Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
lukass

Pozytywny wpływ rządów Sasów na Polską kulturę

Recommended Posts

lukass   

Zapraszam do dyskusji na temat działalności Sasów na Polską kulturę.

Sam Augst III stworzył z Warszawy kulturowe centrum Polski, sprowadzał licznych malarzy i skutecznie rozwijał kulturę Baroku na ziemiach Polskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Sam Augst III stworzył z Warszawy kulturowe centrum Polski

A w jaki sposób? Otóż, August III Sas, gdy wojna siedmioletnia szalała z całą mocą, postanowił, że jego potężna osoba będzie bezpieczniejsza w Warszawie, aniżeli w Dreźnie - tym sposobem sprowadził do Polski artystów, architektów itp. i uratował kraj chyba od totalnego upadku kultury oraz zasłużył sobie na ocenę nieco wyższą niż "podobny do Michała Korybuta".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za ich czasów (choć głownie po wojnie północnej) RON przeżywała okres rozkwitu gospodarczego, z Saksonii przybywali dobrzy artyści, rozwijały się znów szkoły jezuickie, Konarski zreformował pijarów, Załuscy założyli pierwszą bibliotekę publiczną.

Więc jednak jego czasy nie były takie złe gospodarczo i artystycznie. Tylko, czy to dobrze, że robili choć tyle, czy to blednie przy innych ich "zasługach", i ile w tym ich ręki, a ile "ducha epoki", światłych ludzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.