym po każdą knigę jej autorstwa :D ... udało mi się znaleźć jedynie taką notkę biograficzną(zdjęcia niestety nie znalazłam ... ) :

Maria Kann, ur. 1916, zm. 1995. Powieściopisarka, autorka baśni i utworów dla dzieci i młodzieży. Ukończyła filologię polską i pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie okupacji niemieckiej brała czynny udział w podziemu kulturalnym. Redagowała tajne "Wzlot" i "Załoga". Była aktywnym członkiem Rady Pomocy Żydom i autorką pierwszej publikacji o zagładzie i walce getta( Na oczach świata , 1943). Twórczość Kann prezentuje problemy młodzieży i konflikty wieku dojrzewania, przyjaźń, koleżeństwo, solidarność grupową. Tematyka lotnicza poruszana jest m.in. w utworach Pilot gotów(1938), Jutro będzie słońce(1938), historyczna w Pięciu z "Mary and Margaret" (1978), a harcerska w utworach: Góra Czterech Wiatrów(1948), Największy siłacz(1957), Błękitna planeta(1964). Działalności konspiracyjnej młodzieży z czasów wojny poświęcone są Niebo nieznane(1964), Sprawa honoru(1969). Kann była również autorką słuchowisk radiowych i sztuk dla teatrów lalkowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Grzesiuk Stanisław, ur. 6.05.1918 w Małkowie (Chełmskie), zm. 21.01.1963 w Warszawie, prozaik i piosenkarz. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie, na Czerniakowie. Pracował w fabryce i jednocześnie uczył się, zdobywając zawód elektromechanika.

W 1940 wywieziony na przymusowe roboty do Nadrenii, po nieudanej ucieczce osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, następnie Mauthausen-Gusen. Dla więźniów śpiewał warszawskie piosenki, m.in. z zespołem “Cała Warszawa”.

W 1945 wrócił do Polski, pracował zawodowo i społecznie.

Przeżycia obozowe odtworzył we wspomnieniach Pięć lat kacetu (1958). Autobiograficznej powieści Boso, ale w ostrogach (1959), ukazującej folklor Czerniakowa z lat trzydziestych, zarzucano idealizację cwaniaka i apasza. Wydane pośmiertnie wspomnienia Na marginesie życia (1964) są dramatyczną relacją ze zmagań osobistych z gruźlicą w obliczu śmierci. Grzesiuk pisał barwnym, gawędowym stylem, był popularnym radiowym wykonawcą piosenek warszawskiej ulicy, tradycyjnie interpretowanych, utrwalonych przez Polskie Nagrania, naśladowanych przez młode zespoły

10096.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.