Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Amilkar

Akcja Puławska

Rekomendowane odpowiedzi

Amilkar   

Akcja Puławska ( jeśli ktoś nie wie o co chodzi to wytłumaczę po krótce) Jakie były korzyści powodzenia tego planu. Byłaby to szybsza niewola pod carem. Późniejszy dobrobyt i stłamszenie Prus , zmniejszenie znaczenia Austrii?? Gdyby plan się powiódł stanowiło by to kres i niewydarzenie się chwalebnych wydarzeń dla napoleonistów polskich .

Jakie jest wasze zdanie ? Plan opłacalny czy nie ? Dobrze że upadł czy wręcz na odwrót.

Swoją koncepcję wyrażę wkrótce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Temat jest taki, ze wysiadam :shock: Musisz jednak przybliżyć sprawę lub podać jakieś źródło informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Muszę przyznać, iż zagadnienie planu puławskiego Czartoryskiego (znanego także pod nazwą planu zamordowania Prus) należy do moich ulubionych zagadnień historii XIX wieku. Osobiście ciężko mi go ocenić, gdyż pozostał tylko w fazie przygotowań. Żeby powiedzieć coś więcej trzeba by zacząć gdybać, a historia nie zajmuje się gdybaniem tylko faktami. Na pewno byłą to jakaś alternatywa dla opcji pronapoleońskiej, która w efekcie nie przyniosła nam zbyt dużo, a już na pewno nie tego czego wszyscy oczekiwali. A plan puławski? Czartoryski proponując unię z Rosją, cara za króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów stawiał na powolne odbudowywanie naszej państwowości. Zawsze uważałem Czartoryskiego za wielkiego Polaka, który miał pomysł na to jak odtworzyć Polskę wolną, samodzielną. I tym planem, jak dla mnie, pokazał, że tak jest. Bo tak logicznie na to patrząc, przymierze Rosji z Anglią, poparte przez inne kraje słowiańskie dawało spore szanse na ograniczenie zagrożenia ze strony Prus, Austrii i Turcji, chociaż ta ostatnia liczyła się już coraz mniej wówczas. Tyle że była jeszcze Francja Napoleona. Ówczesne potęgi europejskie musiały coś z nią zrobić, kosztem Polski.

Czy dobrze, że plan puławski upadł? Osobiście jeśli miałbym wybierać, pomiędzy "tak" a "nie", wybrałbym "nie". Dlaczego? Bo dawał szansę na sukces, a dzisiaj już wiemy, że opcja pronapoleońska nie dała nam tego sukcesu, więc może Czartoryski miałby to szczęście i doprowadził by swój zamiar do końca. Tyle że to już znowu są gdybania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Temat jest taki, ze wysiadam :shock: Musisz jednak przybliżyć sprawę lub podać jakieś źródło informacji.

O , nie wiedziałem że nasza silnie znapoleonizowana moderatorka Estera nie zna tego , choć może nie kojarzy nazwy , ale wie o co chodzi.

Ale przypomnę po krótce cele i założenia operacji Puławskiej. Puławska ,bo była to siedziba zwolenników tego pomysłu.W 1805 w Europie panowała atmosfera wojny, Napoleon zbiera wojo znad wybrzeża pólnocnego i idzie na Austrię, Rosja rusza na zachód aby wspomóc sojusznika. Czartoryski szykował swój plan przeciwko Prusom, mając przyjaciela cara Aleksandra.Planował propozycję dla cara :gdyby Prusy nie pozwoliły na przejście armii rosyjskiej przez ich tereny , miał on szybkim manewrem wpaść do Prus (na ziemie zaboru tylko)i ogłosić się królem Polski.Miał też przyrzec odbudowę Polski w dawnych granicach pod jego berłem.

Puławy: tam powstała główna kwatera armii rosyjskiej i Czartoryskiego , prowadził tam rozmowy o "przehandlowanie" śląska do Galicji która także miała być terenem przyszłej Polski. Naczelnikiem powstania antypruskiego miał być Poniatowski Józef. Aprobatę dla planu wykazywała większość magnatów i część szlachty. Społeczeństwo nastawione było

tak jakby ten plan miał 100% pewność.Część postępowych szlachciców nie przystąpiło do zwolenników tego planu. A tu okazało się ,że król Fryderyk Wilhelm zgodził się na przemarsz wojsk(banalne i szybkie zapobieżenie zagrożeniu) . Aleksander naciskany stronnictwem rosyjskim ( stare stronnictwo carycy-matki) , niechętny szkodzeniu parze pruskiej królewskiej odwołał akcję. Wywikłał się Aleksander z trudnej sytuacji i pojechał do Berlina. Wszystko przeczytałem z "Kozietulski i inni" M. Brandysa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
O , nie wiedziałem że nasza silnie znapoleonizowana moderatorka Estera nie zna tego , choć może nie kojarzy nazwy , ale wie o co chodzi.

Po Twoim opisie coś mi zaświtało...ale nigdy do tego wagi żadnej nie przywiązywałam.

Kolejna polska akcja- mówi się i mówi, ale żeby coś więcej. Pewne błędne założenia, marne nadzieje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Kolejna polska akcja- mówi się i mówi, ale żeby coś więcej. Pewne błędne założenia, marne nadzieje.

Jakieś takie spontaniczne wystąpienie po stronie cara? mylne nadzieje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.