Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
flora

Kwestia Metodologiczna - "pre" Czy "pra"

Rekomendowane odpowiedzi

flora   

Jak w temacie.

Dlaczego wszyscy, autorzy forum i, dalej - postów - używacie określenia"prehistoria"?

Ja jestem zwolenniczką określenia "prahistoria" i mam na to swoje metodologiczne uzasadnienie. Ale najpierw chciałam poczytać - czy używanie takiej a nie innej formy wynika u was z przypadku i nigdy się nad różnicą nie zastanawialiście, czy z przyjęcia pewnego sposobu postrzegania nauki w ogóle, i jak potraficie bronić tej opcji?

Edytowane przez Vissegerd
Zdania rozpoczynamy z dużej litery, proszę o tym pamiętać, tym razem poprawiłem. Vissegerd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Rzecz sie sprowadza do znaczenia sufiksow pra- i pre-.

Pra- dodaje znaczenie 'stary, starszy' (o ile pamietam).

Pre- to 'przed'.

Poczatek historii, to wynalezienie pisma. Co wczesniej, jest pre-.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Gwoli ciekawości - kto z autorów publikacji używa okreslenia "Prahistoria" ? :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katai   

Łac. pre - przedrostek oznaczający uprzedniość, "przed", "wcześniej"

Prehistoryczny - Przedhistoryczny, czyli okres nie udokumentowany żadnymi zapiskami(no może rysunki naścienne w jaskiniach ale to raczej ciężko traktować jako wiarygodny zapis dokumentujący chronoligiczne wydarzenia).

Dosyć często jednak stosuje się te pojęcia zamiennie, nawet w tym samym tekście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to używanie i tego i tego terminu jest poprawne ;)

Edytowane przez Vissegerd
Jak u koleżanki, zdania zaczynamy z dużej litery. Vissegerd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
z tego co wiem to używanie i tego i tego terminu jest poprawne ;)
:?: :?: :?:

Powaznie? Znaczy, wszystko jest mozliwe, ale to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę to nie metodologia nie ma tu nic do rzeczy bo jak? Jest to tylko i wyłącznie kwestia językowa. Dawniej używano powszechnie przedrostka "pra", który dziś jest już anachroniczny i zastąpiono go przedrostkiem "pre". Nic więcej do gadania. Kiedyś mieliśmy prahistorię, dziś mamy prehistorię - kwestia czysto językowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Sprawa wiążę się również z zaszłościami lokalnymi.Termin prahistoria używany jest aktualnie przez ośrodek w Poznaniu natomiast prehistoria forsowana jest przez ośrodek krakowski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.