Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Historia - co to jest?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Na taki temat jeszcze się na tym forum nie natknąłem, i to mnie trochę dziwi. Rozmawiamy tutaj o historii w sposób mniej lub bardziej dokładny, na poważnie czy też z przymrużeniem oka... ale czym ta historia właściwie jest? Czy to co pisze m.in. Topolski, o historii jako res gestae i historia rerum gestarum, jest wyjaśnieniem wystarczającym, czy może pod pojęciem "historia" rozumiemy coś więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Hmm... Co to takiego? (zaczynam filozoficznie :mrgreen: ) Niby proste, a jednak trudno powiedzieć...

Może napiszę tylko tyle, iż IMHO historia jest "nauczycielką życia" - można uniknąć tych samych błędów, a poza tym, "historia jest matką nauk (ale matematyka jest ich królową :tongue: )"

Pozdrawiam :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Trudne pytanie. Według mnie historia jest zbiorem wiedzy o naszej przeszłości. Jest to też proces zajmujący się dochodzeniem do wiedzy o zdarzeniach minionych... Dla mnie osobiście historia jest pasją ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Historia (ale nie stricto nauka) to życie, to czas i przestrzeń, to stykanie się zjawisk z przeciwnościami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Historia jest swoistą nauczycielką. Uczy nas jakich błędów nie powinniśmy popełniać w naszym teraźniejszym życiu. (A tak mniej filozoficznie: nauka zgłębiająca przeszłość od narodzin człowieka)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Historia jest swoistą nauczycielką. Uczy nas jakich błędów nie powinniśmy popełniać w naszym teraźniejszym życiu.
To tylko teoria, bo ludzie są zbyt głupi, aby się uczyć na błędach swoich poprzedników popełnionych w przeszłości. Dlatego tak popularne jest powiedzenie: "Historia lubi się powtarzać" :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam,

Historia jest wszystkim po trochu:

- i nauczycielką stale mówiącą : kiedyś w takiej sytuacji takie - to- a - takie kroki zostaly podjęte i nastąpilo to i tamto. Ocena tego wydarzenia jest następująca

- i biblioteką gdzie każdy daje swoje trzy grosze nie zakazując równocześnie oceniać nikomu [swoista baza wiedzy pokoleń]

- i muzeum gdzie możemy niemalże dotknąc "eksponatów" lub "obejrzeć" eksperymenty, które pokazują nam na jakich zasadach podejmowane są decyzje w "wielkich" i "malych" grach politycznym

- no i oczywiście kolem się toczy;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   
Explore napisał/a:

Historia jest swoistą nauczycielką. Uczy nas jakich błędów nie powinniśmy popełniać w naszym teraźniejszym życiu.

To tylko teoria, bo ludzie są zbyt głupi, aby się uczyć na błędach swoich poprzedników popełnionych w przeszłości. Dlatego tak popularne jest powiedzenie: "Historia lubi się powtarzać" :wink:

Zazwyczaj mówimy tu o ludziach którzy nie znają się na historii, ale masz rację: ludzie są z natury raczej głupi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Historia uczy także szacunku, do dokonań człowieka od samego początku jego istnienia i co najważniejsze jest niezbadana i ciągle zaskakuje nas czymś nowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Najlepiej do tego tematu pasuje podpis Naszego Admina ;) "Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, pamięcią życia, nauczycielką życia, zwiastunką przyszłości." Nie wiem czy to dokładne tłumaczenie, jeśli są błędy to niech ktoś mnie poprawi ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

"Historia to ustalony zestaw kłamstw"-to definicja Napoleona, który historię dobrze znał, odwoływał się do niej, inspirował się nią. Cóż- po części trzeba się z nim zgodzić...Można się niejednokrotnie przekonać o prawdziwości tych słów. Ale Napoleon napisał też takie piękne słowa:"Niech mój syn studiuje historię i często nad nią rozmyśla, jest to jedyna filozofia. Niech studiuje kampanie wojenne wielkich dowódców i niech nad nimi rozmyśla, jest to jedyna droga do nauczenia się sztuki wojennej". Historia magistra vitae. Historia powinna być nauczycielką życia i skłaniać ludzi do tego, by przeszłości nie powielać, ale wyciągać z niej wnioski. Dla mnie osobiście historia to pasja, to taki niezwykły świat, który wciąga. To także sposób na zrozumienie teraźniejszości. Historia to przede wszystkim ludzie, to suma niezwykłych momentów w dziejach ludzkości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja hołduje słowom Marca Blocha z jego wielkiego dzieła "Pochwała historii" , iż "historia to nauka o ludziach w czasie". Wierzę również w słowa Lucjana Febvra, który powiedział:"By uprawiać historię odwróćcie się najpierw odważnie plecami do przeszłości i przede wszystkim żyjcie!" Sam przeglądając dziś ponownie książkę Blocha natknąłem się na swoje osobiste notatki na marginesie na temat tego czym jest dla mnie historia. Napisałem wówczas: Historia jest dla mnie jak rzeka.Tworzymy ją wszyscy z osobna, a potem łączymy się w coraz większe strumyki, rzeki i wpadamy do morza czasu, bo człowiek sam w sobie jest niebagatelną historią...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jeśli Napoleon postawił takie zdanie jako tezę to z łatwością można ją obalić ;) No dobra, trochę zbyt dosłownie to zinterpretowałem.

Historia to po prostu nauka o przeszłości, o dziejach ludzkości i procesach z tym związanych - taka jest najprostsza definicja. Historia niczego nie uczy, bo nie takie musi być jej zadanie - z historią mamy się zapoznawać, a nie edukować w sensie filozoficznym, czy psychicznym. Nie ma nas uczyć jak postępować itd., bo nie takie jest jej zadanie, ale ludzie właśnie powinni ją poznawać i uczyć się z niej jak postępować (oczywiście nie w stylu "Hitler jadł o 7:00 śniadanie, to ja zjem o 5:00").

BTW jeżeli jesteśmy już przy definicjach Napoleona to o historyku (lekko offtopując, taki temat już jest) powiedział on, że jest to nadczłowiek, gdyż jest (powinien raczej...) wolny od wszelkich uprzedzeń i nienawiści. Opierając się na takiej definicji trzeba by było powiedzieć, że większość historyków (amatorów czy zawodowców) historykami nie jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.