Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
RKKA

Czołg KW 2 pod Rosieniami

Rekomendowane odpowiedzi

RKKA   

23.VI.41 roku radziecki czołg ciężki KW 2 w pobliżu rzeki Dubissy pod Rosieniami na Litwie zatrzymuje atak jednostek 6DPanc. Czołg stojąc w jednym miejscu niszczył pierwszy i ostatni pojazd z kolumny wrogich czołgów, powodując "korek" :P .

Czołg ten jako jedyny stawia opór Niemcom, reszta czerwonoarmijców się wycofała za rzekę. Niemcy ściągnęli cztery 50mm działa ppanc, po ośmiu trafieniach jednak czołg rozpędził na cztery wiatry obsługę dział. Nie powiodła się równierz próba zniszczenia go działem 88mm. Saperzy niemieccy ładunkiem zniszczyli jedynie gąsienicę tanka.

:) Później (25 czerwca) pułk czołgów :eek: :shock: odwracał uwagę czołgistów radzieckich od podtaczania na miejsce armaty Flak 88, na 7 wystrzelonych pocisków widniały na pancerzu tylko 2 przebicia! Reszta pocisków tylko nieznacznie zarysowała wierzchni pancerz kolosa.

Czy uważacie, że większe nasycenie tymi czołgami jednostek pancernych mogło znacząco wpłynąć na przebieg pewnych bitew, czy to mogły być sukcesy jedynie lokalne?

Wyrażajcie własne opinie!

post-2477-1192814745.jpg

post-1-1192814745.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   

Do prób zniszczenia tego czołgu trzeba jeszcze doliczyć ostrzał artyleryjski armat 10 cm.

Kilka rzeczy trzebaby zaś sprostować. :)

Incydent z KW-2 pod Rosieniami trwał znacznie krócej, niż to w popularnej wersji pokutuje (rzekomo 48 godzin) - nie już od 23 czerwca, ale dopiero od południa 24 do ranka 25, czyli niecałą dobę (inna rzecz, że to wystarczająco długo). :(

Nie doszło też do zatrzymania ataku 6 Pz.Div. - dlatego, że czołg ten, zawieruszony gdzieś z radzieckiej 2 DPanc, objawił się na niemieckich tyłach, dzień po tym, jak wydzielona z 6 Pz.Div. Kampfgruppe Raus uchwyciła przyczółek na drugim brzegu Dubissy - KW zablokował jedynie łączność tej grupy z tyłami i drugą grupą bojową 6. dywizji - Kampfgruppe von Seckendorff, z którą następnie walczył. Doszło w tym czasie faktycznie do zatrzymania niemieckich postępów, ale przyczyną tego był kontratak przypuszczony na drugim brzegu rzeki przez 12 miechkorpus.

Czy większe nasycenie jednostek KW mogłoby cokolwiek zmienić? I tak, i nie moim zdaniem - problem jest nie tyle w ic samej obecności, ale taktyce użycia, co RKKA nie za bardzo jeszcze wychodziło. Jak widać na przykładzie Rosień najważniejsze było znaleźć się we właściwym miejscu i we właściwym czasie. :)

Pzdr

Grzesiu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alkasyn   

Czy większe nasycenie jednostek KW mogłoby cokolwiek zmienić? Według mnie nie, ....za bardzo awaryjny(to przede wszystkim), za wolny( przez co był groźny tylko w obronie lub takich sytuacjach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Czy uważacie, że większe nasycenie tymi czołgami jednostek pancernych mogło znacząco wpłynąć na przebieg pewnych bitew, czy to mogły być sukcesy jedynie lokalne?

W tym czasie, najsensowniejszym sposobem wykorzystania KW 2 było użycie go jako działa samobieżnego, i to niestety jednorazowego użytku( głównie ze względu na jego prędkość).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

RKKA:

nie, ale nie dlatego że ich wieksza ilość zmienilaby losy tej części zmagań. Najwyżej by je omijano i trzymano straż w odpowiedniej odleglości śledząc ruchy i czekając aż nie będzie czym strzelać.

nie , dlatego ze jak to ująl Suworow Wehrmacht zastal ACz jak boksera ze spodenkami na piętach i koszulką na glowie, on byl prawie gotowy do walki, do ataku - wkladal tylko spodenki i koszulkę. Podejrzenie pada że prawdopodbny termin ataki Acz na Niemcy to ok 2-5 lipiec 1941. Armia byla już ulokowana w sporej części na pozycjach wyjściowych i ściągala sprzęt i in.

taka ich ilość jaka byla by powstrzymala Wehrmacht gdyby tylko ACz byla przygotowana do obrony, a nie byla

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

"Niemieckie wojska pancerne na froncie wschodnim

generał Erhard Raus i jego pancerne dywizje w Rosji 1941 - 1945"

pod redakcją Petera Tsourasa

Bellona Warszawa 2007

W rozdziale 1, przykład 3 opisana jest historia tego czołgu z niemieckiej perspektywy. (Tak nawiasem to wspominają oni o KW - 1)

Myślę, że w pierwszych dniach wojny mogły owe czołgi przysporzyć Niemcom wielkich trudności o ile byłyby lepiej użyte. Nawet akcje pojedynczych maszyn sprawiały poważne kłopoty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.