Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
misiek

Czy Wielka Brytania mogła zdobyć absolutną dominację?

Recommended Posts

misiek   

Jakie byly przyczyny ustanowienia przewagi Wielkiej Brytani?Jakimi dysponowala narzedziami, czy imperium brytjskie mogło się rozwijaćw XIX w? Czy Wielka Brytania mogła zdobyć zbsolutna pozycję dominującą?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby ośrodek ciężkości Wielkiej Brytanii przeniósłby się do Ameryki, przy zachowaniu równowagi i jedności Brytanii ze Stanami dominacja Wielkiej Brytanii byłaby faktem, połączona potęga potencjałów, jedność ameryki północnej w rękach brytyjskich oznaczała by zbudowanie Imperium zupełnie bez precedensu, zasoby ludzkie, materiałowe, potencjał przemysłowy - dziś zamiast Wielkiej Brytanii, USA i Kanady mielibyśmy konfederację? Unię? Znacznie ściślejszy sojusz - niemal jednego organizmu który zachowywałby realną i kompletną dominację nad światem. Pytanie czy proces separatystyczny w Stanach Ameryki można było powstrzymać? Inna polityka gospodarcza, zgoda na przesunięcie punktu ciężkości w podejmowaniu decyzji, pewnie umożliwiłaby Stanom zachowanie więzi z Londynem zbliżonej do (tej faktycznej) z Kanadą. To pozwoliłoby zachować Londynowi dominacji w świecie - tyle że dziś albo królowa musiałaby rezydować w Nowym Jorku (albo monarchii już od dłuższego czasu by nie było, albo monarchia w UK byłaby reliktem prowincji jaką byłaby wyspa wobec Ameryki) i decyzje w ramach Imperium podejmowane byłyby w najlepszym wypadku w trójkącie Montreal, Nowy Jork, Londyn, z dominacją Nowego Jorku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Czy Wielka Brytania mogła zdobyć zbsolutna pozycję dominującą?

W sumie to powinni najpierw zadbać o całkowitą centralizację władzy - polecenia dla urzędników brytyjskich w Afryce czy Indiach, nie wychodziły z Londynu, a z miejsc bliższych co nie zawsze było dobre dla imperium (np. traktowanie sipajów pod koniec lat 50. XIX wieku).

Share this post


Link to post
Share on other sites
misiek   

A jak wyglądała sprawa imperium pod względem eksportu kapitału i systemu waluty złotej? Czy i tu Wielka Brytania miała pozycję dominującą. W którym okresie to nastąpiło? I czy pod względem tych czynników imperium mogło przetrwać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Pod koniec XIX wieku zwołano kongres kolonialny na którym omawiano sprawy całego imperium. Chamberlain postulował o zniesienie ceł na towary w koloniach, ale konserwatywny rząd nie przyjął tego , za co potem w 1905 odpokutował przegrywając wybory. W ogóle , celem działań miała być solidaryzacja kolonii gospodarcza. Ale wysuwały się do przodu Niemcy i USA ze swoim młodym przemysłem i to było przeszkodą w rozwoju imperium , choć ciągle myślano iż imperium będzie się rozwijać nadal.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 21.10.2007 o 1:20 PM, Amilkar napisał:

Pod koniec XIX wieku zwołano kongres kolonialny na którym omawiano sprawy całego imperium. Chamberlain postulował o zniesienie ceł na towary w koloniach, ale konserwatywny rząd nie przyjął tego , za co potem w 1905 odpokutował przegrywając wybory.

 

Chyba w 1906 roku?

 

W dniu 21.10.2007 o 1:20 PM, Amilkar napisał:

Pod koniec XIX wieku zwołano kongres kolonialny na którym omawiano sprawy całego imperium.

 

Jakoś nie słyszałem o tym wydarzeniu, zna ktoś szczegóły?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.