Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Polski ruch oporu - poprawne określenie?

Recommended Posts

mch90   

W wielu podręcznikach, dyskusjach i książkach spotykami się z terminem "polski ruch oporu"- jednak czy jest on poprawny (patrząc w kontekście ruchów oporu Francji czy też Norwegii)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

A zapytam tak przewrotnie, czemu miałby być niewłaściwy? Wyjaśnij może, w czym widzisz różnicę pomiędzy określeniem "ruch oporu" w odniesieniu do Francji i Norwegii, a "ruch oporu" w odniesieniu do Polski. Takie można dostrzec, ale co konkretnie masz na myśli?

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

W moim mniemaniu ruch oporu to raczej luźne struktury paramilitarne, natomiast polskie podziemie nazwałbym raczej Państwem Podziemnym- w pełnym tego słowa znaczeniu- z własną armią, systemem edukacyjnym, administracją, rządem itd. To moim znaczem znaczy dużo więcej niż ruch oporu, który dostrzegam we Francji czy też Norwegii. Tam, o ile mi wiadomo, nie zorganizowano tak sprawnie działającej organizacji podziemnej jak ta w Polsce, raczej to były luźno związane ze sobą siatki, okręgi partyzanckie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Ale czemu ma być błędne? Z tego co napisałeś wynika jedynie, że określenie "polski ruch oporu" jest określeniem nieobejmującym w pełni tego co działo się w Polsce, ale w żadnym wypadku nie powiedziałbym, że "polski ruch oporu" to złe określenie, można je stosować zamiennie. Oczywiście nie jest to to samo co PPP, ale ma znaczenie bliskoznaczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Ja zadałem pytanie, nigdzie nie napisałem że używanie tego określenia jest błędne. Jednak uważam, że jest ono nie adekwatne do sytuacji podziemia w Polsce. To coś, wg. mnie, jak spór z pojęciem "kampania wrześniowa".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Pytanie czy jest to określenie poprawne w domyśle ma drugie pytanie, "czy jest błędny?". Co do różnic pomiędzy sporami o nazwę walk z '39, a tego jak nazwać to co miało miejsce w Polsce przez całą wojnę. Kampania wrześniowa jest określeniem wprowadzającym w błąd, gdyż sugeruje że walki miały miejsce tylko we wrześniu. Natomiast polski ruch oporu jest określeniem nieścisłym, ale nie sugeruje niczego błędnego.

Ruch oporu jak sama nazwa wskazuje "opiera się", czy to kolaborantom jak we Francji i Norwegii czy też okupantowi jak w Polsce. Ruch oporu swoje działania kieruje przeciwko jednemu wrogowi, to jest ogólna definicja. Poza tym jeśli uznać, że określenie "polski ruch oporu" nie jest poprawne, to pytanie wtedy co zrobić z organizacjami typu AL, BCh czy też NSZ, wszak one nie uznawały polskich władz na emigracji. PPP może "oznaczać" te organizacje, które podporządkowały się władzom w Londynie, jednak reszta też walczyła przeciwko okupantowi, jak ich wtedy nazwać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.