Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Plemiona Pruskie

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

Jak w temacie.

Otóż, chciałbym się dowiedzieć (z czystej ciekawości) czy istnieją dzisiaj jakieś ślady ich współczesnej obecności :?:

Chodzi mi o to, czy pozostały jakieś grupy Prusów (a'la mniejszości narodowe), wyróżniające się od innych (przynajmniej w jakimś stopniu) narodowościowo :?:

Czy wiecie może coś na ten temat??

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Słyszałem, że zostały jedynie niektóre słowa z ich języka.

Krzyżacy podali całą ludność tak silnej germanizacji że cała ich kultura zniknęła.

Język pruski przetrwał do 1627 roku na Sambii .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Czytałem tak mniej - więcej o ich języku na wikipedii (wg niej) znane jest ok. 800 słów, a także, że

Obecnie istnieje wąskie grono osób posługujących się językiem pruskim, głównie w Sambii [...], ale również w litewskiej i polskiej części dawnych Prus. Z uwagi na to można nazwać język pruski językiem żywym, niemniej należy pamiętać, że jest to jeszcze wąska i sztuczna społeczność i ewentualną ewolucję tego języka trudno byłoby nazwać naturalną.
(źródło => http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_pruski )

Tylko, czy wie ktoś odnośnie tych ludzi, czy są to naturalne grupy ludności, czy po prostu pasjonaci lub ludzie rekultywujący tą kulturę :?:

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Słyszałem że są to pasjonaci. Język pruski wymarł pod naporem silnej germanizacji Krzyżaków. Ostatnia osoba która posługiwała się językiem pruskim zmarła 1627 roku w Hamburgu.

teraz są jedynie plany odtworzenia słów i zwrotów pochodzących z pruskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
"Kultura Prusów nie wytrzymała zatem historycznej konkurencji bogatszej, barwniejszej i technologicznie sprawniejszej kulturze chrześcijańskich najeźdźców. Narzucony krajowi nowy Bóg, nowy porządek społeczny, a nawet nowy porządek administracyjny, sprawiły z czasem, że nawet stary język ojców i dziadów nie nadawał się by ten „nowy świat” w nim opisywać. Stąd to zapewne znaczna większość Prusów między XV a XVII wiekiem zapomniała własnego języka. Spotykało się go w XVII wieku jeszcze gdzieniegdzie w bardziej zwartych obszarach pruskiego osadnictwa, ale wyszedł z powszechnego użycia, zastąpiony przez lokalny dialekt języka niemieckiego; tak że wydanego w połowie XVI wieku staraniem Księcia Albrechta katechizmu Marcina Lutra w języku pruskim – nie bardzo może miał kto czytać, może jedynie duchowni, którzy chcieli w języku autochtonów przekazywać prawdy odnowionej wiary. Elity mówić i pisać po prusku już nie chciały, toteż nie doczekaliśmy się powstania literackiego języka pruskiego, a ponieważ dawni Prusowie stali się Prusakami to i odnowy tożsamości kulturowej i odnowy języka, jak to się zdarzyło na sąsiedniej Litwie w XIX wieku, nie było."

http://www.pruthenia.pl/festiwal.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy można by wysnuć teorię, że gdyby nie Konrad Mazowiecki i jego działania poświęcone sprowadzeniu Zakonu Krzyżackiego, Prusowie by przetrwali i stworzyliby swoje własne państwo? Polska miałaby wtedy kolejnego sąsiada bałtyckiego, jak Łotwa czy Estonia? Jak myślicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A myślisz, że rosnąca w siłę Litwa i Polska, pozwoliły by na to?
To akurat żaden argument. Zapytam przekornie: A rosnąca w siłę Litwa i Polska pozwoliły na istnienie Łotwie i Estonii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Jak widać, tak.

A zatem skoro wyszedłeś z propozycją zbudowania tezy, jakie Ty masz argumenty do jej skonstruowania? Co proponujesz?

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   
Konrad nie sprowadza Krzyżaków no i...?

... plemiona pruskie jednoczą się i tworzą państwo - według koncepcji dziurawych_papuci. ;)

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A zatem skoro wyszedłeś z propozycją zbudowania tezy, jakie Ty masz argumenty do jej skonstruowania? Co proponujesz?
Chwileczkę, czy mi się wydaje, czy próbujesz w moje usta wcisnąć słowa, których nie wypowiedziałem? Dlaczego? Bo łatwiej będzie ci znaleźć argumenty? ;) Ja napisałem: "Tak się zastanawiam, czy można by wysnuć teorię (...)" Jak myślicie?. To nie jest równoznaczne z wysnuwaniem przemyślanej teorii z argumentami.
... plemiona pruskie jednoczą się i tworzą państwo - według koncepcji dziurawych_papuci. :)
To wcale nie jest takie śmieszne, ale rozumiem, że lubisz obśmiać swoich rozmówców. Tak jest najłatwiej - wiem :D Tylko ja nie zamierzam dyskusji prowadzić w ten sposób.

Załóżmy wiec sytuację hipotetyczną - Konrad Mazowiecki nie sprowadza Zakonu Krzyżackiego. Plemiona pruskie nadal najeżdżają osłabione walkami wewnętrznymi dzielnice polskie. Polacy jednak bronią się i przykładowo po pewnym czasie wystawiają wspólną armię do poskromienia Prusów. Zakładamy, że tak jak Krzyżaków - udaje się Prusów podbić i ich tereny przyłączyć do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w której Prusowie (tak jak i inne mniejszości narodowe i grupy etniczne) żyją w spokoju. Skoro po rozbiorach Rzeczpospolitej innym mniejszościom udało się zachować swoją tożsamość narodową, to dlaczego miałoby się to nie udać Prusom? Zwłaszcza, że Polacy i Litwini raczej nie przeprowadzali przymusowego procesu przyswajania języka i kultury polskiej, tak jak to robił Zakon Krzyżacki.

Edytowane przez dziurawe_papucie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zakładamy, że tak jak Krzyżaków - udaje się Prusów podbić i ich tereny przyłączyć do Rzeczpospolitej Obojga Narodów...

Może się czepiam... ale gdyby nie było w Prusach Krzyżaków, to śmiem twierdzić, że układ polityczny wyglądałby zupełnie inaczej tj. bez RON ;)

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może się czepiam... ale gdyby nie było w Prusach Krzyżaków, to śmiem twierdzić, że układ polityczny wyglądałby zupełnie inaczej tj. bez RON ;)
Takie czepianie się, to ja rozumiem :D Owszem, masz rację - zapewne gdyby nie zagrożenie ze strony Krzyżaków, Polska i Litwa nie szukałyby sojuszu w celu obrony przed zakusami zakonników. Zapewne nie byłoby Unii Lubelskiej, a jeśli nawet - to sojusz powstałby w innym kształcie. Zagrozenie najazdami Prusów z całą pewnością było mniejsze niż istnienie państwa państwa zakonu krzyżackiego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.