Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Co chcielibyście wiedzieć...

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Czy istnieją zagdnienia związane z epoką napoleońską lub z jej głównym bohaterem, które szczególnie Was nurtują, ale żadna książka, strona nie jest w stanie zaspokoić Waszej ciekawości? Jeśli macie jakieś wyjątkowo ciekawe pytania to zapraszam. Będziemy razem szukać odpowiedzi, razem zmierzymy się z tajemnicami Napoleona i jego czasów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Kilka razy spotkałem się z "Czarnym Korpusem" a armii Pruskiej, nie wiem co to za formacja i do czego służyła, w necie też pusto.Pomożecie?

P.S -Fajny temat, może przydał by się u mnie w dziale... :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Ja też mam pytanie - czy to prawda (pewnie, nie, ale zapytam), że Napoleon sypiał ze swoją siostrą Pauliną? Czy jakieś źródła o tym mówią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Ja też mam pytanie - czy to prawda (pewnie, nie, ale zapytam), że Napoleon sypiał ze swoją siostrą Pauliną? Czy jakieś źródła o tym mówią?

O ile wiem żadne źródła o tym nie mówią , a znawcy twierdzą jednogłośnie iż to efekt plotek i kampanii obyczajowej skierowanej przeciwko bonapartyzmowi.

Te brednie głosiły ,iż Paulina miała być w związku z Napoleonem , a matka Napiego Letycja miała robić ze swoich córek prostytutki i prowadzić burdel.

To takie przykłady brudnych plotek w sferach elit francuskiej arystokracji na emigracji i nie tylko, coś jak dzisiejsze poselskie wymysły prowadzone dla robienia złej sławy przeciwnej partii.

Takim przykładem był wymyślony przez króla francuskiego będącego w Wa-wie ,rzekomy

zamach na niego samego ,wymyślony rzekomo przez Bonapartego. Spisek odkryła policja pruska i król zbłaźnił się przed Europą.

[ Dodano: 2008-04-26, 20:55 ]

Kilka razy spotkałem się z "Czarnym Korpusem" a armii Pruskiej, nie wiem co to za formacja i do czego służyła, w necie też pusto.Pomożecie?

Oj trzeba poszukać w fachowej literaturze ,ale może na napoleon.gery.pl coś będzie na ich forum. http://forum.gery.pl/index.php?showtopic=9...mode=linearplus

Mam przeczucie ,że to jakiś oddział kawalerii, ale nie jestem pewien na 100%.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
O ile wiem żadne źródła o tym nie mówią , a znawcy twierdzą jednogłośnie iż to efekt plotek i kampanii obyczajowej skierowanej przeciwko bonapartyzmowi.

Tak też myślałam. Dzięki za odpowiedź :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Mam przeczucie ,że to jakiś oddział kawalerii, ale nie jestem pewien na 100%.

Chodzi o piechotę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla Pancernego :wink: :

Czarny Legion (niem. Schwarze Legion albo Schwarze Schar, czyli Czarna Banda), ochotnicza formacja wojskowa na służbie austriackiej, utworzona przez Fryderyka Wilhelma Brunszwickiego. Podpisał on 25 lutego 1809 roku porozumienie z Austrią, na mocy którego zaczął formować w Nachodzie w Czechach ochotniczy legion, złożony z pułku piechoty (1000), pułku huzarów (1000) i baterii artylerii konnej. Nosili czarne mundury, a na czakach trupie czaszki, na znak nienawiści do Francji.

Oddział walczył przeciwko Sasom, zajął Żytawę i Drezno, a potem bił się z wojskami 10 korpusu Armii Niemiec króla Hieronima Bonapartego. Mimo podpisania rozejmu w Znojmie, książę Brunszwiku powiększył oddział i walczył dalej. 26 lipca wkroczył do Halle, 29 lipca zdobył Halberstadt (nomen omen, wyrabiają tam najlepsze parówki na świecie, słynne "Halberstädten Würstchen", gorąco polecam :D ), 31 lipca wszedł do Brunszwiku, 1 sierpnia przebił się pod Ölper przez westwalskie oddziały generała Rewbella. 6 sierpnia legion załadował się na angielskie okręty w Elsfleth, u ujścia Wezery i zdołał schronić się w Anglii (ok. 1600 ludzi).

Następnie przeformowano legion w pułk strzelców, Brunswick-Öls Jägers. Po przerzuceniu do Portugalii, pułk ląduje 8 pażdziernika 1810 roku w Lizbonie. Bierze udział w walkach na linii Torres Vedras. 19 listopada pod Santarém, 12 marca 1811 roku pod Redinha, 14 marca pod Casal Novo i 16 marca pod Foz d'Arouce.

W dniach 3-5 maja strzelcy bili się pod Fuentes de Onoro, brali udział w oblężeniu Badajoz, a 21 czerwca 1813 pod Vitorią. W październiku 1813 roku przekroczyli graniczną rzekę Bidassoa i weszli do Francji. Szlak bojowy zakończyli, jak i swoją wojenną historię pod Orthez, 27 lutego 1814 roku.

Wg. "Encyklopedia Wojen Napoleońskich", Robert Bielecki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
"Czarnym Korpusem" a armii Pruskiej

Dzięki Vissegerd, sorki za te Prusy, myślałem o Austrii a napisałem...

A swoją drogą to bardzo ciekawą historię ma ta jednostka, a nigdzie nie mogłem o nich nic znaleźć.

"Encyklopedia Wojen Napoleońskich", Robert Bielecki.

Dobra rzecz taka encyklopedia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Dobra rzecz taka encyklopedia...

Otóż to. Muszę o niej pomyśleć poważnie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Jest taki film: "Terminal". Gra tam Tom Hanks (swoją droga- znakomity film, znakomity aktor). Pojawia się tam pewien wątek napoleoński, gdyż bohaterka filmu czyta biografię Napoleona. Później zagląda do niej też Tom Hanks. Ciekawa jestem czy prawdą jest to, że Bonaparte podarował Józefinie, już dobrze nie pamiętam ile, chyba 1000 fontann...Pada taka informacja...

Poza tym, w filmie powiedziano o medalionie, który Józefina dostała od Napoleona w dniu ślubu, z napisem "Przeznaczenie". Tymczasem wyczytałam, że otrzymała szafirowy pierścionek jako obrączkę z napisem Au destin czyli Przeznaczeniu.

Jestem ciekawa, jak to z tymi fontannami było...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Jestem ciekawa, jak to z tymi fontannami było...

Jeżeli nie czytałaś doskonałej książki Evangeline Bruce " Napoleon i Józefina " to ....żałuj . Książka z 1996 , wyd.Alfa jest dosyć wyczerpująca ale rewelacyjnie napisana . Klimat podkręcają mało znane listy Napoleona z nader pikantnymi kawałkmi.

Na obrączce był napis :?: ....nie było , ślub był w pośpiechu , pan młody spóżnił się trzy godziny , Józefina długi czas nie wyrażała zgody na małżeństwo (do 24 lutego) , a Napoleon smalił cholewki do Desiree Clary . Najpikantniejszym szczegółem było fałszownie metryk , Józefina odjęła sobie 4 lata ( podając rok urodzenia swojej zmarłej siostry Manette) czyli 1767, a Napoleon podał rok urodzin Józefa -1768 . Jedyny "napis" jaki był związany z ceremonia ślubu to " Losowi" . Medalion z takim grawerunkiem miała na sobie Józefina , był to " prosty naszyjnik ze splecionych włosów , na którym wisiał emaliowany medalion z wygrawerowanymi słowami " Losowi" w.g relacji Gohiera i jego " Memoires "

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jeżeli nie czytałaś doskonałej książki Evangeline Bruce " Napoleon i Józefina " to ....żałuj . Książka z 1996 , wyd.Alfa jest dosyć wyczerpująca ale rewelacyjnie napisana . Klimat podkręcają mało znane listy Napoleona z nader pikantnymi kawałkmi.

Chyba nic straconego? Tak trudno kupić / wypożyczyć to dzieło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Chyba nic straconego? Tak trudno kupić / wypożyczyć to dzieło?

Na alledrogo :D bywa , ceny przystępne .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A może ktoś wie kim był Lallemand i czym było "Pole Azylu" w Teksasie? Wiem jedynie, że mogli się tam chronić prześladowani bonapartyści. Może ktoś posiada więcej informacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla Drogiej Esterki ;)

Lallemand François-Antoine, ur. 23 kwietnia 1774 w Metzu jako syn perukarza, zm. 9 marca 1839 w Paryżu. Oficer francuski, od 1792 roku w artylerii lekkiej. Bił się pod Valmy, pod rozkazami Bonapartego tłumił powstanie paryskich rojalistów 13 Vendémiaire'a, uczestniczył w wyprawie do Egiptu, był adiutantem Junot'a, prowadził negocjacje z angielskim komandorem Smith'em. W 1803 roku wysłany na San Domingo, rok później towarzyszył Junot'owi w Lizbonie. W 1806 roku bił się pod Jeną w stopniu pułkownika dowodząc 27 pułkiem dragonów. Od 1808 roku w Hiszpanii. W roku 1811 zostaje mianowany generałem brygady i gubernatorem miasta Jean w Andaluzji. W 1813 jest dowódcą kawalerii w 11 korpusie Macdonalda, potem jego szefem sztabu. Rok później dowodzi oddziałami duńskimi w obronie Hamburga. Na wieść o powrocie Napoleona z Elby poderwał podległe sobie oddziały w Chauny i Guise, próbował też zbuntować garnizon w La Fere, bez powodzenia, cała akcja skończyła się aresztowaniem przez rojalistów. Uwolniony dopiero po powrocie cesarza do Paryża. W kampanii 1815 roku dowodzi brygadą jazdy, zostaje ranny pod Waterloo. Towarzyszy Napoleonowi w Rochefort i na okręcie "Bellerophon", aresztowany przez Anglików w Plymouth, więziony potem na Malcie w forcie Manuel. W roku 1816 zaocznie skazany na karę śmierci przez sąd wojenny w Paryżu. Po uwolniniu przez Anglików chroni się w Smyrnie, ale wygnany przez sułtana ucieka do Egiptu. W 1817 roku przedostaje się do USA, gdzie w Teksasie przewodzi zakładaniu kolonii o nazwie "Pole Azylu" dla prześladowanych bonapartystów. Do Francji wrócił w roku 1830 i przez Ludwika Filipa został awansowany do stopnia generała dywizji.

Pole Azylu (Le Champ d'asile) - kolonia założona w 1815 roku (jeszcze bez nazwy, przed przybyciem gen. Lallemand'a) w Teksasie między rzekami Norte a Trinidad przez grupę bonapartystów zmuszonych do opuszczenia Europy. Kierował nią gen. Lallemand. W roku 1819 hiszpański wicekról Meksyku zniszczył kolonię. Rząd USA udzielił uchodźcom schronienia w Alabamie, gdzie założono kanton Marengo i miasto Aigleville (Miasto Orła). Wśród mieszkańców Pola Azylu byli też Polacy.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.